NECİP FAZIL'IN SÖZLERİ, TBMM'DE TANSİYONU YÜKSELTTİ

NECİP FAZIL'IN SÖZLERİ, TBMM'DE TANSİYONU YÜKSELTTİ

TBMM Genel Kurulu'nda 2018 Bütçe Görüşmeleri devam ederken; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin dile getirdiği; 51 yıl önce “Necip Fazıl Kısakürek” tarafından söylenen sözler, tansiyonu yükseltti. 

 Bakan Zeybekci’nin, 16 Nisan 1956 tarihinde Büyük Doğu Dergisi'nde Necip Fazıl Kısakürek'in “Bugün bizdeki muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır” dediğini  meclis kürsüsünde hatırlatması ortalığı karıştırdı.

TBMM Genel Kurulu'nda 2018 Bütçe Görüşmeleri devam ederken; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin dile getirdiği; 51 yıl önce “Necip Fazıl Kısakürek” tarafından söylenen sözler, tansiyonu yükseltti. Bakan Zeybekci’nin, 16 Nisan 1956 tarihinde Büyük Doğu Dergisi'nde Necip Fazıl Kısakürek'in “Bugün bizdeki muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır” dediğini  meclis kürsüsünde hatırlatması ortalığı karıştırdı.

TBMM Genel Kurulu'nda 2018 Bütçe Görüşmeleri devam ediyor. Hükümet adına ilk olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kürsüye çıktı. Geçmiş dönemlere atıf yapan Zeybekci, IMF'nin Türkiye'ye borç vermek için şart ileri sürdüğünü söyledi. Zeybekci, "Bu ülkenin 2002 yılı rakamlarıyla toplanan vergilerini yüzde 87'si faize gidiyordu. Bu yüzde 13 ile bir şey yapamadığı için hükümet IMF'ye teslim oldu" ifadelerini kullandı. Bakan Zeybekci, 16 Nisan 1956 tarihinde Büyük Doğu Dergisi'nde Necip Fazıl Kısakürek'in “Bugün bizdeki muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır” dediğini hatırlatarak şunları söyledi: "Rakamları kötü gösterme adına ellerinden ne gelirse yaparlar. Büyüme rakamları ile ilgili yüzde bin 500 deseniz." CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un, “Haddini bil” şeklindeki sözleri üzerine Bakan Zeybekci, “Haddimi senden öğrenecek değilim” cevabını verdi.

“KISAKÜREK'İN SÖZLERİNİ HATIRLATTIM YARAN YOKSA GOCUNMAZSIN.."
Bakan Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü: "Yüzde 10.4, 11.1 büyümeye dil uzatırsanız, Türkiye'de emeğe, özel sektöre, ihracatçıya, üreticiye, yatırımcıya dil uzatmışsınız demektir. Biz yaptığımız işlerle övüneceğiz. Yaptığımız performansla övüneceğiz. Kıskanıyorsan ne yapıyım? Sadece ve sadece üstat Necip Fazıl Kısakürek'in sözlerini hatırlattım. Yaran yoksa gocunmazsın." Özkoç, “Vatan haini diyemezsin” diye tepki gösterdi. Zeybekci, Türkiye'nin performansını, gerçeklerini anlattığını söyleyerek, "Bir kişiye hakaretim oldu mu? Ben Genel Kurula hitap ediyorum. Milletin kürsüsünden hiçbir milletvekiline, siyasi partiye gruba 'vatan haini' denmemişti, denemez" diye konuştu. Özkoç ise “Sen dedin” şeklinde konuştu.

CHP’NİN TEPKİLERİ DEVAM EDİNCE OTURUMA ARA VERİLDİ
Kısakürek'in sözlerini hatırlattığının altını çizen Zeybekci, "Türkiye'yi performansını kötülemek için elinden geleni yapacaksın, aynı dönemlere döndürmek için elinden geleni yapacaksın, Türkiye'nin büyümesine, ihracatına, istihdamına, etkinliğine dil uzatacaksın, yüzde 87 faize para ödeyen Türkiye'ye garip, gurebanın vergisini faize ödeyen Türkiye'nin bugün yüzde 10'a getirmiş, bunu beğenmeyeceksin. Ekonomi Bakanı'na 'alçak' diyeceksin" dedi. CHP milletvekilleri Zeybekci'ye tepkilerini devam ettirmesi üzerine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın oturuma ara verdi.

TİN, ZEYBEKCİ’YE SAHİP ÇIKTI
Oturuma ara verdikten sonra da meclisteki tartışma devam etti. İktidar ve muhalefet partilerinin milletvekilleri birbirlerinin üzerlerine yürüdü. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Ekonomi bakanı Nihat Zeybekci’ye sahip çıkarken, öne atılarak CHP’li vekillerle sert tartışmalara girişti. Şahin Tin CHP’li muhalefet milletvekillerini eleştirmekten de geri kalmadı. 

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221