Necip Filiz’den ‘Teknik Üniversite’ görüşmeleri

Heimtextil & Techtextil Fuarı için Almanya’ya giden Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz, Berlin Teknik Üniversitesi yetkilileriyle görüşerek, kampüste incelemelerde bulundu.

Necip Filiz’den ‘Teknik Üniversite’ görüşmeleri

Denizli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz, Heimtextil & Techtextil Fuarı 2022 için Almanya’ya gitti. Necip Filiz öncülüğündeki heyet, Berlin Teknik Üniversitesi yetkilileriyle gerçekleştirdiği buluşmada, ‘Denizli OSB Teknik Üniversitesi Projesi’ne ivme kazandıracak önemli adımlar attı. Denizli’de teknik üniversite kurmak için yola çıkan Denizli OSB Yönetim Kurulu ve DOSAV; ilk olarak Berlin Teknik Üniversitesi Üretim Merkezi (PTZ) içinde tertip edilen teknik bir gezi gerçekleştirdi. Önce Prof. Dr. Frank Behrendi’den destek sözü alan heyet; daha sonra ise Berlin Teknik Üniversitesi Üretim Merkezi İmalat Makinaları ve Fabrika İşletimi Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Jörg Krüger ile bir görüşme gerçekleştirdi.  Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili ve DOSAV Başkanı Necip Filiz’in önderlik ettiği heyet; Prof. Dr. Jörg Krüger’in Berlin Teknik Üniversitesi ile Türk Alman Üniversiteleri “Teknik İşbirliği Projelerini” anlatan sunum toplantısına katıldı. Berlin Teknik Üniversitesi Teknolojik Üretim Merkezi İmalat Makinaları ve Fabrika İşletimi Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Jörg Krüger; “Türkiye ve Almanya arasındaki bir köprü vazifesiyle sizi destekleyeceğiz. Sanayileşme alanındaki ve teknik üniversite alanındaki bilgilerimizi aktaracağız” derken,  Prof. Dr. Frank Behrendt ise “İki ülkede de çok fazla uluslararası şirket var. İki ülkenin sanayi ve eğitim sisteminde pek çok benzerlikler var. Yeni eğitim sistemi için Türkiye ile işbirliği halindeyiz. Geleceği çok olumlu görüyoruz.  Birlikte yapacağımız işlerden umutluyuz”  ifadelerini kullandı.

“ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER EDİNDİK”

İnceleme ve görüşmelerin ardından açıklamada bulunan Necip Filiz; “PTZ dediğimiz Berlin Teknik Üniversitesi’nin bir birimi olan Teknolojik Üretim Merkezi İmalat Makinaları ve Fabrika İşletimi Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Jörg Krüger ile bir aradaydık. Çok güzel bir şekilde ağırlandık. Çok önemli bilgiler edindik. Türk Alman Üniversitesi’nde uyguladıkları projenin detaylarını görüştük. 70 profesörün İstanbul’daki Türk Alman Üniversitesi’ne giderek oradaki akademik yapıyı nasıl oluşturduklarını anlattı. Yapay zeka ile ilgili çalışmalarından bahsetti. Üniversite 1904’lere dayanan bilgisayarın sanayideki ilk uygulamalarının yapıldığı bir üniversite. Bizim kurmayı düşündüğümüz teknik üniversite ile ilgili buradaki sistemle yaptığımızda buradaki lisenin alınan eğitim düzeyiyle üniversiteye geçiş arasındaki farklılık Türkiye’de olacaktır. Mısır’daki yaptıkları teknik üniversitenin tecrübelerini bizimle paylaştılar. Bina yapımında yaşadıkları zorlukları anlattılar. Profesörlerin karşılıklı ders vermesi konusunda yardımcı olacaklarını söylediler. Berlin Büyükelçiliği’nden Levent Şenel Bey de bu ziyaretimize katıldı. Süreçte bizlere destek verdi. Görüşmeler olumlu sonuçlandı. Bizler de onları Denizli’ye davet ettik” dedi.

“SAHA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Denizli’de ikinci bir üniversite hayallerinin olduğunun altını çizen Necip Filiz; “Bununla ilgili olarak çalışmalarımıza çok önceden başlamıştık. Mesleki eğitime verdiğimiz önemin, sanayicilerimizin oraya verdiği desteğin her geçen gün sonucunu gördükçe ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi fark ettik. Saha çalışmalarımız devam ediyor ve Kumkısık’ta sadece üniversite yapılabilecek bir arazinin temini yapıldı. Orada inşa edilecek üst yapılarla ilgili park ve bahçe çalışmaları başladı. Daha önceden Berlin Büyükelçiliğimiz üzerinden iletişim kurduğumuz Berlin Teknik Üniversitesi ile bir randevumuz vardı. Pandeminin son döneminde Almanya’daki vaka sayılarının artmasıyla birlikte Heimtextil Fuarı da ertelenince randevumuzu ötelemiştik. Fuarın yapıldığı Frankfurt’tan Berlin’e geçerek, bu ziyaretimizi gerçekleştirdik. Mesleki eğitimde edindiğimiz başarıyı, Denizli’de bir teknik üniversitede de farklı bir hikayeyle başlamak istiyoruz. Bu başarıyı taçlandırmak istiyoruz. Bu hikayenin içerisinde en son güncel ‘Endüstri 4.0 – 5.0’ dediğimiz sürdürülebilir çevreci teknolojilerin konuşulduğu, tamamen büyük veri dediğimiz karbon ayak izlerinin çok önemsendiği bir dünyadaki gelişmeleri göz ardı edemeyiz. Burada yapacağımız teknik üniversitenin binası önemli değil ama içerisinde eğitim verecek akademisyenler ve o öğretmenlerin vereceği müfredat çok önemli. Mühendislik anlamında gelişmiş bir ülke olan Almanya’nın mühendislik ve teknik bilimlerdeki üniversite müfredatlarını transfer etmek istiyoruz. Bu konular ülkemizde yeterli olmadığı için değil ama bunlar güncel mi güncel değil mi bunun kıyaslamasını yapmak istiyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER