Milletvekili Öztürk; “Yerel basın haberdir, bilgidir, özgürlüktür”

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk DGC’nin “Gazetecilerin Acil Sorunları” dosyası ile TMBB kürsüsüne çıktı. Ve basının, özellikle de yerel basının sorunlarını dile getirdi.

Milletvekili Öztürk; “Yerel basın haberdir, bilgidir, özgürlüktür”

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC)’nin Gazetecilerin Acil Sorunları Dosyası ile TMBB Kürsüsüne çıktı.

İYİ Parti Grubu adına söz alan Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Meclis kürsüsünden basının özellikle de yerel basının sorunlarını dile getirdi.

İktidarı, Basın İlan Kurumu üzerinden medyayı yönlendirmekle suçlayan Öztürk; “Basın sadece gazete satarak ayakta kalamaz, ilan ve reklam hayati gelir kalemleridir, bu gelirler de tarafsız ve bağımsız gazeteciliğin teminatıdır” dedi .

Konuşmasının devamında Yasin Öztürk, iktidar, yandaş iş adamlarıyla, oluşturulan havuzlarla, kullanılan kamu kaynaklarıyla kendi pelikan medyasını dizayn ediyor” ifadelerini kullandı.

Öztürk meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasında; “İşsiz kalma, kapanma ve hapse atılma gibi korkular ile basın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Kağıt fiyatları aldı başını gidiyor, baskı, dağıtım, personel giderleri, vergiler hepsi yerel basının sırtında birer yük durumunda oysa ki bilhassa yerel basın Halkın en yakın ve doğru haber kaynağıdır, bu şartlar altında yerel haberciler adeta fedakarca görevini yapmaya çalışıyor, yerel medya siyasetçilerin vatandaş ile arasındaki köprüdür, gelin bu konuda derhal bir komisyon kuralım, yerel basın için yapılabilecekleri ele alalım, sorunları çözme noktasında çalışalım” diyerek sözlerini tamamladı .

Yasin Öztürk’ün kürsüye elinde Denizli Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan ve diğer Denizli Milletvekilleri ile birlikte kendisine de verilen “Yerel Basın Acil Durum Özet Bilgi Notu “ dosyası ile çıkması dikkat çeken bir nokta oldu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER