MHP heyetinden Ziraat Odası’na ziyaret

MHP Pamukkale İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ve beraberindekiler, Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici’yi makamında ziyaret etti.

MHP heyetinden Ziraat Odası’na ziyaret

MHP Pamukkale İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, MHP İl Yönetimi Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Oytun Yaroğlu, MHP yönetim kurulu üyeleri ve çiftçilerle Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici’yi ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici “Mehmet Ali Yılmaz’la birkaç gün önce görüştük. Herkese kapımızın açık olduğunu söyledim. Bunun üzerine bizi ziyaret etmelerinden dolayı çok memnunum hepiniz hoş geldiniz. Mehmet Ali Bey, bizim toprağımızdan çıkmış, içimizden çıkmış biri. Derdimizi anlayan bir insan. Kendisiyle hep görüşürüz. Tarımda hayvancılıkta yaşadığımız sıkıntıları kolayca dile getiririz. Bizim sesimiz olmuş bizim sesimizi duyurmuş bir insandır. Siyaset anlamında bizim sesimiz olmuştur. Kendisine çok teşekkür ederim” dedi.

“PAMUKKALE BÖLGESİ TARIMIN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR"

Denizli’de yapılan çalışmalar hakkında da açıklama yapan Başkan Gemici; şunları aktardı: “İlimiz 376 hektarlık bir tarımsal üretimin yapıldığı alanda bulunuyor. Yüzde 49 civarında sulu tarım yapılıyor. Proje aşamasındaki alanlarda bittiğinde bu oran yüzde 55’leri aşacaktır. Toplulaştırmada şanslı bir iliz. Denizli’de, 128 adet ticareti yapılabilen ürün yetiştiriliyor. Geçiş ikliminin olduğu karasal, Ege Ve Akdeniz iklimlerinin yaşandığı bir bölgedeyiz. Sarayköy’de mayıs ayında erik tüketirken, Çameli’ye gittiğinizde daha yeni çiçek açmıştır. Önceden bu tarımsal faaliyetlerin yapıldığı tarlalar hep pamuk tarlasıydı. Çiftçimiz tüm zorlukları göze alarak, mücadele ederek büyük bir cesaret örneği olarak meyveciliğe başladı. Katkı değeri yüksek bir ürün çeşidine geçildi. Biz yaptığımız çalışmalarda iyi tarım uygulamalarını kullanıyoruz.  Golabal Sertifika Eğitimini de aynı anda yürütüyoruz. Yaklaşık 12 bin 800 dekar alanda 200 tane önder çiftçinin 154’ü meyveci olmak üzere o üretimleri yapmaları için yardımcı olduk. Bizim en zayıf noktamız ülke genelindeki tarım kesiminin üretimdeki örgütlenmesidir. Pazarlama aşamasında örgütlenmemiz de zayıf. Bu da karşımızdaki güçlü olan firmaların bizi çok rahat bir şekilde ezmesine sebep oluyor. Pamukkale Bölgesi, en çok tarımın olduğu, tarımın kalbinin attığı yerdir. Yapılan imar değişiklikleriyle çoğu alanların, tarımsal üretimden dışarıya doğru amacını aşarak kaydı. Koruyamadık ve hala daha koruyamıyoruz. Amacı dışına çıkan her toprağımızı geriye dönmemek üzere kaybediyoruz. Ben özellikle bu konu üzerinde hassasiyetle durulmasını rica ediyorum. Çevre yolu bağlantısından sonra Pamukkale’ye doğru olan otoban girişinde zamanında daha proje yapılmadan şerhimizi koymuştuk fikrimizi beyan etmiştik. Kimse bizim fikrimizi almadı. Otobanlara otoyollara tabi ki karşı değilim, yanlış da anlaşılmak istemem. Türkiye’de 7 tane olan mikroklima özelliği bulunan ovalardan birisiydi. Buraları gözümüzden bile daha iyi korumamız gerekirdi. Daha yukarılarda boş ve elverişsiz alanlar vardı. Yol oralardan geçirilebilirdi. Sadece o değerli tarım alanlarını koruyamadığımızı söylüyorum.”

“BU ZİYARETİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUM"

“Bu ziyareti çok değerli ve önemli buluyorum. Pandemi sürecinde tarım ve hayvancılık çok cidi artış gösterdi. Maliyetin artması, tüketiciye ürünlerin artan fiyatlarla sunulmasını ve aslında bu süreçte gördük ki ekonomik değerlere sahip olsak bile ithalat yapamadığımız durumlar olabiliyor. Bu halde kendi kendine yetebilen bir ilçe olmanın önemi bir kere daha ortaya çıkmış oluyor. Pamukkale İlçesi’nde özellikle kırsalda dağlık alanda hatta Ziraat Odası olarak sizlerin tarımsal turizmi, lavanta turizmini aşılayan çalışmalarınız için kutluyorum. Bölgesini kekik merkezi haline getirmek suretiyle bölgedeki ekonomik hayatı canlandırmanız sebebiyle ayrıca tebrik ediyorum. Hep birlikte doğru çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Maliyetlerin artması, üreticinin sofrasına o artırılmış maliyetler gelmiş oldu. Gerek il müdürlüğümüz, gerekse bakanlığımız sizleri Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak yaptığınız çalışmalarda üretici ve tüketici dengesini daha doğru analiz ve tahlil etmenizi hepimize katkı sağlayacağımızı düşünüyorum. Özellikle Pamukkale İlçesi’nde gelecek hedeflerimizi tarımla ve tarımsal turizme hayata geçirebileceğimiz düşüncesindeyim” diye konuştu.

“DENİZLİ TARIMSAL GELİRDEN CİDDİ BİR PAY ALIYOR"

Denizli’nin tarımsal istihdam ve gelirden ciddi bir pay aldığının altını çizen MHP İl Başkan Yardımcısı Oytun Yaroğlu, şunları söyledi: “Denizli her ne kadar sanayi şehri olarak bilinse de aslında tarımsal istihdam ve gelirden ciddi bir pay alıyor. Kabataslak rakamlara bakacak olursak Denizli’deki istihdamın yüzde 26’sı tarımdan geliyor. ‘Sanayi Şehri’ diyoruz ama sanayi yüzde 19 dolaylarında seyrediyor, kalanı da hizmet sektörü. Toprakların yüzde 31’i tarıma ayrılmış durumda. Çok güzel başarılara imza attınız. Çünkü Denizli, kekikte 1’inci, anasonda 3’üncü, çekirdeksiz üzümde 3’ncü. Birçok ürünün üretiminde ilk sıralarda yer alıyoruz. Bu çok çok büyük bir başarıdır. Bunların çoğunun endüstriyel ürünler olması da sanayi ve tarımı nasıl harmanladığımızı gösteriyor. Bizim ziyaret amacımız hem kendimizi size tanıtmak hem de sorunlarınızı dinleyip, fikirlerimizi paylaşıp, bunları da kendi genel yönetimimize iletmektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER