Milletvekili Karaca, Acıpayamlı depremzedelerin sesi oldu

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde 20 Mart’ta yaşanan depremin ardından vatandaşların sıkıntılarını dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Acıpayam, derhal ‘Deprem Bölgesi’ ilan edilmeli. Kalıcı konutlar yapılıncaya kadar vatandaşlarımıza en azından bu kışı geçirebileceği geçici konutların inşa edilmesini istiyoruz” dedi.

Milletvekili Karaca, Acıpayamlı depremzedelerin sesi oldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Acıpayamlı depremzelerle birlikte Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi. Acıpayamlı depremzedelerin sorunları hakkında bilgiler veren Karaca, “20 Mart 2019 tarihinde Acıpayam'da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem sonrasında ve artçılarıyla birlikte uzun süre Acıpayam gerçekten beşik gibi sallandı. Depremden dolayı birçok mahallemizde ciddi hasarlar meydana geldi. Bizlerin ve yetkililerin yaptığı tespitlere göre; ağır hasarlı bina bin 246, kullanılamaz durumdaki depo 795, 148 ahır, 26 ticarethane, 26 samanlık, metruk bina 62, 6 resmi kurum olmak üzere ‘ağır hasarlı’ olarak tabir edilen 2 bin 306 yapı bulunmaktadır. Bu binalar yetkililer tarafından 2, 4, 6 ve 8 derecelendirilmesiyle derecelendirmiş, hasarlarına göre, 8. Derece; tamamen yıkılması gereken ve oturulamaz durumda, 6. Derece; olan ağır hasarlı, 4. derece, 2. derece ve 0 ise daha az hasarlı ve kullanılabilir durumdaki binalar olarak değerlendirilmiş durumda” dedi.

“6. DERECEDEKİ BİNALARIN YIKIMINA BAŞLANILMADI”

Deprem felaketinin ardından geçen 4 aylık süreci değerlendiren Milletvekili Karaca, “21 Mart’ta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgede incelemelerde bulunmuş, ‘buradaki vatandaşlarımızın durumunu yerinde gördüm. Hiç merak etmeyin! En kısa sürede yaralarınız sarılacak, en kısa sürede de sizler için yeni binalar evler yapacağız. Çadırda sizi çok fazla bekletmeyeceğiz' demişti. Depremin üzerinden 4 ay geçti. 4 ay geçmesine rağmen hala ‘8. derece’ denilen oturulamayacak durumdaki binaların yıkımı tamamlanamadı. ‘6. Derece’ denilen ağır hasarlı olup; yine yıkılması gereken binaların yıkımına dahi başlanılmadı. Vatandaşlarımız hayvancılıkla ve tarımla uğraşmaktalar. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın hayvanları başkalarının sağlam olan binalarında emanet duruyor. Depoların yapılmamasıyla ilgili şikayetler dile getirildi ve soğan hasadının başlamasıyla soğan ekemeyeceklerini zor durumda kaldıklarını belirttiler” diye konuştu.

“ACIPAYAM DERHAL ‘DEPREM BÖLGESİ’ İLAN EDİLMELİ

Depremin ardından bölgeye gönderilen konteynerlerin çoğunun eski ve üstlerinin delik olduğunu ileri süren Karaca, “Delik konteynerler yağmur yağdığında içeriye su alıyor. Kimisinin tabanı delik, ‘yürümekte zorluk çekiliyor’ deniliyor. Yazın bu sıcağında o konteynerlerde nefes almak bile mümkün değil. KPSS sınavına girecek olan gençler oradaydı. Biz diyoruz ki Acıpayam derhal deprem bölgesi ilan edilmeli. Ardından vatandaşlarımızın kalıcı konutları yapılıncaya kadar vatandaşlarımıza en azından bu kışı geçirebileceği geçici konutlar, hayvanları barındırabileceği geçici ağıllar ve ürettikleri ürünleri depolaya bileceği sağlıklı ve ürünlere zarar vermeyecek depoların inşa edilerek ücretsiz, bedelsiz olarak vatandaşlara tahsisini istiyoruz” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER