MMO’DAN, “ARAÇ YANGINLARINA DİKKAT”

MMO Denizli Şubesi’nden yapılan yazılı açılamada, son günlerde kentte meydana gelen araç yangınlarına dikkat çekildi ve “Hepimiz risk altındayız” açıklaması yaptı.

MMO’DAN, “ARAÇ YANGINLARINA DİKKAT”

TMMOB Makina MühendisleriOdası Denizli Şubesi son günlerde art arda yaşanan araç yangınlaıyla ilgili olarak yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada; “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı LPG`li araçların denetimini MMO`ya devrediyor; LPG`ye dönüşümü yapılan araçların son kontrollerini yapma ve montaj tespit raporu düzenleme yetkisi 2000 yılı öncesinde olduğu gibi 11 Nisan 2005 tarihinde odamıza yeniden devredildi. Başlayan denetimler neticesinde yapılan yeni uygulamalar ile sektördeki disiplinsizlik ve denetimsizliğin üstüne gidilerek, yetkili firmalarca dönüştürülen her araç tek tek MMO`nun uzman mühendislerince kontrol edildi ve Montaj Tespit Raporu Odamız tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra onaylandı.

01 Ocak 2018 tarihinden itibaren ülkemizin birçok ilinde yanan araç haberleri gelmeye başlamıştır. Sadece basına yansıyan ve bizlerin ulaşabildiği kazalar şu şekildedir; 4 Kasım’da Adıyaman’da, 4 Ekim’de Batman’da, 10 Ekim ve 25 Temmuz’da İstanbul’da, 2 Ekim’de Bursa’da, 27 Mayıs’ta Elazığ’da ve son olarak da; Denizlimizden gelen 4 farklı tarihli araç yangını haberleri denetimsizliğin canlar yakmaya başladığını ve maddi zararlı yangınların çoğaldığını göstermektedir.

Denizli’de 01.01.2018’den sonra 22 Kasım, 23 Kasım, 6 Ekim ve 5 Ocak’ta farklı yerlerde meydana gelen kazalardır. Kamu yararı açısından bizler Makina Mühendisleri Odası olarak; bu alanın denetimsiz bırakılmasını doğru bulmuyoruz. Hepimiz risk altındayız. LPG’li bir aracın sebep olacağı bir kazaya karışabilir, yaralanabilir ve hatta ölebiliriz. Bizler yıllardır bu konuda çalışmış insanlar olarak; bilgimiz ve tecrübemizle diyoruz ki; ‘bu alan denetimsiz bırakılamaz’. Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi olarak; bu süreçte halkımızın yanında olduğumuzu belirtiyor ve kamusal denetimin derhal geri getirilmesini talep ediyoruz” denildi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER