Milas’ta Ören Mahallesi’nin altyapısı ihale aşamasında

Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Ören Mahallesi’nde gerçekleştirilecek olan Kanalizasyon Projesi’nde ihale aşamasına gelindi.

Milas’ta Ören Mahallesi’nin altyapısı ihale aşamasında

Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Ören Mahallesi’nde gerçekleştirilecek olan Kanalizasyon Projesi hakkında toplantı gerçekleştirildi. Milas Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcısı Gülşen Gökçe, MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Tekkaya ve birim müdürleri katıldı. Proje kapsamında Ören Kanalizasyon Şebeke İnşaatı, Ören Atık Su Arıtma Tesisi yapımı gerçekleştirilerek, Ören Mahallesi modern bir altyapıya kavuşacak. Toplantıda Milas Arıtma Tesisi’nin kapasite artışı ve Karbon Tesisi’nin ilavesi hakkında da istişareler yapıldı. Ayrıca Akgedik Barajı’ndan Milas ve Beçin’e İçme Suyu getirme Projesi’nde sona yaklaşıldığı belirtilirken, bu konuda yapılacak son işlemler ve imar konuları ele alındı. Alt Yapı Projesinde Ören Mahallesi’nin atık sulardan kaynaklanan çevresel kirliliğin kalıcı olarak bertarafı sağlanarak, sürdürülebilir bir çevre ve temiz bir denizin halkın kullanımında olması planlanıyor. MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Tekkaya proje hakkında Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat’a harita üzerinde bilgilendirmeler yaparak, sunum gerçekleştirdi.

PROJE TASARIMI 2054 YILINA GÖRE PLANLANDI

Proje hakkında yapılan bilgilendirmede; “Ören Mahallesi’ni kapsayan Kanalizasyon Şebeke Projesi  atık suyun oluştuğu noktadan başlayarak parsel bacaları, parsel bağlantıları, tali ve ana toplayıcı şebeke hatları ve terfi hatlarından oluşmaktadır. 1. Kademe olarak 53 bin metre şebeke hattı, 9 bin 500 metre parsel bağlantısı, 12 bin metre terfi hattı olmak üzere toplam 74 bin 500 metre hat ve 7 adet atık su pompa istasyonu ( Terfi Merkezi) yapılacak. Proje tasarımı 2054 yılına göre planlanmış olup; söz konusu alanda yağmur suları ve atık suların birbirine karışmayacağı ayrık sistemin kullanılması uygun görülerek projelendirilmiştir. Proje nüfusu toplam 25 bin kişi ve toplam evsel debi Q2054= 136.00 lt/sn olarak hesaplanmıştır” denildi.

“TEMİZ BİR DENİZ HALKIMIZ KULLANIMINDA OLACAK"

Bilgilendirmede, “Toplamda 8 bin m3/ gün kapasitedir. 1. Kademe olarak, 4 bin m3/ gün olarak yapımına geçilecektir. Yapılacak olan ileri biyolojik arıtma tesisimiz çıkış suları sulama suyu kriterinde olacaktır. Tüm Projeler tamamlandığında Ören Mahallemizin atıksulardan kaynaklanan çevresel kirliliğin kalıcı olarak bertarafı sağlanacak, sürdürülebilir bir çevre ve temiz bir deniz halkımız kullanımında olacaktır” denildi. 2. Kademe olarak Projelendirilen Mahalleler hakkında yapılan bilgilendirmeye göre ise Türkevleri, Siteler, Çökertme ve Bozalan Mahalleleri’nin atık sularının bertarafı için idaremiz tarafından projeler hazırlanmış olup, finans durumundan dolayı 2. Kademe olarak planlanmıştır. Ancak AAT tasarımı ve terfi istasyonlarının kapasitesi söz konusu bu mahallelerinin atıksularını bertaraf edilecek şekilde tasarlanmıştır” açıklamasında bulunuldu.

MİLAS İÇİN ÖNEMLİ BİR YATIRIM

Toplantının ardından konuşan Başkan Tokat, “Planlanan projenin tamamlanması ile birlikte atık sulardan doğan kirliliğin önüne geçeceğiz. Bu doğrultuda Milasımız için önemli bir yatırım olan bu projenin tamamlanmasıyla birlikte bölge insanımızın sürdürülebilir bir çevrede yaşaması hedefleniyor. Tüm hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER