Milletvekili Ök; “Türkiye ile Singapur ilişkileri, tarihi derinliğe sahiptir”

Singapur Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jonathan Tow Shen Han’ı TBMM’deki makamında misafir eden AK Parti Denizli Milletvekili Ve Singapur Dostluk Grubu Başkanı Nilgün Ök; “Türkiye ve Singapur arasındaki ilişkiler 19. yüzyıla kadar uzanan tarihi bir derinliğe sahiptir” dedi.

Milletvekili Ök; “Türkiye ile Singapur ilişkileri, tarihi derinliğe sahiptir”

AK Parti Denizli Milletvekili Ve Singapur Dostluk Grubu Başkanı Nilgün Ök, Singapur Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jonathan Tow Shen Han’ı TBMM’deki makamında ağırladı. Ziyarette Ankara Büyükelçiliği’ne yeni atanan Tow ve beraberindeki heyet ile Singapur ve Türkiye ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulunuldu. Türkiye ile Singapur arasındaki ilişkilerin 19. Yüzyıla kadar uzanan tarihi bir derinliğe sahip olduğunun altını çizen Milletvekili ÖK; “Türkiye, 12 Şubat 1969 itibariyle diplomatik ilişki kurduğu Singapur’daki Büyükelçiliğini 1 Kasım 1985 tarihinde açtı. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde gerçekleştirdiği üst düzey ziyaretlerle de Singapur ile derinliği giderek artan ilişkilerimiz pekiştirildi” dedi.

“TİCARİ İLİŞKİLERDE YAKALANAN İVME, MEMNUNİYET VERİCİ”

Türkiye’nin AK Parti hükümetleri döneminde atılan adımlarla dünyadaki her coğrafyada var olmayı başaran bir ülke haline geldiğini ifade eden Milletvekili Ök; “Küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerine rağmen iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde son yılarda yakalanan ivme memnuniyet vericidir. Bu noktaya gelmemizde; Türkiye tarihinin en geniş kapsamlı ve sektörler itibariyle en kapsayıcı anlaşması olan Singapur ile Türkiye arasında Kasım 2015’te imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın da önemli bir katkısı oldu” diye konuştu.

“SİNGAPUR VATANDAŞLARINI DENİZLİ’ YE DAVET EDİYORUM”

2018 yılında Türkiye ile Singapur arasında toplam ticaret hacmi 1 Milyar Dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirten Milletvekili Ök; “Serbest Ticaret Anlaşması’nın sağladığı kolaylıklarla ticaret hacminin 2019 yılında 2 Milyar Dolar olmasını hedefliyoruz. İkili ilişkilerin dostluk grubu sayesinde daha da gelişeceğini düşünüyorum. Türkiye'nin başlattığı yatırım ve teşvik hamlesinden Türk ve Singapurlu iş dünyası temsilcilerini etkin şekilde yararlanmaya davet ediyorum” şeklinde ifade etti. Büyükelçi Tow ve beraberindeki heyete Buldan dokuma ürünleri ve Denizli’ ye özgü çeşitli hediyeler takdim eden Milletvekili Ök, şunları söyledi: “Singapur vatandaşlarını İlimizin sanayi ve potansiyelini keşfedebilmeleri için Denizli’ ye davet ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER