NİLGÜN ÖK: ENGEL BEDENDE DEĞİL, ZİHİNDEDİR!

AK Parti Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün ÖK 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için yayımladığı mesajda “Engel bedende değil, engel canda değil, engeller zihindedir. Zihindeki engelleri yıkmamız gerekiyor. Onun için önce zihindeki engelleri kaldıracağız. O da eğitimle olacak, farkındalık oluşturmakla olacak” dedi.

NİLGÜN ÖK: ENGEL BEDENDE DEĞİL, ZİHİNDEDİR!

AK Parti Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Milletvekili Ök, “Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 10’unu, ülkemiz nüfusunun ise yüzde 12,3’ünü engelli bireyler oluşturuyor. Aileleriyle birlikte düşünüldüğünde engellilik konusu 81 milyonluk nüfusumuzun yaklaşık 30 milyonunu çok yakından ilgilendiren bir konu. Bu anlamda; her üç kişiden birini ilgilendiren bu gibi önemli bir mesele karşısında Hiçbir siyasetçinin, bürokratın, kayıtsız kalması gerekir. Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırıcı adımlar atmak Kamunun yanı sıra, özel sektör kuruluşlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin, üniversitelerimizin ve belediyelerimizin ana önceliklerinden biri olması gerekiyor” dedi.

“ENGELLİLER HUKUKU OLUŞTURULDU”

AK Parti hükümetleri döneminde engelli vatandaşların sorunlarına çözüm noktasında da büyük bir dönüşüme imza attığını ifade eden Milletvekili Ök; “2005 yılında çıkardığımız ilk Engelliler Kanunu ile eğitim hizmetlerinden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok konuda önemli düzenlemeler hayata geçirildi. Bu kanun vesilesiyle 15 yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat ile birlikte yaklaşık bin 500 maddelik Engelliler Hukuku oluşturuldu. Biz engelli vatandaşlarımızın en çok ailelerinin yanındayken mutlu ve huzurlu olacaklarına inanıyoruz. Bu anlayışla evde bakım aylığı uygulamasını hayata geçirdi. 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu'na eklenen madde ile ilk defa bakıma muhtaç tüm engelliler bakım hizmeti kapsamına alındı, engellilere evde veya özel bakım merkezlerinde sunulan bakım hizmetinin ücretlerinin ödenmesi gibi devrim niteliğinde bir adım atılmış oldu” diye konuştu.

“ENGEL BEDENDE DEĞİL, ZİHİNDEDİR”

Milletvekili Ök; “Engel bedende değil, engel canda değil, engeller zihindedir. Zihindeki engelleri yıkmamız gerekiyor. Onun için önce zihindeki engelleri kaldıracağız. O da eğitimle olacak, farkındalık oluşturmakla olacak. İşte bizim de tam yaptığımız bu. 2010 yılında Anayasada yapılan değişiklikle engellilere pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldık. 2013 yılında yapılan bir başka düzenlemeyle de ‘sakat’, ‘çürük’ gibi bu tür incitici, ötekileştirici, tahkir edici ibareleri tamamen kaldırarak daha objektif olan özür ifadesinden engelli kavramına geçişi sağladık. Engellilerimizin çevreleriyle sağlıklı ilişkiler kurarak toplumsal hayata tam katılmalarının sağlanması yönünde önemli düzenlemeler yaptık. Engellilerin şehir içi toplu ulaşım ücretsiz seyahat uygulaması, engelli bireylerin refakatçilerine şehirlerarası demiryolları ve denizyolları hizmetlerinden ücretsiz, yararlanma hakkı gibi bir çok düzenleme bizim hükümetlerimiz zamanında uygulamaya alındı” dedi. Milletvekili Ök, son olarak şunları aktardı: “Sözlerine 2002 yılında engelli ve engelli yakını maaşı alan vatandaşların sayısı sadece 262 bin 378 iken bu rakam 2,5 kat artarak 2018 yılında 700 bin kişi olmuştur. Yıllık aktarılan kaynak tutarı ise yaklaşık 2,62 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamlar gösteriyor ki Partimiz, devletimiz bu işe gerçekten önem veriyor.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER