Mühendislik eğitimine farklı bakış: “Mühendishane”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Ajanda’ programının konuğu olan Mimar Sinan Mühendisler Birliği Denizli İl Temsilcisi Mesut Aydınlı, 2015’te İstanbul’da başlayan ve Denizli’de de uygulanan “Mühendishane” hakkında bilgi verdi. Aydınlı; “Bu projenin temel amacı entelektüel mühendisler yetiştirme, farklı bakış açılarına sahip, toplumun değerlerini bilen ve toplumun ihtiyaçlarını doğru anlayabilen mühendisler yetiştirme projesidir ”dedi.

Mimar Sinan Mühendisler Birliği Denizli İl Temsilcisi Mesut Aydınlı, DRT ekranlarında yayınlanan ve Kudret Çelebioğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programının konuğu oldu. Programda Aydınlı, Mimar Sinan Mühendisler Birliği tarafından 2015’te İstanbul’da başlayan ve Denizli’de de uygulanan “Mühendishane” projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Projenin 2019’da ilk mezunlarını verdiğini belirten Aydınlı; “Mühendishane projemiz, en çok efor sarf ettiğimiz proje. Bu proje üniversitelerin ilgili bölümlerinde verilen eğitimlere çalışmalarına, alternatif bir eğitim çalışması değildir. Mühendislik Fakülteleri’nde verilen eğitime destek amaçlı bir eğitim, programdır. Bu projenin temel amacı entelektüel mühendisler yetiştirme, farklı bakış açılarına sahip, toplumun değerlerini bilen ve toplumun ihtiyaçlarını doğru anlayabilen bir mühendis yetiştirme projesidir. Biz bu kapsamda mühendislik öğrencisine 1.ve 4. sınıflar arasında 280 saatlik kariyer tamamlama eğitimi veriyoruz. Bu eğitim ücretsizdir. Bu projede kritik analitik düşünme, münazara sanatı, liderlik, sunum teknikleri, hitabet sanatı, ileri excel kullanımı, mühendislik ekonomisi, problem çözme teknikleri gibi konular yer alıyor. Bu projede sayısal konular yerine sözel, yani toplumsal hayatı anlayabilen, toplumun ihtiyaçlarını doğru analiz edebilen bireyler yetiştirme projesidir” şeklinde konuştu.

“DENİZLİ'DE 28 ÖĞRENCİYLE PROJEMİZ SÜRÜYOR"

Türkiye genelinde bu proje için 4 bin 500 gönüllülerinin olduklarını vurgulayan Aydınlı; “Akademik kadrolar bizlerin bu projesine destek veriyorlar. Geri bildirimler güzel. Zaten bu eğitimde kadromuzu alanında uzman akademisyenler oluşturdu. 1. buçuk yıllık bir hazırlık süreci oldu. Bu proje 2015 yılında İstanbul’da başladı. İlk mezunlarımızı 2019 yılında verdik. Denizli’de bu proje 2019 yılında başladı. Denizli’de 28 öğrenciyle projemiz sürüyor. Bu proje kolay alınabilecek sertifikalı bir eğitim değil, öyle bir program değil. Tabi ki sertifika veriyoruz ama bunu almak çok da değil. Bu 4 yılın sonunda hazır bir mühendis yetiştiriyoruz. Bu sertifika ile bir iş başvurusu yapan yeni mezun bir mühendis ve işyeri bu eğitimin faydasını görecektir. 2015 yılında ilk eğitimde 25 öğrenci ile başladı lakin sadece 15 öğrenci bu sertifikayı alabildi.  Bu mezunlar TÜBİTAK, TUSAŞ, TAI gibi firmalarda görev yapıyorlar. Yurt dışında yüksek lisans yapabilme olanağına sahip olanlar mevcut.  Bu 280 saatlik eğitimle bu seviyelere gelebiliyorlar. Türkiye genelinde bu proje için 4 bin 500 gönüllümüz var. Bu eğitimde insana dair eğitimler var. Teknik konular değil. Bu proje aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda kalan öğrencilerde de uygulanıyor. Bu eğitimler şuan uzaktan eğitim olarak veriliyor ”ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER