Neslihan Akça mevlitle anılacak

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Akça Şirketler Topluluğu kurucularından merhum Abdullah Akça’nın eşi Neslihan Akça, vefatının birinci yılında unutulmadı.

Neslihan Akça mevlitle anılacak

Denizli’de ‘Hanımağa’ unvanıyla tanınan merhume Neslihan Akça, şirketin Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Hacıeyüplü Mahallesi’ndeki Beton Santrali’nde okunacak mevlitle anılacak.

Akça Şirketler Topluluğu Kurucularından Merhum Abdullah Akça’nın eşi, Denizli'nin ilk kadın girişimcisi; Neslihan Akça, 81 yaşında tedavi gördüğü Özel Sağlık Hastanesi’nde 14 Ekim 2018’de yaşama veda etti. Denizli’de ‘Hanımağa’ unvanı ile bilinen tanınan iş kadını ve 8 evlat annesi merhum Neslihan Akça, geride ‘tüm kadın girişimcilere örnek olacak’ çok önemli ve değerli bir başarı öyküsü ve Denizli, Türkiye ve tüm girişimci iş insanlarına tez konusu olabilecek zorlu bir ‘başarı öyküsü’ bıraktı.

DENİZLİ’NİN HANIMAĞASI ÇALIŞKANDI

İş başa düşünce ehliyetini gidip aldı. İlk kadın girişimciydi. 1975 yılında yeni bir atılım daha yaptı ve sürücü belgesi alarak kepçenin direksiyonuna kendisi geçti. Neslihan Akça, 1975 yılında Denizli'de ehliyet alan ilk kadın sürücü oldu. Hanımağa, o yıllarda tek iş araçları olan traktör-kepçeyi kullanmak için ehliyet aldı. Eşi Abdullah Akça'nın rahatsız olması nedeniyle ehliyet aldığını ve araçları kendisinin kullandığını belirten Neslihan Akça, “O zamanlar ehliyeti trafik polisleri verirdi. Beni görünce şaşırdılar. ‘Git başımızdan, bir de kadınlarla mı uğraşacağız!’ diye azarladılar” dedi. Ancak O; “çok çalıştım ve ehliyeti söke söke aldım" diyordu. Yani hanımağalığı öyle gelip geçici değildi ve yürektendi.

TARİHİN TOZLU SAYFALARINDA KAYBOLMADI

Eşinin ve çocuklarının her zaman yanındaydı. ‘Yuvayı dişi kuş yapar’ lafının en somut örneğiydi. 3 Temmuz 2018’de Kızılcabölüklüler Vakfı Kadın Kolları tarafından ‘Yılların Annesi’ seçildi. Ulusal basında sık sık yer aldı. Başarısı adeta dillere pelesenk oldu. Anneliğin en güzel örneğini sergiledi. Her zaman eşinin çocuklarının yanında oldu. O evladının bir damla gözyaşı için canını bile verirdi. Yeri geldi gece uyumadı, yeri geldi sırtında yük taşıdı. Her şeyi evlatları için, onların geleceği için yaptı. Tarihte yok olmayı değil, var olmayı seçti. Tarihin tozlu sayfalarında kaybolmadı, adını altın harflerle yazdırdı. Çünkü o güçlüydü, zorluklara karşı mücadele etmesini de bilirdi. Altın gibi kalbi vardı, sadece evlatlarının derdi ile değil, hiç tanımadığı bir insanın derdi bile onu üzerdi. Bu yüzdendi yüreğinin naifliği, hemen gözleri dolardı. Kimi zaman konuşamazdı; konuşamadığı yerde onu gözyaşları anlatırdı.

NESLİHAN AKÇA MEVLİDLE ANILACAK

Takvim yaprakları 14 Ekim’i gösterdiğinde ecel onu bizden aldı. Çok sevdiği ve her şeyi birlikte başardığı eşi Abdullah Akça’dan yaklaşık 2 yıl sonra bu hayata “hoşça kal” dedi. Yine diller yine lal oldu, kimse konuşamadı. Denizli’nin Hanımağası, aramızdan ayrılmasının üzerinden 1 yıl geçti. ‘Neslihan Anne’nin acısı hala tazeliğini kururken, Denizli onu unutmadı. Hanımağa, vefatının birinci yılında Akça Şirketler Topluluğu’nun Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Hacıeyüplü Mahallesi’ndeki Beton Santrali’nde yarın düzenlenecek yemekli mevlitle anılacak. Mevlid, saat 12.00’de başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2019, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER