Milletvekili Öztürk; “Afeti yaşayan vatandaş, afetzede sadece belediye”

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde 20 Mart’ta yaşanan 5,5’lik depremin ardından İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün, 18 Nisan’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemi ile verdiği Acıpayam depremi hakkındaki yazılı soru önergesine yanıt geldi. Bakanlık’tan gelen yanıtı değerlendiren Milletvekili Öztürk; “köylü, esnaf, çiftçi değil, sadece Acıpayam Belediyesi afetzede olarak görülüyor ve belediyenin İller Bankası’na olan kredi borçları o da 6 ay süre ile ertelenmiş” dedi.

Milletvekili Öztürk; “Afeti yaşayan vatandaş, afetzede sadece belediye”

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nde 20 Mart’ta Richter ölçeğine göre 5,5 şiddetinde deprem meydana geldi. Can ve mal kaybının yaşanmadığı depremin ardından İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemi ile yazılı soru önergesi verdi. 18 Nisan’da Acıpayam depremi hakkında verilen soru önergesine bakanlıktan yanıt geldi. Önergeye cevaben şu ifadelere yer verildi: “02 Nisan 2019 tarihinde Denizli Acıpayam Deprem Afeti ‘Genel Hayata Etkililik’ oluru yani kamuoyunda bilinen ismiyle Denizli bölgesi Acıpayam ilçesi Afet Bölgesi ilan edilmiştir. Denizli, İzmir, Aydın, Muğla, Uşak, Afyon, Burdur Çevre ve Şehircilik İI Müdürlüğü teknik personelleri ile Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Belediyesi ve Denizli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü personellerinden 7269 sayılı Kanunun 13 öncü maddesi uyarınca hasar tespit heyetleri oluşturulmuştur. Hasar tespit çalışmaları kapsamında 56 mahalle ve 17 bin 558 adet yapının hasar tespit çalışmaları tamamlanmıştır. 20 Mart 2019 tarihinde Denizli İli Acıpayam İlçesi’nde meydana gelen deprem aleti sonrası Yerel Düzey Hasar Tespit Hizmet Grubu ekiplerine bütün köylerde hasar tespit incelemesi yapılmıştır.”

“‘YIKIM OLURU’ ALINMADAN YIKILAN BİNA BULUNMAMAKTADIR”

Yapılan açıklamanın devamında; “Arazinin tehlikeli durumu ve binaların gördüğü hasar bakımından yıkılması ve boşaltılması gerekenler hakkında, o il ve ilçenin en büyük mülkiye amirine ayrı bir rapor verilir. O bölgenin mülki amiri olan Acıpayam Kaymakamlığı’na acil yıkılması gerekli olarak tespit edilmiş, tüm binalar için bildirim yapılmış ve ‘Olur’ yazıları alınmıştır. İlçede enkaz kaldırma işlemleri devam etmekte olup ‘Yıkım Oluru’ alınmadan yıkılan bina bulunmamaktadır. Yıkım işlemi yapılan bütün binalar için gerekli enkaz kaldırma tutmak ve raporlar tanzim edilmektedir. Halihazırda belirtilen işlemler devam etmektedir” denildi.

“ACIPAYAM BELEDİYESİ’NİN BORÇLARI 6 AY SÜRE İLE ERTELENDİ”

Bakanlığın ilgili kuruluşu olan İller Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün Krediler Yönetmeliği konusunda bilgilerin verildiği açıklama şöyle devam etti: “Borcun terkin edilmesi hükmü olmamakla birlikte söz konusu Yönetmeliğin 18'inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan; ‘Olağanüstü hallerin meydana geldiği yörelerde, ilgili mülki idare amirinin onayı ve kredi kullanıcısının yazılı talebine istinaden Banka Yönetim Kurulu’nca kredilerin anapara taksitleri ertelenebilir. Ertelemenin ne kadar süre olacağı, söz konusu olağanüstü halin durumuna göre Banka Yönetim Kurulu’nca belirlenir’ hükmü uyarınca, İller Bankası Yönetim Kurulu’nun 03.05.2019 tarih ve 14/209 sayılı kararıyla Acıpayam (Denizli) Belediyesi’nin İller Bankası’na olan kredi borçları, ana para ödemesiz olmak üzere 6 ay süre ile ertelenmiştir.”

“AFETİ YAŞAYAN VATANDAŞ, AFETZEDE SADECE BELEDİYE”

Konuya ilişkin açıklama yapan İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Acıpayam depremi sonrasında ilçeye ilk ulaşan vekillerden birisi olduğunu ve yaşanan acıları en sıcak hali ile gördüğünü belirtti. Acıpayamlılardan gelen şikayetler üzerine bölgeye bir kaç kez daha gittiğini söyleyen Öztürk, “Halkımız Hükümetten ilgi bekliyor. Ben de konu hakkında Sayın Bakanın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdim, çünkü Acıpayam ivedi olarak ‘Afet bölgesi’ ilan edilmeliydi. Ancak görüyoruz ki köylü, esnaf, çiftçi değil, sadece Acıpayam Belediyesi afetzede olarak görülüyor ve belediyenin İller Bankası’na olan kredi borçları o da 6 ay süre ile ertelenmiş. Bir kez daha yetkililere sesleniyorum. Acıpayam derhal Afet Bölgesi ilan edilmelidir. Vatandaşlarımızın, esnafın, çiftçinin mağduriyeti giderilsin. Kredi borçları ertelensin. Devlete olan vergi ve prim ödemeleri ötelensin” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER