MÜSİAD'DA 'ARABULUCULUK KANUNU' KONUŞULDU

MÜSİAD'DA 'ARABULUCULUK KANUNU' KONUŞULDU

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi tarafından düzenlenen sektör toplantısı, Dedeman Park Otel’de yapıldı. Toplantının bu ayki konusu; 2017 yılı Ekim ayında Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Arabuluculuk Kanunu’ olurken; AK Parti MKYK Üyesi Denizli Milletvekili Cahit Özkan işadamlarına kanun hakkında bilgiler aktardı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi tarafından organize edilen Hizmet Sektör Kurulu Toplantıları’nı gerçekleştirmeye devam ediyor. Her ay düzenlenen toplantıların bu ayki konusu;  2017 yılı Ekim ayında Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Arabuluculuk Kanunu’ oldu. Dedeman Park Otel’de düzenlenen toplantıya; AK Parti MKYK Üyesi Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, DENİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, Türk Kızılayı Derneği Denizli Şube Başkanı Erdal Otçu, Yeşilay Denizli Şube Başkanı Bünyamin Yakar, MÜSİAD Denizli Şube üyeleri, kadın çalışma grubu üyeleriyle Genç MÜSİAD üyeleri katıldı. ,

“TÜRKİYE’DE DAVALAR 580 GÜNDE SONUÇLANIYOR”
Toplantının açılış konuşmasını yapan ve Türkiye’de İş Mahkemeleri’nde davaların ortalama sonuçlanma süresinin 580 gün olduğunu belirten MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin; “Bu dünyada bazı ülkelerde 60-70 güne kadar düşebiliyor. Gelişmişlik özelliklerinden bir tanesi de bir ülkede davaların sonuçlanma süresidir. Adalet Bakanlığı tarafından İş Mahkemeleri’nde uygulamaya konulan ‘arabuluculuk’ konusu; mahkemeye gitmeden önce uzlaşmalarla hem daha kısa sürede sonuçlanmasına hem de mahkemelerin yükünün azaltılmasına vesile olacak” dedi.

“ARABULUCUYA GİTMEDEN MAHKEMEYE GİDEMEZSİNİZ”
Katılımcıları ‘Arabuluculuk Kanunu’ hakkında bilgilendiren AK Parti MKYK Üyesi Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan; “Bu kanunun direkt olarak işgücü ve emekle ilgisi vardır. Bugün Batı’da var olan, sulh ve arabuluculuk bizim medeniyet köklerimizden gelir. Arabuluculuk meselesi yaklaşık 6 aydan beri çok konuşuluyordu. İş mahkemelerinde zorunlu arabuluculukla beraber çok daha fazla konuşulmaya başlanmıştı. Türkiye, 2013 yılında yapılan Arabuluculuk düzenlemesi kanunuyla bu konuyla tanışmıştı. 6 ay önce İş Mahkemelerinde Zorunlu Arabuluculukla, 2013 yılındaki Arabuluculuk müessesesinin arasındaki fark; 2013’teki düzenlemenin ihtiyari olması. Tarafların hür iradesine bırakılmış arabuluculuktur. 6 ay önce yasal düzenlemelerimiz içerisine giren İş Mahkemelerinde Zorunlu Arabuluculuk müessesesi tarafların ihtiyarına bırakılmadan işçi-işveren uyuşmazlıklarının zorunlu olarak önce Arabuluculuğa ondan sonra mahkemeye gitmesini öngörüyor. Yani arabulucuya gitmeden mahkemeye gidemezsiniz” diye konuştu.

“18 BİN UYUŞMAZLIĞIN 17 BİN 200 TANESİ UZLAŞI İLE SONUÇLANMIŞ”
Milletimizin uzlaşıya yatkınlığı olduğunu vurgulayan Vekil Özkan şunları aktardı: “Çünkü medeniyet köklerimizde var. 2013 yılından bu yana ihtiyari olmasına rağmen yapılan arabuluculuk görüşmelerinin yüzde 92 başarı sonucu vardır. Taraflar hiç mahkemeye gitmeden ve masrafa girmeden arabuluculukla başarıya ulaşılmış. Bu kanun yürürlüğe girmeden önce arabuluculuğa giden 18 bin uyuşmazlığın 17 bin 200 tanesi uzlaşı ile sonuçlanmış. Olağan üstü bir rakam.”

“EN KÖTÜ UZLAŞI, EN İYİ KARARDAN İYİDİR”
“En kötü uzlaşı, en iyi karardan iyidir” diyen Vekil Özkan; “Sözleşme tarafların kanunudur. İki kişi anlaşmışsa, iki kişiye has bir kanun çıkmış gibi gönüllerinde tam karşılık bulacak bir kararla karşı karşıya kalıyorlar. Arabuluculuk müessesesi ülkemizde pek çok sorunu ortadan kaldıracaktır. İşverenimizin çok daha fazla yatırım, üretim ve istihdama katkı oluşturmasını sağlayacaktır. Ekonomik hayatta adaleti hayata geçirecek anlayışla İş Mahkemelerimize kazandırıldı” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER