'MÜFTÜ AHMET HULUSİ EFENDİ' İSMİ KÜLTÜR MERKEZİ'NDE YAŞATILACAK

'MÜFTÜ AHMET HULUSİ EFENDİ' İSMİ KÜLTÜR MERKEZİ'NDE YAŞATILACAK

Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından, halkın destekleriyle yaptırılacak olan ‘Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kültür Merkezi’nin temel atma töreni, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından, halkın da destekleriyle Merkezefendi İlçesi Çakmak Mahallesi’nde yapılacak olan Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı Kültür Merkezi için temel atma töreni düzenlendi. Törene; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Hasan Karahan,  Önceki Dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı AK Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, AK Parti Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan ve Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Müftü Ahmet Hulusi Efendi Vakfı Onursal Başkanı Said Atıcı, Müftü Ahmet Hulusi Efendi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Sadettin Çalışkan, davetliler ve vatandaşlar katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve Abdullah Yılmaz’ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Müftü Ahmet Hulusi Efendi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Sadettin Çalışkan bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Çalışkan; “Dünyada 7’den 77’ye her kesime iman ve Kur’an hizmetleri ulaştıracak bu kutlu mabetleri ahretimizi kurtarmak için yapmak istiyoruz. Bu zamanda en büyük vazife iman kurtarmaktır. Başkalarının imanlarına kuvvet verecek surette çalışmaktır düsturuyla yola çıkıyoruz” dedi. 

“NİYETLER HALİSTİR, İNŞALLAH AKIBETTE İYİDİR”
Törende konuşan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Niyetler halistir. İnşallah akıbette iyidir. Bugün yapının burada olmasıyla ete kemiğe bürünür hale geldiğini göreceğiz. Başta Vakfımız olmak üzere destek veren herkes güzel bir eser bırakmış olacaklar. Kısa zamanda tamamlanmasını umut ediyoruz. Bu eser çocuklarımıza, gençlerimize ve geleceğimize, her iki dünyamıza hizmet eder” ifadelerini kullandı. 

“DEVLET MİLLET EL ELE HAYIRLI İŞLERDE YARIŞIYORUZ”
Başkan Zolan’ın ardından konuşan Denizli Valisi Hasan Karahan; “Halkın katkılarıyla güzel bir eseri Denizlimize kazandırıyoruz. Devlet millet el ele hayırlı işlerde yarışıyoruz. Milletimiz her zaman ferasetiyle, engin öngörüsüyle güzel işler yaptı, güzel kararlar verdi. Biz de bu işin neferleri olarak koşturacağız” diye konuştu.

“MİLLETİN MALINI MİLLETTEN ESİRGEYECEK DEĞİLİZ”
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise şunları aktardı: “Vakfın başka yerlerdeki küçük hisseleri veya arsalarını yine Denizli’nin hizmetine, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetine geçirerek Denizli’nin menfaatine sunduk. Milletin malını milletten esirgeyecek değiliz. Bu anlayışla Kültür Merkezimizi Denizli’ye kazandırmış olacağız. Denizli Belediye Başkanı olduğumuzda; Denizli’nin manevi liderlerini bulmak, kendi kahramanlarımızı diriltmek anlamında yürüyüşe girdik. İlk attığımız adım da Müftü Ahmet Hulusi Efendi’ydi. 15 Mayıs gününü Denizli’de Milli Mücadele Günü ilan ettik. Yeni nesiller ‘Müftü Ahmet Hulusi Efendi kimdir’ diye sorsunlar istedik. Amacımıza ulaşma noktasında güçlü adımlar attığımızı görüyoruz. Müftü Ahmet Hulusi Efendi, Cumhuriyetin manevi kurucularındandır.” 

 “1 BUÇUK MİLYARLIK TÜRK İSLAM COĞRAFYASININ GÖZÜ TÜRKİYE’DE”
Nereden nereye geldik diye soran Bakan Zeybekci sözlerine şöyle devam etti: “ Türkiye, dünyanın 13’üncü, Avrupa’nın 5’inci büyük ekonomisi. 100 Lira’lık verginin 87 Lira’sını faize ödüyorduk. Memur maaşlarını İMF’den borçlanıyorduk. Şimdi 100 Lira’lık verginin 10 Lira’sı faize gidiyor. Bu bile haramdır. Bu bile gitmeyecek. Herkesin foyası ortaya çıktı. Bütün maskeler düştü. Herkesin tarafını belirlediği bir ortamda Müslüman tarafsız olmaz. Bu aziz milletin evlatları tarafsız olmaz. Taraf olur. Tarafımız belli. Tarafımız bayrak, vatan, millet ve devlet. Tarafımız bu aziz milleti yeniden o layık olduğu günlere götürmek. 1 buçuk milyarlık Türk İslam coğrafyasının gözü Türkiye’de. Aklı fikri Türkiye’de. Elleri Türkiye’ye açılmış. Bunu bildikleri için topyekun Türkiye’ye saldırıyorlar. 
BAKAN ZEYBEKCİ KÜLTÜR MERKEZİ’NİN TEMELİ İÇİN BUTONA BASTI
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başta olmak üzere, Müftü Ahmet Hulusi Efendi Vakfı Onursal Başkanı Said Atıcı, Müftü Ahmet Hulusi Efendi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Sadettin Çalışkan ve protokol üyeleri Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı Kültür Merkezi’nin temeli için butona bastı. 
KÜLTÜR MERKEZİ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Müftü Ahmet Hulusi Efendi Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı Kültür Merkezi, 20 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. 10 katlı binada; mescid, kadınlar ve erkeklere özel alanlar, misafirhane, toplantı salonu ve pek çok bölüm yer alacak. Kültür Merkezi, eğitim faaliyetlerine ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak. Üniversite öğrencilerine yönelik bilimsel faaliyetler düzenlenecek. Bu faaliyetlerin yanında öğrencilerin manevi donanımlarını da sağlayacak Kur’an-ı Kerim ve İslami konularda eğitimler verilecek. 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER