“Muğla ve Aydın’da ne varsa, hepsi Denizli’de var”

Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Oktay Mersin; “Muğla’da sadece turizm yok, mermer sanayisi var irili ufaklı başka sanayi kolları da var. Aydın’a geldiğimiz zaman yine turizm var. Aynı zamanda iyi bir tarım bölgesi ve yine sanayi bölgesi mevcut. Denizli’ye geldiğimiz zaman ise Muğla ve Aydın’da ne varsa hepsi Denizli’de var” dedi.

“Muğla ve Aydın’da ne varsa, hepsi Denizli’de var”

Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) Başkanı Oktay Mersin, DRT ekranlarında yayınlanan, DRT ve Denizli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cem Kaytan ile DRT Genel Yayın Koordinatörü Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Özel Söyleşi’ programına konuk oldu. GESİFED’in yapısı hakkında bilgiler aktaran Başkan Mersin; “Biz GESİFED olarak; Denizli, Aydın ve Muğla’ya hitap ediyoruz. Buradaki 10 dernek ve İstanbul merkezli TÜSİAD da bizim federasyonumuzun üye derneği. Geri kalan 10 derneğin 4’ü Denizli’de 2’si Muğla’da 4’ü de Aydın’da ve bu bölgelerin en büyük iş dünyası dernekleridir. Denizli’de Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (DESİAD), Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD), Girişimci Kadınların Desteklenmesi Derneği (GİKAD) ve Denizli Soroptimist Kulübü yani Denizli’den 2 kadın derneği bünyemizde. Aydın’da Aydın Genç İş İnsanları Derneği (AYGİAD), Söke Genç İş İnsanları Derneği (SÖGİAD), Didim Genç İş İnsanları Derneği (DİGİAD), yine bir kadın derneği olan Aydın Girişimci Kadınlar Derneği (AGİKAD). Muğla’da Marmaris Marmaris Genç İş İnsanları Derneği (GİAD) bir de Bodrum Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD) bu dernekleri ayrı ayrı söylemek istiyorum, çünkü GESİFED’i anlamak için bu dernekleri bilmemiz gerekir” dedi.

“İLK YÖNETİM KURULU TOPLANTISINI BODRUM'DA YAPTIK"

3 Nisan tarihinde GESFİED’de yeni yönetim oluştuğunun altını çizen Başkan Mersin; “Bizim yönetimimiz geldi ve GESİFED Yönetim Kurulu’nda 10 dernekten birer ikişer üye var. Yönetim kurulu toplam 15 kişi. 4 tane de derneklerin diğer başkanları da doğal yönetim kurulu üyesi, yönetimde 19 kişiyiz. Her dönemin üç yıllık görev süresi var. GESİFED, bu derneklerle ilgili ne yapmalı konusunda haziran ayında Bodrum’da bir çalıştay yaptık. Seçimden önce tüm derneklerimize birkaç arkadaşımızla beraber ziyaretler yaptık. Sadece Bodrum Derneğimizi ziyaret edememiştim. Bodrum Başkanımız da bizim yanımızda diğer dernek ziyaretlerine geldi. O yüzden Bodruma gidememiştik. Genel Kurul’da da Bodruma geleceğimizi hatta ilk yönetim kurulu toplantımızı orada yapacağımızı söylemiştim. Bodrum’da bir gün yönetim kurulu toplantısı, iki gün de çalıştay yaptık. Esas bu çalıştay önemli” diye konuştu.

“DENİZLİ, MÜTEŞEBBİS BİR ŞEHİR"

Üç ilin  farklı özellikleri olduğuna dikkat çeken Başkan Mersin; “Muğla ağırlıklı olarak turizmle ünlü. Ülkemizdeki en uzun kıyı şeridine sahip şehrimiz. Türkiye’de değil dünyanın gözdesi sahil şeridi var. Bunu özellikle üzerine basa basa söylemek istiyorum. Muğla’da sadece turizm yok, mermer sanayisi var irili ufaklı başka sanayi kolları da var. Ağırlıklı olarak mermer sanayi ve turizm var. Aydın’a geldiğimiz zaman yine turizm var. Aynı zamanda iyi bir tarım bölgesi ve yine sanayi bölgesi mevcut. Denizli’ye geldiğimiz zaman ise Muğla ve Aydın’da ne varsa hepsi Denizli’de var. Her şey var derken denizimiz yok. Onun dışında iyi bir turizmimiz var ama bizim esas ünlü olduğumuz şey; sanayimiz, iş insanlarımız. Müteşebbis bir şehir Denizli’ye baktığınız zaman iş dünyası devamlı iş düşünür. Bir de tarım bölgesiyiz, iyi bir tarım bölgesiyiz. Her ay Denizli tarımında her ay bir ürün var. Meyve çeşitleri var” şeklinde ifade etti.

“ÜYEELER ARASI TİCARETİ ARTIRMAK İSTİŞARE İÇERİSİNDEYİZ"

Bodrum’da yapılan çalıştay hakkında da konuşan Başkan Mersin; “Çalıştaydan çıkan sonuç; üyeler arası ticaret, her derneğin hayal ettiği bir şeydir, sonuçta iş insanları dernekleriyiz. Üyeler arasında her dernek yönetimi ilk bunu düşünür. Yapmak kolay mıdır? Hem çok kolay, hem de çok zordur. Aşırı bir takip ister. DEGİAD başkanlığı yaptığım dönemde biz de yine ilk toplantımızda bunu konuştuk. Ne yaptık? Takip ettik. Benim meşhur bir sözüm vardır; takip, not ve ilgi. Aşırı bir takip yaptık. Kime ne lazımsa öncelikle kendi dernek üyesi arkadaşlarımızdan temin etmek bir düsturumuz olsun üzerine yola çıktık. Şimdi yine GESİFED olarak üyeler arası ticareti artırmak için bütün derneklerimizle istişare içerisindeyiz. Bununla ilgili birçok değerli arkadaşımızdan komisyon kurduk. Bu komisyon çok güzel çalışıyor, bu komisyonun üyelerinin hepsi dernek başkanları. Bu komisyonda GESİFED üyelerine iş yapmak adına başta kendi dernekleri olmak üzere sonrasında atıyorum. AYGİAD üyesine ürün lazım oldu öncelikle kendi dernek üyelerinden temin etsinler bulamazlarsa GESİFED içerisinden tedarik edilsin istiyoruz. Komisyon başkanımız da Bodrum’dan Engin Kaplan. Ciddi bir şekilde çalışıyoruz, alt yapısını hazırladık. Bu çalıştayın öne çıkan konularından birisi mentörlük diğeri de bu konu” dedi.

“TEKNOLOJİSİZ ARTIK BAŞARININ GELMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Başkan Mersin, şunları kaydetti: “Genel kurulda üyeler arası ticaretle beraber merkezimizde olması gereken yeni bir ekosistem var. ‘Yeni’ derken dünyada 15-20 yıldır ülkemizdeyse 7-8 yıldır olan ‘Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ diye adlandırılan bir sistem. Bir de teknoloji, arkadaşlarımızla merkezimize alalım istedim. Artık tüm işlerimiz teknolojiyle oluyor. Teknolojisiz artık başarının gelmesi mümkün değil. İşte gördük geçtiğimiz günlerde sosyal medya siteleri kapandı ve birden insanlar boşluğa düştü ve dünya birden durdu dolayısıyla teknoloji çok önemli. Bununla ilgili üye derneklerimize teknolojiyi hızla yaymak ve derneklerin kendi üyelerine teknolojiyi anlatmak düşüyor. Bununla ilgili konuşmaları ve girişimleri hızlı bir şekilde başlattık. Girişim sermayesi ekosistemini yerleştirmek ve bununla ilgili belki bir fon oluşturma içerisindeyiz. Bunları da anlatmaya çalışıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER