'NE TOPRAĞIMIZIN BİR ZERRESİNİ VERİRİZ, NE DE BAYRAĞIMIZI İNDİRTİRİZ'

'NE TOPRAĞIMIZIN BİR ZERRESİNİ VERİRİZ, NE DE BAYRAĞIMIZI İNDİRTİRİZ'

Denizli'de, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, “Ne toprağımızın bir zerresini veririz, ne de bayrağımızı indirtiriz. Vatanımızı şehitlerimizin, gazilerimizin kanı ve gökteki ay ve yıldızla meydana gelen şanlı bayrağımızı bugüne dek en zor şartlarda dahi çiğnetmedik, çiğneyemezler, çiğnettirmeyeceğiz” dedi.

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Valilik önünde tören düzenlendi. Törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 11'inci Komando Tugay Komutanı Topçu Kurmay Albay Gültekin Yaralı, Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, CHP İl Başkanı Teoman Sancar, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Törende, Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Günün anlam önemini belirten konuşmayı yapan Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar şunları söyledi: “Topraklarımızın bir daha işgal edilmesine hürriyet ve bağımsızlığımıza hiçbir zaman müsaade edilmeyecektir. Ne biz, ne de bizden sonraki nesiller buna her zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Büyük Önder Atatürk, şehit ve gazilere verilmesi gereken önemi şu sözlerle ortaya koymaktadır: ‘Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ve şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.’ Atatürk’ün bu sözleri ışığında yüce devletimizden şehitlerin hatıralarına ve gazilerimize her zaman her alanda her türlü ahde vefa duygusuyla daha fazla sahip çıkılmasını diliyoruz. Yıllardır dile getirdiğimiz sorunlarımızın çözümlerini bekliyoruz. Yaşları 65 ile 90 arasında bulunan gazilere ilgi yetersizdir. Şehit ve gazi yakını olmayan Türk ailesi yok gibidir. Bu nedenle şehit ve gaziler toplumun ortak değerleridir. Kanımız son damlasına kadar bu vatan için Türk Bayrağı’ndaki al rengine helal olsun. Ne toprağımızın bir zerresini veririz, ne de bayrağımızı indirtiriz. Vatanımızı şehitlerimizin, gazilerimizin kanı ve gökteki ay ve yıldızla meydana gelen şanlı bayrağımızı bugüne dek en zor şartlarda dahi çiğnetmedik, çiğneyemezler, çiğnettirmeyeceğiz.”

 ÖĞRENCİLER ŞİİR OKUDU
Başkan Helvacıların konuşmasının ardından, Bereketli İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Emine Nur Gökçe tarafından ‘Gazilerimize’ isimli şiiri okudu. Törende, Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatih Akman, ‘Vatan Türküsü’ adlı şiiri seslendirdi.

PROTOKOLDEN ZİYARET
Atatürk anıtı önünde yapılan törenin ardından Vali Hasan Karahan ve diğer protokol üyeleri, Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret etti. Burada konuşan ve gazilere seslenen Vali Hasan Karahan, “milletimiz sizin kıymetinizi biliyor, Cenab-ı Allah biliyor. Tarih yazıyor. Dolayısıyla o yönden bir sıkıntımız yok. İnsanların sorunları bitmiyor. O konuda da devletimiz son yıllarda genişletilmiş imkanlarla elinden gelen hizmeti sizlere sunmak, sorunlarınızı çözmek için çeşitli yöntemler arayışı içinde. Biz de bunun ildeki sorumlusu olarak ve yerel imkanları kullanarak var olan sorunlarınızı çözmek ve daha rahat bir hayat sürmeniz için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. Konuşmanın ardından ebediyete göç etmiş gaziler ve şehitlere Kur’an-ı Kerim okundu. Tören kısa Mehteran gösterisinin ardından son buldu. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER