NEZİHE-DERYA BALTALI BİLİM VE SANAT MERKEZİNE ADAY GÖSTERME SÜRECİ DEVAM EDİYOR

NEZİHE-DERYA BALTALI BİLİM VE SANAT MERKEZİNE ADAY GÖSTERME SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Denizli’de ilk ve tek olan Nezihe -Derya Baltalı Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) öğrenci aday gösterme süreci devam ediyor. 13 Kasım’da başlayan maraton 29 Kasım’da sona erecek. Uygulamalar sonucunda başarılı olan öğrenciler Bilim ve Sanat Merkezi’nde eğitim-öğretim hayatına devam edecek.

Denizli’de ilk ve tek olması sebebiyle bir hayli yoğun talep alan Nezihe -Derya Baltalı Bilim ve Sanat Merkezi öğrenci aday gösterme süreci 13 Kasım Pazartesi günü başladı. Sınıf öğretmenleri Bilim ve Sanat Merkezi’ için 2, 3 ve 4. sınıfa devam eden öğrencilerden; resim, müzik ve genel zihinsel alanda akranlarından ileri düzeyde farklı olduğunu düşündükleri öğrencileri BİLSEM için aday gösterip e-okul sistemi üzerinden gözlem formlarını doldurabilecekler. Ayrıca 3. ve 4. sınıftan aday gösterilecek öğrencilerin gözlem formlarının sistem tarafından açılabilmesi için sınav ücretinin kılavuzda belirtilen bankalara TC Kimlik Numarası ile yatırması gerekiyor.

BAŞVURU ÜCRETİ SADECE 50 TL
Sınıf öğretmeni tarafından aday gösterilen öğrencinin velisi; uygulama ücreti olarak KDV dâhil 50 TL’yi 13-29 Kasım 2017 tarihleri arasında yatırması gerekiyor. Uygulama ücreti yatırıldıktan sonra gözlem formları sınıf öğretmeni tarafından e‐okul sistemi üzerinden doldurma zorunluluğu da var.

ÖĞRENCİLER NASIL SEÇİLECEK?
Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen sınıf seviyesine ve uygulama takvimine göre yapılacak. Öğrencilere ilk önce tablet bilgisayarla grup tarama uygulaması yapılacak ardından da grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrencilerin yetenek alanlarına göre bir değerlendirilmesi yapılacak ve sonuçlar komisyonlar tarafından verilecek.

Şu anda mevcut durumda 589 öğrencisi bulunan ve ilkokul 2. sınıftan, Lise 4’e kadar eğitim veren Nezihe -Derya Baltalı Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) başvurular son sürat devam ediyor. Ülke genelinde Türkiye genelinde 80 ilde hizmet veren BİLSEM Okulları’nda okul öncesi, İlköğretim ve Orta öğretim kurumlarına devam eden üstün veya özel yetenekli öğrencilerin bilimsel düşünce ve davranışlarla estetik değerleri birleştiren, üretken, problem çözen bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amaçlanıyor.

İBRAHİM ALAYONT-MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER