MÜSİAD Başkanı Akgün, yönetim kurulunu tanıttı

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, “11.000’i aşan üyesi ile MÜSİAD, 60 Bin işletme ile 2 Milyon 216 Bin kişiye istihdam sağlamaktadır.” dedi.

MÜSİAD Başkanı Akgün, yönetim kurulunu tanıttı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi yeni yönetim kurulu tanıtım toplantısı Grand İtimat Hotel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya, Önceki Dönem MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Denizli Milletvekili Şahin Tin, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, MÜSAD önceki dönem başkanları Ali Filiz, Mehmet Eyüpoğlu, Fevzi Özdemir, Ayhan Doğruyol, İsmail Biltekin, MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, KIZILAY Şube Başkanı Erdal Otçu, YEŞİLAY Şube Başkanı Bünyamin Yakar, MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdullah Mersin, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Işık Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı, MÜSİAD Gençlik Kurulu Başkanı Yunus Çiftçi, Yönetim Kurulu üyeleri, MÜSİAD, Genç MÜSİAD üyeleri ve Basın mensupları katıldı.

Toplantının 1. Bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdullah Mersin ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Işık tarafından, geçici olarak kısmen veya tamamen üretimini durdurmak zorunda kalan işletmelerin işçi çıkarmadan sıkıntılı dönemi atlatmalarına olanak sağlayan kısa çalışma ödeneği hakkında bilgiler verildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İLE 6 AYA KADAR DESTEK

İŞKUR Müdürü Fatih Işık, “Dışsal etkilerden kaynaklı dönemsel olarak nakit darlığı, ödeme güçlüğü, pazar daralması ve stok artışı yaşanması halinde de kısa çalışma ödeneği başvurusu yapılabilecek. İş müfettişlerinin yaptığı uygunluk tespitine ilişkin sonuçlara göre süreç başlatılacak. Kısa çalışma ödeneği en fazla üç ay süreyle ödeniyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle bu süre altı aya kadar uzatılabiliyor. Kısa çalışma ödeneği alan işçinin bu süre için genel sağlık sigortası primleri de İşsizlik Fonu’nca yatırılıyor. Böylece işçi kesintisiz sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Kısa çalışma ödeneği, işçinin son 12 aylık prime esas kazançlarının ortalamasının yüzde 60’ı üzerinden veriliyor. Kısa çalışma ödeneğinin aylık tutarı, brüt asgari ücretin yüzde 150’sini aşamıyor. Aylık 3 bin 21.14 TL’ye kadar ödeme yapılabiliyor.” Şeklinde konuştu.

Toplantının ikinci bölümünde Yerel ve Ulusal basın temsilcileri ile kahvaltı programına geçildi. MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün yaptığı açılış konuşmasında, “MÜSİAD Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan’ın katılımıyla 22. Olağan genel kurulumuzu gerçekleştirdik. Yeni dönemde yönetim kurulu üyelerimizin de desteğiyle hem şehrimiz hem de ülkemiz için yapacağımız çalışmaların hayırlı olmasını temenni ediyorum.” İfadelerini kullandı.

“MÜSİAD HER GEÇEN GÜN DAHA DA BÜYÜYOR”

Başkan Akgün, “MÜSİAD, her geçen gün daha da güçlenen büyük bir aile. MÜSİAD, Türkiye’nin yurt içinde ve yurt dışında en yaygın teşkilatlanan STK’sı ve güçlü bir sermaye platformudur.  Bugün Yurt içinde 86 noktada MÜSİAD Şubesi ve temsilciliği var. Yurtdışında ise 90 ülkede 220 iletişim noktasıyla hizmet veriyoruz. MÜSİAD olarak, ekonomimizde büyük bir paya sahip olan KOBİ’lerin sorunlarına her zaman öncelikli olarak eğildik. Genel Merkezimiz tarafından yürütülen, Denizli Şubemiz olarak da desteklediğimiz bazı projeler hakkında bilgi vermek isterim.  KOBİ’lerin belirli bir metrekaredeki alanlara hapsolmadan mekânsal imkânlarını geliştirirken, üretimlerini de artırmalarını sağlayacak olan Orta Ölçekli Sanayi Siteleri projesini Genel Merkezimiz tarafından titizlikle yürütülüyor. Amacımız 81 ilde “Orta Ölçekli Sanayi Siteleri” kurmak. Ortaklık kültürünün geniş katılımlara ulaşması, güç ve sermaye birlikteliğinin nitelikli yatırımlara dönüşmesi için SENYAP Yatırım Ortaklığı’nı kuruldu. Girişim Sermayesi Fonu, MÜSİAD üyelerinin yatırım aşamasında desteklenmesi için çok ortaklı ve katılımlı bir sermaye oluşturma projesidir. “Güzel borç” anlamına gelen Karz-ı Hasen geleneğini sürdürdüğümüz Karz-ı Hasen Sandığı projemizle, üyelerimize borç ya da üyelerimizin ailelerine hibe vermek suretiyle, yardımlaşmayı köklü ve sürdürülebilir kılıyoruz.” şeklinde konuştu.

“RAPORLAR HAZIRLAYACAK, TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Akgün, “Bütünsel kalkınma, ancak başarılı bir bölgesel kalınmayla mümkündür. Bu noktada, MÜSİAD şubeleri kurdukları güçlü ticaret ağları ve bulundukları şehirlerin ticaret ve ekonomik hayatına katkı yapmak için tüm gücüyle yorulmadan çalışmaktadır. 2019-2020 döneminde; Bölgemizde ve Ülkemizde üyelerimizin faaliyette bulundukları iş alanları ile ilgili sektörel toplantılar, sempozyumlar ve bölgesel ticaret toplantıları yaparak üyelerimizin ticaretini arttıracağız. Üyelerimizin birbirini tanıması, ticaretinde öncelik olarak MÜSİAD üyelerini tercih etmesi için üyeler arası diyaloğu arttırmak ve MÜSİAD Üyeleriyle birlikte çok ortaklı şirket çalışmaları yapılacak. İlimiz ve bölgemiz için sorunlar ve çözüm önerileri konusunda üyelerle geniş kapsamlı istişare toplantıları düzenlenecek, sonuçları ilgili kurum ve kuruluşlara iletilecek ve takipçisi olunacak. Erdemli, entelektüel, ahlaklı ticaret konusunda hassas genç işadamlarının yetişmesi için Gençlik Kurulumuza bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada desteğimiz devam edecek.” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ ÜRETİMİ VE TİCARETİ ARTTIRMAK”

Gelecek dönemde hem ülkemiz, hem şehrimiz açısından yeni pazarlar bulunması ve mevcut pazarların genişletilmesi için Yurtdışı gezi ve fuarlar önceliğimiz olacak. Dünyanın neresinde olursa olsun yakalanabilecek fırsatlar için sürekli olarak tetikte olacak, üyelerimizin o bölgeye erişmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını belirten Mehmet Akgün, “11.000’i aşan üyesi ile MÜSİAD, 60 Bin işletme ile 2 Milyon 216 Bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Üretimi ve istihdamı arttırmak için yapılacak çalışmalar önceliğimizdir. Şehrimiz ve ülkemiz adına bu çalışmaları yaparken bizlere destek veren siz değerli basın mensuplarıyla da periyodik olarak bir araya geleceğiz. Bugüne kadar MÜSİAD Denizli şubesinde görev yapmış olan tüm başkan ve yönetim kurullarına göstermiş oldukları emek ve teveccüh için şükranlarımı sunuyor,  Yeni yönetim kurulu üyelerimize başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

FİLİZ: “EN KIYMETLİ HAZİNEMİZ MÜSİAD”

MÜSİAD 8. Dönem Şube Başkanı ve AK Parti İl Başkanı Necip Filiz: “Bugün burada olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bura da söylenecek çok fazla bir söz yok. Bizim en değerli en kıymetli hazinemiz MÜSİAD’dır. En büyük teşekkürü babama yapmak istiyorum. Bugün burada oturtabiliyorsak babamın gençlik yıllarında bize yol göstermesi, dış ülkelerde bizi yanında gezdirmesidir. Biz onlar sayesinde MÜSİAD’ın ve ticaretin ne olduğunu öğrendik” dedi.

TİN: “MÜSİAD BİR OKULDUR”

MÜSİAD 4. Dönem Şube Başkanı ve Denizli milletvekili Şahin Tin ise açıklamaları sırasında MÜSİAD’ı bir okula benzetti. MÜSİAD’ta büyüyüp MÜSİAD’ta  geliştiğini söyleyen Tin: “MÜSİAD  29 yıla yakın bir süredir kuruluşundan bu yana Türkiye’ye projeler sunmasıyla, kılavuz olmasıyla bilinmekte. MÜSİAD Türkiye’nin en zor dönemlerinde yöneticilere yol göstererek, projeler sunarak yön gösteren en büyük STK kardan birisidir. Burası benim okulumdur ben burada büyüdüm burada geliştim. Türkiye bazı kötü dönemlere şahitlik etti. İnsanlar üretmek yerine, ekonomiye katkı sağlamak yerine sokakları yağmaladılar, kamu malına zarar verdiler ve biz o dönemlerin mücadelesini verdik. Yeşil kırmızı diye ayrılan sermayeli dönemleri gördük. Enflasyonun bir gecede çöküşünü gördük. O dönemlerde dimdik ayakta kalan tek kurum MÜSİAD’tı ve bir MÜSİAD’lı olarak gurur duyuyorum.  MÜSİAD Hükümetimizin iş dünyasına sunduğu fırsatları en iyi şekilde halka sunmak amacıyla kılavuzluk yapıyor. Girişimcilerimizin, ihracatçılarımızın daha çok üretmesi istihdam sağlaması için uğraşıyor. Geçmişte ki sıkıntıların bir daha yaşanmaması için çalışıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

YENİ YÖNETİM TANITILDI

Toplantı sonunda Mehmet Akgün, Engin Boyacı, Hakan Şirin, Muharrem Kılcı, Cemal Işık, Mustafa Semerci, Yunus Çiftçİ, Erdal Otçu, Hasan Gürlesin, Ali İhsan Keskin, Salih Atıcı, Semih Selçuk Arkan, Burhan Armutcu, Veli Cengiz, Osman Kabalay, Mehmet Ali Coşkun, Samim Tefe, Canan Biltekin, Ülkü Emer, Köksal Güner, Mustafa Kabukcu, Mustafa Said Demir, Muhittin Karaman, Muhammed Sami Tural ve Süha Yağcıoğlu’ndan oluşan MÜSİAD Denizli Şubesi Yönetim Kurulu basına tanıtıldı.

PINAR ÇANKAYA - İBRAHİM ALAYONT

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engin boyacı
Engin boyacı - 2 yıl Önce

Başarılarınız daim olsun inş

SIRADAKİ HABER