Miryokefalon Savaşı Çivril’de kutlandı

Anadolu'nun tapusunun alındığı Miryokefalon savaşının 844’üncü yıl dönümü, savaşın geçtiği Çivril İlçesi’ndeki Kufi Boğazı’nda kutlandı.

Miryokefalon Savaşı Çivril’de kutlandı

17 Eylül 1176 tarihinde Anadolu Selçuklu Sultanı 2’nci Kılıçarslan ile Bizans İmparatoru 1’inci Mauil arasında yapılan Miryokefalon Savaşı'nın 844'üncü yıl dönümü, savaşın gerçekleştiği Çivril İlçesi’ndeki Kufi Boğazı’nda kutlandı. Programa; AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, Kültür Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, İl Gençlik Spor Müdürü Ahmet İbanoğlu, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Görevlileri; Prof. Dr. Yusuf Kılıç, Prof. Dr. Turgut Tok, Prof. Dr. Hasan Kara, İbrahim Balık, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muharrem Kesik ile davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, “Anadolu'nun kapılarının Türklere açıldığı 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Çivril’de gerçekleşen Miryokefalon Savaşı ile bu süreç artık tamamlanmış ve Anadolu Türk toprağı olmuştur” dedi.

SAVAŞIN BAŞKA YERDE OLMA İHTİMALİ YOK

Etkinlikte konuşan İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Muharrem Kesik Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı yerin kesinlikle Çivril olduğunu belirtti. Kesik, “İki yıldır yaptım saha çalışması sonucunda Miryokefalon Savaşı’nın Çivril’den başka bir yerde olma ihtimali kesinlikle yoktur. Savaş Kufi Boğazı’nda yapılmıştır” dedi.

"ZAFERİMİZ KUTLU MÜBAREK OLSUN"

AK Parti Grup Başkan Vekili Denizli Milletvekili Cahit Özkan; “Bizler bu zaferi önemsiyoruz. Bu zaferle birlikte Anadolu’nun ismi Diyar-ı Rum’dan Diyar-ı Türk’e yani Türkiye’ye evrildiği, haçlı seferlerinin artık bütün ümidini kaybettiği, feodal sistemin sona erdiği, ticaret sınıfının ortaya çıktığı, coğrafi keşiflerin başladığı, yeni bir dünyanın perdeleri aralandı. Zaferimiz kutlu mübarek olsun. Aziz şehitlerimizi yat ediyorum. Bu topraklarda tarihin en önemli kahramanlık destanı yazılmıştır. Bu zafer tarihi bir dönemeçtir” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından katılımcılar savaşın yaşandığı ve Bizans ordusunun Kufi Boğazı’na girdiği alanı atla gezdi. Atlı guruba Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı da eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER