Minik kahramanlar, Prematüre Günü’nü eğlenerek kutladılar

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde prematüre olarak doğan bebekler, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nü kapsamında düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.  Pasta kessen minik kahramanlar, günü eğlenerek kutladılar.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında, prematüre bebeklere dikkat çekmek, bu bebeklerin bakımları ve beslenmeleri konusunda kamuoyunu bilgilendirerek farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik düzenledi. Prematüre bebekler, anneler, babalar, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi doktorları ve personeli hep birlikte bu özel günü eğlenerek ve pasta keserek kutladı. Etkinlikte konuşan PAÜ Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hacer Ergin; “Bugün, çabalarımızın sonuçlarını gördüğümüz gündür. Her 10 bebekten birisi prematüre olarak doğuyor. Gerçekten bu bebekler çok büyük emeklerle, diğer sağlıklı bebekler kadar ya da en azından onların sağlığına yakalayıp, hayatını idame ettirmek durumunda. Bunun içinde biz ekip olarak adeta bir oya işler gibi her dakikaları ile bu bebeklerin yakından ilgileniyoruz. Sonuçlarımızdan da doğrusu çok mutluyuz. 500 gram civarında doğan bir bebeğin, zamanında yürümesi, okula gidebilmesi bizleri çok sevindiriyor. Bu bizim için çok anlamlı. Demek ki, beyin fonksiyonlarında bir sıkıntı olmamış. Günler hatta aylar süren bir emek” diye konuştu.

“DÜNYADA HER YIL 150 BİN BEBEK PREMATÜRE OLARAK DÜNYAYA GELİYOR”

Etkinlikte konuşan PAÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Özmert Muhammet Ali Özdemir; “Ülkemizde her yıl yaklaşık 1,5 milyon bebek dünyaya gelmekte. Bunların yaklaşık yüzde 10’u yani 150 bine yakını prematüre olarak dünyaya geliyor. Yani 37’nci haftada doğan bebeklere; ‘prematüre bebek’ deniyor. Gebelik haftası düştükçe bu bebeklerde gelişebilecek bazı tıbbi sorunlar da o oranda artmakta ve bu tıbbi durumlar bebeklerin yaşamını ömür boyu etkilemekte. Dünyaya erken ‘merhaba’ diye prematüre bebeklerin yaşama daha iyi ve sağlıklı tutunabilmeleri, ileride gelişebilecek sağlık sorunlarının en aza indirilebilmesi için daha gebelikten başlayan çok iyi bir obstetrik bakım ve doğumu takiben bu bebeklerin teknik ekibi, donanımı ve tecrübesi oldukça iyi olan yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde izlenmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu uzun süreçte prematüre bebeklerimizin hep yanında olan başta anne babalar olmak üzere tüm sağlık ekibimize büyük sorumlular düşmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205