MİMARLAR ODASI'NDA İLK ADAY; SERDAR ALAYONT

MİMARLAR ODASI'NDA İLK ADAY; SERDAR ALAYONT

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Ajanda’ programına konuk olan Mimar Serdar Alayont, 24-25 Şubat’ta yapılacak kongrede başkalığa aday olduğunu açıkladı.

Mimarlar Odası Denizli Şubesi 24 Şubat’ta olağan genel kurulunu gerçekleştirecek ve 25 Şubat’ta ise yeni yönetimini belirleyecek. Genel kurul öncesi oda başkanlığını açıklayan ilk isim; Mimar Serdar Alayont oldu. DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Kudret Çelebioğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programına konuk olan başkan adayı Alayont; “Yaklaşık bir hafta öce birçok meslektaşımla paylaştım. Bu dönem için Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na adayım. Şu ana kadar bir aday çıkmadı. Mevcut Başkanımız Suat Bilgi ile de görüştüm. Şu anda bir kararının olmadığını söyledi. Önümüzde bir toplantı var. Toplantıya kadar kararını verecek diye düşünüyorum” dedi.

ALAYONT’TAN BİRLİK MESAJI
Programda meslektaşlarına çağrıda bulunan Alayont; “Bundan önceki dönemlerde odamızda çok kırılmalar yaşandı. Önceki kurullarda 4 liste oluştu. Bu parçalanma bizim odamıza zarar verdi. Odamızın üyeleri ne kadar ayrışırsa oda da o kadar ayrışıyor. Ondan sonra gelen yönetim parçalı oluyor. Parçalı yönetim çok fazla başarıya ulaşmıyor ve yalnız kalıyor. Benim amacım; bu dönem bu parçaların ortadan kalkması yönündedir. İlk hedefim budur. Odamıza yeni gelen gençlerimiz var. Onlar çalışmak istiyor. Onların önlerini açmak lazım” diye konuştu.  

“HULUSİ ORAL EVİ KENT BELLEĞİNDE YER ETMİŞ BİR BİNADIR”
Programda geçtiğimiz cumartesi günü yanan Hulusi Oral Evi hakkında da açıklama yapan mimar Alayont, şunları söyledi: “Hulusi oral evi kent belleğinde yer etmiş bir binadır. Tescilli bir yapı ve tarihi bir değeri var. Cumartesi günü yapılan olay gerçekten çok üzücüdür. Kimsenin istemediği bir şey olsa gerek. Maalesef ki bu başımıza geldi. Bundan önce o yapıyla ilgili çalışmalar oldu. Dediler ki; ‘bu ev bu şekilde kalmamalı.” Bundan sonraki aşama ise; restorasyon mu yapacağız yoksa yıkıp yeniden mi yapacağız şeklinde olmalıydı. Ama maalesef olmadı. Bundan sonra bu binayı kaderine terk etme gibi bir duruma girmeyelim. Bu binanın yanmış olması, yıkılmış olması bu binayı kaybettiğimiz anlamına gelmez. Röleve projesi var. Biz bu röleve  projesinden sonra hazırlanacak olan restorasyon ve yeniden yapım çalışmalarının arkasında durmalıyız. Gerekirse Mimarlar Odası bir arabuluculuk yapsın.”

“MİMARLAR ODASI BU KONUDA BİR ARABULUCULUK YAPABİLİR Mİ?”
Binanın Denizli’ye kazandırılamadığını söyleyen Alayont; “Bu binanın bu hale gelmesinin sebebi; öncelikle çok ortaklı bir yapısının olmasıdır. Bildiğim kadarıyla kamulaştırma konusunda sıkıntılar yaşamışlar. Bir adamlar atılmış ama yeterli olmamış. Biz bunları konuşmaktan ziyade; bundan sonra ne yapabiliriz, onu tartışalım. Mimarlar Odası Denizli Şubesi olarak bu konuda ne yapabiliriz diye düşünmemiz lazım. Benim ilk aklıma gelen; ‘Mimarlar Odası bu konuda bir arabuluculuk yapabilir mi?’ Arabuluculuktan kastım da bu konuda kentin önemli aktörlerini sahaya davet etmektir. Bir yanda mirasçılar, bir yanda belediye, bir yanda sivil toplum örgütleri var. Bu binayı kurtarmak istiyorsak biz bunları yapabiliriz. Ama birileri elini taşın altına koyması lazım. Mimarlık bu noktada çok önemli” şeklinde konuştu.   

AHMET ACUR 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER