Milas Zeytinyağı, Avrupa Birliği nezdinde tescillendi

Avrupa Birliği'nden coğrafi işaret almayı başaran ilk Türk zeytinyağı Milas zeytinyağına ilişkin açıklamalarda bulunan Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Başkanı Reşit Özer; “Başta AB pazarı olmak üzere artık Milas zeytinyağının ve Türk zeytinyağı sektörünün önü açılmıştır ”dedi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası‘nın (MİTSO) Avrupa Birliği’ne Milas zeytinyağına coğrafi işaret tescili yapılması için 13 Kasım 2017 tarihinde yaptığı başvuru, AB’nin ilgili komisyonda kabul edilerek üç ay önce askıya çıkarılmıştı. Üç aylık askı sürecinde bir itiraz gelmeyince yapılan komisyon değerlendirmesinde “Tüzüğün 51. Maddesi uyarınca herhangi bir itiraz beyanı alınmadığı için ‘Milas zeytinyağı’ adı sicile yazılmalıdır” kararı çıktı.

Böylece Milas zeytinyağına AB’nin coğrafi işaretli ürünleri arasına girmesi kararı, 23 Aralık 2020 tarihli Avrupa Birliği’nin Resmi Gazetesi’nde yayımlandı. Milas zeytinyağı aynı zamanda, Türkiye’nin AB’den coğrafi işaret almış Gaziantep baklavası, Aydın inciri, Malatya kayısı ve Aydın kestanesinden sonra beşinci ürünü oldu.

“TÜRK ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNÜN ÖNÜ AÇILMIŞTIR"

Milas zeytinyağına ilişkin açıklama yapan MİTSO Başkanı Reşit Özer; “Biz bu işi 3 yıldır takip ediyoruz. Sona ulaştık ve çok sevinçliyiz. Bu konu bizim için çok önemli. Zeytinyağımızın en önemli özelliği polifenol değerleri çok yüksek. Damağımıza da acımsı bir tat veren özel bir rengi ve kokusu var. Daha önce Milas zeytini, Milas halısı ve Milas böreği içinde başvurularımız olmuş olumlu sonuçlar almıştık. Şimdi yağlı zeytin için başvurumuz var. Ön onayını aldık. 2021’in sonu gibi yağlı zeytinde de coğrafi işaret alacağımıza inanıyorum. Bizler Milas zeytinyağının kalitesine ve kendi azmimize güvenerek yola çıktık. Bu başarı, aslında sadece MİTSO’nun değil tüm Türk zeytinyağı sektörünündür. Başta Milaslı zeytinyağı üreticileri olmak üzere tüm Türkiye’deki zeytinyağı üreticilerinindir. MİTSO, Milas zeytinyağına AB’den coğrafi işaret alan ilk ve şimdilik tek Türk zeytinyağı olarak, Türk zeytinyağının kalitesini AB düzeyinde de, dünya ölçeğinde de tescillendirmiştir. Başta AB pazarı olmak üzere artık Milas zeytinyağının ve Türk zeytinyağı sektörünün önü açılmıştır ”şeklinde konuştu.

BAKAN VARANK VE PAKDEMİRLİ'DEN PAYLAŞIM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir paylaşım yaptı.

Bakan Varank paylaşımda; “Milas zeytinyağının, Avrupa Birliği nezdinde yapılan başvuruya ilişkin inceleme ve ilan süreçlerinin başarıyla tamamlandığını belirterek, 23 Aralık 2020 tarihinde tescillendiğini" ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise “Bu gurur ve mutluluğu, hasat edilen zeytini emekleriyle lezzet pınarına dönüştüren tüm üreticilerimizle paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER