“Mursi, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür”

Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ölümünün ardından 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasını okuyan AK Parti Denizli İl Başkan Yardımcısı Fatih Durmaz; “Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür” dedi.

“Mursi, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür”

Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, önceki gün mahkeme salonunda fenalaşarak hayatını kaybetti. Mursi’nin vefatının ardından Denizli’de siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci ile çok sayıda vatandaşın katıldığı basın açıklamasında bildiriyi; AK Parti Denizli İl Başkan Yardımcısı Fatih Durmaz okudu.

Durmaz; “Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür. İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mursi, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir” dedi.

“MISIR’DA İNSAN HAKLARININ HİÇLENMESİNİ KABUL ETMEDİK”

Mursi’nin 2 bin 357 gündür hapiste olduğunun altını çizen Durmaz; “2 bin 357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mursi, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürümüştür. ‘Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!’ (İbrahim, 42) diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı ‘dur’ diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz. Biz, Mursi’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER