“Nafakayla ilgili yapılan düzenlemeleri uygun görmüyorum”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programında nafaka düzenlemesine ilişkin konuşan Av. Aysun Nalbant, “Hem hukukçu olarak değerlendirme yaparım size ama bir birey olarak da ve bir STK’cı olarak hiçbir şekilde nafaka ile ilgili yapılan düzenlemeleri uygun görmüyorum” dedi.

“Nafakayla ilgili yapılan düzenlemeleri uygun görmüyorum”

Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu ( GESİFED) 4. Dönem Başkanı Av. Aysun Nalbant, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programının konuğu oldu. Boşanan eşler arasında adaleti sağlamak ve mağduriyetleri gidermek amacıyla hazırlanacak olan nafaka düzenlemesine ilişkin konuşan Av. Nalbant; “Hem hukukçu olarak değerlendirme yaparım size ama bir birey olarak da ve bir STK’cı olarak hiçbir şekilde nafaka ile ilgili yapılan düzenlemeleri uygun görmüyorum ama nafaka kaldırılmasın gibi bir düşüncem yok. Ben aslında kadının erkekten gelecek olan nafakaya bağımlılığının kaldırılması taraftarıyım. Hiçbir kadın boşandığı kocasından gelecek nafaka ile yaşamak istemez. Hiçbir kadın tercih etmez bunu. Sosyo-kültürel olarak en alt seviyedeki kadından en üst seviyedeki kadına kadar kimse bunu istemez” diye konuştu.

“ORTALAMASI 300 LİRA OLAN NAFAKAYA HANGİ KADIN HEVES EDER?"

Kadın Araştırmaları Vakfı’nın araştırması hakkında konuşan Av. Nalbant, şunları kaydetti: “Bir de özel bir araştırma şirketinin araştırması var. Türkiye’deki aylık nafakaların, mahkeme tarafından verilen nafaka kararlarının ortalaması aylık 300 lira. Kanun; ‘Nafaka, zaruri ihtiyaçların karşılanması amacıyla verilir’ der. 300 lira hangi zaruri ihtiyacı karşılar? Ekmek ve suyu karşılar. Suyun damacanası 20 lira olmuş, onu bile karşılamaz da. Onun dışında hiçbir zaruri ihtiyacı karşılamaz. Ortalaması 300 lira olan nafakaya hangi kadın heves eder, hangi kadın bununla yaşamaya devam etmek ister? Kaldı ki, sigortalı bir iş bulduğunda ya da yeni bir evlilik yaptığında karşı taraf o nafakanın kesilmesiyle ilgili dava açabiliyor. Nafaka konusunda ben şunu söylemek istiyorum; Devlet, yapmaya çalıştığı düzenlemede diyor ki ‘Evli kaldığı süre boyunca yoksulluk nafakası.’ Bir kere bu çok yanlış. 3 sene evli kaldığını farz edelim. 3. senenin sonunda yoksulluğunun kalktığının, kalkacağını mı düşüneceğiz? İnşallah kalkar. Kalkmadığını düşünün. Demek ki, kanun koyucunun yoksulluk nafakasını kanuna koyarken güttüğü amacı ortadan kaldırıyorsunuz. Hakimin de o kararı verirken güttüğü amacı ortadan kaldırıyorsunuz. Buna hiç kimsenin hakkı yok. Böyle bir düzenleme yapılamaz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER