Miryokefalon Savaşı’nın 843’ncü yılı anıldı

Anadolu’da Türklerin hakimiyetinin kesinleştiği ve 843 yıl önce Çivril İlçesi’nde yaşanan Miryokefalon Savaşı’nın 843. yıl dönümü anma programı düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği program, 843 yıl önce tarihi zaferin yaşandığı Düzbel'de gerçekleştirildi.

Miryokefalon Savaşı’nın 843’ncü yılı anıldı

Anadolu’da Türk hakimiyetinin kesin olarak kabul edildiği, Miryokefalon Savaşı’nın (17 Eylül 1176) 843. Yılı, düzenlenen etkinliklerle anıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Çivril Belediyesi işbirliğinde 843 yıl önce savaşın yapıldığı Çivril İlçesi’ndeki Düzbel Mahallesi’nde düzenlenen programa; AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Ali Değirmenci, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan ve vatandaşlar katıldı. Çivril Düzbel Mahallesi’nde kortej yürüyüşü ile başlayan etkinlikler, Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın ve Halk Oyunları Grubu'nun gösterileri ile devam etti.

“ANADOLU’NUN TAPUSUNUN ALINDIĞI YER ÇİVRİL TOPRAKLARIDIR”

Etkinlik kapsamında Miryokefalon Zaferi hakkında Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kılıç, katılımcılara bilgi verdi. Prof. Dr. Kılıç, “Bu öyle bir zafer ki, coğrafyalara sığmaz. Zaferin büyüklüğü nedeniyle pek çok kent bu savaşı sahipleniyor. Ben tarihçiyim, belgelere göre konuşmak zorundayım. Anadolu’nun tapusunun alındığı yer Çivril topraklarıdır” diye konuştu.

Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural ise açılış konuşmasında, Miryokefalon Zaferi’nin Çivril için çok büyük bir önemi olduğuna dikkat çekerek, “Bu savaş Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türk dünyası açısından en büyük zaferdir. Miryokefalon Savaşı, Düzbel, Çivril ve Denizli için ayrı bir öneme sahiptir. Benim atalarım bu topraklarda Bizans İmparatoru’nu yenmiş, haçlı ordularını durdurmuştur” dedi.

“BU, GURUR DUYACAĞIMIZ BİR ZAFER”

Zaferin yaşandığı Düzbel Mahallesi’nde anma programını gerçekleştirmenin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, “Büyükşehir Belediyemiz ve Çivril Belediyemiz ile birlikte her geçen yıl bu programların üzerine koyarak daha da devam ettirmek ve güzelleştirmek istiyoruz. Büyükşehir bir taraftan Çivril Belediyemiz diğer taraftan ilçemizde çok güzel hizmetler yaptık. Çivril 5 yıl öncesine göre çok daha güzel hale geldi. Fiziksel yatırımlarımızın yanında insanımızın manevi ihtiyaçlarını da gidermemiz lazım. 'Kökleri mazide olan atiyiz' diyor şair Yahya Kemal Beyatlı. Binlerce yıldır hep zaferlerden bahsediyoruz. Bu toprakları bize vatan yapan atalarımızı anmak istiyoruz. Bu programlarla hem geçmişimize sahip çıkıyoruz ve daha da önemlisi gelecek nesillere bir miras bırakıyoruz" diyerek, vatan toprakları için canını fedan eden tüm şehitleri rahmet ve minnetle yad etti.

"ECDADIMIZLA NE KADAR GURUR DUYSAK AZ"

Törenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Türk tarihinin çok eski olduğunu anlattı. Orhun Anıtları'nın bilinen ilk yazılı eser olduğunu kaydeden Yıldız, “Bu anıtlar aslında bir siyasetname. O zamanki Türk liderlerinin edindikleri tecrübeler ışığında Türk milletinin geleceğine yönelik öğütleri var. Ecdadımızla ne kadar gurur duysak az. Ruhları şad olsun ecdadımızın. Bugün Anadolu toprakları yeniden uyanmış halde. Kurtuluş Savaşı ile beraber özgüveni kazanmış vaziyette. Ama bunun ileriye dönük güçlendirilmesi lazım. Bugün zaferler ekonomide kazanılıyor, diplomaside kazanılıyor" diye konuştu. Konuşmanın ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuar sanatçıları tarafından kahramanlık türküleri seslendirildi.

19 EYLÜL'DE PANEL DÜZENLENECEK

Miryokefalon Zaferinin 843. yılı anma programları kapsamında 19 Eylül 2019 Perşembe günü saat 14.00'de Denizli Büyükşehir Belediyesi Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda panel ve sunumlar gerçekleştirilecek. Programda; Prof. Dr. Yusuf Kılıç, Prof. Dr. Turgut Tok, Prof. Dr. Mithat Aydın, Prof. Dr. Hasan Kara, Doç. Dr. İbrahim Balık ve yerel tarih araştırmacısı Münir Sayhan konuşmacı olarak katılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER