Momo oyunu nedir? Momo oyunu neden intihara sürüklüyor? Momo nasıl silinir, kaldırılır, engellenir?

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Mavi Balina oyununun ardından tüm dünyayı sarsan Momo oyunu tehlike saçmaya devam ediyor. Son olarak Türkiye’de de kendini göstermeye başlamasıyla aileler önlem almak için konuyla ilgili araştırmalar yapmaya başladılar. Whatsapp üzerinden yayılan ve çocukların psikolojisini etki altına alarak intihara sürükleyen Momo oyunu nedir? Momo oyunu neden intihara sürüklüyor nasıl ortaya çıktı? İşte merak edilen detaylar…

Momo oyunu nedir? Momo oyunu neden intihara sürüklüyor? Momo nasıl silinir, kaldırılır, engellenir?

Momo oyunu nedir? Son zamanlarda Mavi Balina adlı oyun ile çok sayıda çocuğun ölümüne neden olan ve aileleri korkuya sürükleyen oyunlar kervanına 'Momo' katıldı. Dünya çapında çok sayıda çocuğun ölümüne sebep olan Momo oyunu Türkiye'de de görülmeye başlandı. Bu sebepten dolayı, aileler bilinçlenmek adına 'Momo oyunu nedir? 'Momo oyunu neden intihara sürüklüyor' gibi sorulara yanıt aramaya başladılar. Çok sayıda çocuk için tehlike arz eden oyun Whatsapp üzerinden yaygınlaşıyor. Bizde bu soruların yanıtlarını ve bilinçlenmeniz gereken konuları sizler için derledik…

MOMO OYUNU NEDİR?

İlk olarak Latin Amerika üzerinden yayılmaya başlayan ve etkilerini Fransa, ABD ve Nepal ülkelerinde de hissettirmeye başlayan Momo; korku ve dehşet uyandıran bir yüzle WhatsApp aracılığıyla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Korku filmlerindeki karakterleri aratmayan Momo, dünyanın en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden kullanıcılara şiddet içerikli fotoğraflar veya tehdit içerikli mesajlar gönderiyor.

''Yeni Mavi Balina'' şeklinde tabir edilen şiddet içerikli yeni sanal oyun Momo, tıpkı Mavi Balina oyununda olduğu gibi intihara teşebbüs sebebiyet verebilme tehlikesi bulunuyor. Öte yandan Meksika Siber Suçlar Polisi tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda, kişilerin Momo ile mesajlaşmaları halinde taciz ve tehdit edilmelerinin yanı sıra kişisel bilgilerin de çalınabileceği ve oyunu oynayan kişilerden zorla para elde edebileceğine yönelik ciddi uyarılarda bulunuyor.

MOMU'NUN TEHLİKELERİ NELERDİR?

*Meksika siber suçlar polisi tarafından, Momo'yla mesajlaşmanın tehlikelerini beş madde halinde açıklandı. İşte, şiddet içerikli sanal oyun Momo'yu oynayan kişilerin başına gelebilecek tehlikeler…

1)Momo oyununu oynayan kişiler, depresyon ve kaygı atakları geçirebilmektedir.

2)Momo, kullanıcıları tehdit ve taciz edebilmektedir.

3)Momo'la mesajlaşılması halinde kişisel bilgileriniz çalınabilmektedir.

4)Momo'ya geri dönüş yapan kişilerden zorla para elde edebilemektedir.

5)Şiddet öven bir dile yer verilebilmektedir ve kişiler intihara teşebbüse edebilmektedir.

MOMO NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Meksika'da internet aracılığıyla işlenen suçları soruşturan polis birimi tarafından Momo'nun bir sosyal medya grubu şeklinde ortaya çıktığını belirtiyor: "Her şey bir Facebook sayfasında başladı. Bir grup insan, yabancı bir numarayı aramak konusunda birbirlerine meydan okumaya başladılar. Birçok kullanıcı Momo'ya mesaj attıklarını ve geriye mesaj olarak şiddet içeren fotoğraf geldiğini söylediler. Bazıları tehdit içeren mesajlar aldıklarını ve hatta bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanacağı konusunda tehdit edildiklerini söylüyor."

Mavi Balina adlı oyunun ardından çocukları hedef alan “Momo Challange” adlı internet oyunuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. YouTube veya WhatsApp uygulaması ile başlayan oyunu inceleyen bakanlık, kişilerin oyun isteğini kabul etmesiyle oyunun rahatsızlık verici mesajlar, şiddet içerikli görseller ve tehditler içeridiğini tespit etti. Bakanlığın tespitleri arasında çocuklara yönelik video içeriklerinin belli zaman dilimlerine Momo karakterinin çocuklara yönelik telkin ve talimatlarının yer aldığı, bu talimatlarda çocukların kendilerine nasıl zarar verebileceklerinin anlatıldığı, şiddet içerikli kısa konuşmaların bulunduğu görüntülerin yerleştirildiği de yer aldı.

Oyunun linki yok

Bakanlığa bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile iletişime geçti. Yapılan görüşmelerin ardından bakanlık, Momo oyunu adıyla bilinen uygulamanın İngilizce olduğu, herhangi bir linkinin olmadığı, oyunun genellikle Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olduğu, Türkçe versiyonun olmaması nedeniyle ülkemizde yaygın olmadığı yönünde de bilgi aldı. Bakanlık daha sonra söz konusu oyununa erişimin engellenmesi yönünde resmî yazı ile talepte bulundu.

Ailelere öneriler

Bakanlık, dijital oyunların içeriklerinden çocukların olumsuz yönde etkilenmelerini önlemek için ailelere yönelik öneriler de bulundu. Bakanlığın ailelere verdiği öneriler şöyle:

- Çocukların kullandığı bütün elektronik aletlerde (tablet, telefon, bilgisayar, vb.) güvenli internet çocuk profili kullanılmalı.

- Ebeveynler çocukların kullandıkları cihazlarda güvenlik ve gizlilik ayarlarını aktive etmeli.

- Çocukların dijital ortamlarda geçirdikleri zaman ve yaptığı faaliyetlerin ebeveynler tarafından takibi sağlanmalı.

- Ebeveynler çocukların karşılaşabilecekleri olumsuz içeriklerle ilgili çocuklarını bilgilendirmeli ve bir olumsuzluk durumunda konuyla ilgili kendilerine haber vermeleri konusunda anlaşma yapmalı.

- Ebeveynler çocuklarını çok iyi gözlemlemeli, onlardaki değişimi fark edecek yakınlığı kurmalı, içine kapanma, aile ortamından uzaklaşma gibi davranışlar sergiliyorsa internette takip ettiği içerikleri kontrol etmeli ve anında müdahale edebilmeli.

- Zaman zaman farklı akımların ortaya çıkabileceği ihtimaliyle ebeveynler konuyla ilgili gerekli takibi yapmalı, önlemi almalı.

- Zararlı içeriklere rastlanması halinde durumunda bakanlığın Alo 183 hattına, ihbarweb.org.tr adresine ya da Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na önlem alınması için bildirimde bulunulmalı.

Sabah-Milliyet

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2019, 11:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Taha kutay
Taha kutay - 6 ay Önce

Bu oyun silinsin çocuklar oynamasın yeterrrrrr momo

Furkan
Furkan - 5 ay Önce

Momo oyunu silinsin

SIRADAKİ HABER

banner220

banner221