Milletvekili Özkan’dan ‘Yargı Paketi’ açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Meclis Başkanlığı'na sunulan ‘Yargı Reform Paketi’ hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Özkan’dan ‘Yargı Paketi’ açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Türkiye gündemini uzun süredir meşgul eden ve Meclis Başkanlığı’na sunulan ‘Yargı Reform Paketi’ hakkında açıklamalarda bulundu. Özkan; “Yargı Reformu Strateji Belgesi ile genel olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında Türkiye'nin taraf olduğu yükümlülükler, Türkiye'de yargıya olan güvenin artırılması, vatandaşların yargı yoluna gitmeden olabildiğince alternatif itilaf çözme usulleri ile kendi taraf oldukları itilafları çözmeyi hedefliyoruz” dedi.

“MAĞDUR İLE SANIK, KARŞI KARŞIYA GELMEYECEK”

Pakette yer alan değişikliklerin önemine dikkat çeken Özkan, yargı yükünün azaltılmasının hedeflendiğini ve uzlaştırma mekanizmasının genişlemesinin amaçlandığını belirtti. Özkan, sözlerine şöyle devam etti: “Vatandaşın yargıya olan güvenini artırmak için özellikle savcıların, sadece şekli açıdan iddianameyi hazırlamakla kalmayıp, aynı zamanda bir suç ithamı varsa; mutlak anlamda delillendirmelerini de zorunlu kılıyor. Bu çok önemli. Bunun yanı sıra başka önemli bir konu olan şiddet ve istismar mağduru olan kadın ve çocukların yargılanma sırasında tekrar sanıkla karşı karşıya getirilerek, ikinci bir mağduriyete neden olacak mekanizmalar ortadan kalkıyor.”

“TEMYİZ YOLUNUN KAPSAMI GENİŞLİYOR”

Pakette yer alan 'ifade özgürlüğü' düzenlemesinin kapsamına ilişkin konuşan Özkan, “İfade özgürlüğü kapsamında bazı söz ve eylemlerde bulunmuş, herhangi bir terör propagandası yapmamış kişilerle ilgili, eğer mahkeme bir karar vermiş ve bu karar da; hukuk camiasında içtihat farklılığı oluşturuyorsa, Yargıtay'ın farklı, İstinafın farklı uygulamaları vatandaşlarımızın ifade özgürlüğünün önünde bir engel teşkil ediyorsa; bu farklılıkları ortadan kaldırmak, yargıda içtihat birliğini sağlamak, uygulama birliğini sağlamak için temyiz yolunun açılması amaçlanıyor” diye konuştu.

“TUTUKLULUK SÜRELERİ SINIRLANDIRILIYOR”

Tutukluluk sürelerine ilişkin yapılan değişiklikle ilgili de konuşan Özkan, “Tutukluluk süreleri sınırlandırılıyor. Özellikle soruşturma aşamasında, verilen bir tutuklama kararı vatandaşlarda hukuka olan güveni sarsıyor. Asli ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlarda 6 ay, bir defaya mahsus uzatmak suretiyle, en fazla bir yıl, yine terör suçları kapsamında 1 yıl olan tutukluk süresini bir defa uzatmak suretiyle 1,5 yıllık süre ile sınırlandırmayı planlıyoruz. Vatandaşlar kendileri ilgili yürütülen soruşturma hakkında en kısa zamanda mahkemeler nezdinde aklanmasına fırsat veren bir düzenleme olacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193