MÜSİAD'IN HİZMET SEKTÖR KURULU TOPLANTISINDA 'MESLEKİ EĞİTİM' KONUŞULDU

MÜSİAD'IN HİZMET SEKTÖR KURULU TOPLANTISINDA 'MESLEKİ EĞİTİM' KONUŞULDU

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, MÜSİAD Başkanı İsmail Biltekin ve İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık, Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen ‘mesleki eğitim’ konulu Hizmet Sektör Kurulu Toplantısı’nda MÜSİAD üyesi işadamlarıyla bir araya geldi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi Sektör Kurulları Komisyonu tarafından ilk kez Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen ‘mesleki eğitim’ konulu Hizmet Sektör Kurulu Toplantısı’na katılan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, MÜSİAD Başkanı İsmail Biltekin, İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık ve Kızılay Denizli Şube Başkanı Erdal Otçu, MÜSİAD üyesi işadamlarıyla bir araya geldi. Toplantı kapsamında işadamlarının sektör sorunları ve önerileri dinlendi, çözüm yolları arandı. Mesleki eğitimin önemine dikkat çekildi. Toplantının ardından katılımcılar Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilere uygulamalı eğitim verilen teknoloji alanlarında incelemelerde bulundu.

“DENİZLİ İŞSİZLİK ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İLLERDEN BİRİ”
Hizmet Sektör Kurulu Toplantısı’nda konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “İşsizlik oranının en düşük olduğu illerden biri Denizli. Bunun gururunu yaşıyoruz. İşsizliği azaltacak en büyük etken sanayidir. Sanayiyi geliştirecek yatırımlar, üretim ve çalışmaktır. Denizli bu yoldaki adımları bir bir gerçekleştiren bir il olarak bugün 81 il içerisinde de hem ihracatta, hem üretimde hem de ülkemizin ekonomisine sağlamış olduğu katma değer anlamında 6’ncı sıralarda yer almaktadır. Denizli her alanda kendini ispat etmiştir” dedi.

“TÜRKİYE’DE BAŞARI SIRALAMASINDA İLK 3’TEYİZ”
Denizli’nin eğitimde gösterdiği başarıya dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ise şunları söyledi: “Mesleki eğitim ülkemizin genel sorunu. Ara eleman ise bu sıkıntıların başını çekiyor. Denizli’de 55 okulumuz var. 22 bin civarında meslek lisesi öğrencimiz var. Her okulumuz 5 yıldızlı otel gibi. Türkiye’de başarı sıralamasında her yıl ilk 3’ün içerisinde yer alan illerden biriyiz.”

“1 MİLYON 700 BİN MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİ VAR”

Mesleki eğitimin Türkiye’nin kanayan bir yarası olduğunu vurgulayan MÜSİAD Başkanı İsmail Biltekin; “Türkiye’de 5 buçuk milyon üniversite öğrencisi olmasına rağmen maalesef 1 milyon 700 bin meslek lisesi öğrencisi var. Bunun da yaklaşık 1 milyonu imam hatip lisesinde okuyor. İmam hatip liseleri de meslek lisesi olarak görülüyor. Geriye kalan 700 bin öğrenci imalat, sanayi ve ihracatla büyümeye çalışan Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermiyor. Bu konuda hemfikiriz” diye konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER