NİLGÜN ÖK; “VATANDAŞIN HAK ARAMA YOLLARINI ARTTIRDIK”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Adalet Bakanlığı'nın kesin hesap ve 2019 yılı bütçesini görüşme toplantısında konuşan AK Parti Denizli Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Nilgün Ök, “Vatandaşlarımızın devletle olan sorunlarının çözümü için hak arama yollarının artması adına atılan adımları önemli buluyorum” dedi.

NİLGÜN ÖK; “VATANDAŞIN HAK ARAMA YOLLARINI ARTTIRDIK”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Adalet Bakanlığı'nın kesin hesap ve 2019 yılı bütçesini görüşmek için toplantıda konuşan AK Parti Denizli Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Nilgün Ök, AK Parti iktidarıyla, Türkiye’de yargı alanında pek çok reformun hayata geçirildiğine dikkat çekti. Milletvekili Ök, “Anayasa'dan Türk Ceza Kanunu'na, Borçlar Kanunu'ndan Ticaret Kanunu'na, Hukuk Usulü Kanunu'ndan Askerî yargının kaldırılmasına kadar pek çok reformu hayata geçirdik. Herkesi kucaklayan, herkesin güven duyduğu bir adalet sistemi için çalıştık ve çalışmaktayız” diye konuştu. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolunu açtıklarını da kaydeden Milletvekili Ök, şunları söyledi: “Bu anlamda da 2017 verilerine baktığımızda 40 bin 147 başvurunun gerçekleştiğini görüyoruz. Bunu da önemli buluyorum. Vatandaşlarımızın devletle olan sorunlarının çözümü için hak arama yollarının artması adına atılan adımları önemli buluyorum.” Çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarla ilgili soruşturmaların derhâl başlatılması ile ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yayınlanan genelgenin çok önemli olduğunu belirten Milletvekili Ök, “Bu doğrultuda, genelgedeki; mağdur çocukların ikincil örselenmesini asgariye indirmek, adli ve tıbbi işlemlerin bu alanda eğitimli personellerce bir tek seferde gerçekleştirilmesini temin etmek üzere Çocuk İzlem Merkezleri’nde gerçekleştirilmesinin talimatlandırıldığı bu genelge ile gösterdiğiniz hassasiyetiniz için teşekkür ediyorum ” dedi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNCE KATLEDİLEN ÇOCUKLARI ANDI

Konuşmasının sonunda 20 Kasım Dünya Çocuk Günü ile ilgili görüşlerini aktaran Milletvekili Ök, terör örgütlerince katledilmiş çocukları andı. Konuşmasına bazı HDP’li milletvekillerin müdahale etmesi üzerine Milletvekili Ök, “Bizler Dünya Çocuk Günü'nde, 31 Temmuz 2018 Hakkâri Yüksekova'da yola tuzaklanan patlayıcının infilak etmesi sonucu on bir aylık Bedirhan Karakaya'nın yaşamını yitirmesini unutmuyoruz. Yine, 11 Ağustos 2017 tarihinde, Trabzon'un Maçka ilçesi kırsalında evden erzak çalan teröristlerin yerini güvenlik güçlerine gösterirken 16 yaşındaki Eren Bülbül'ün hainler tarafından şehit edilmesini bugün de unutmuyoruz. Yine, 6-7 Ekim olaylarında 16 yaşındaki Yasin Börü ve üç arkadaşının teröre kurban edilmesini unutmuyoruz. Yine, 9 Mayıs 1988'de, Nusaybin ilçesi Taş köyü Behmenin mezrasında aynı aileden 8 çocuğun öldürülmesini unutmuyoruz. Yine, 7 Mart 1987'de, Mardin'in Nusaybin ilçesi Açıkyol köyünde 6 çocuğun kurşuna dizilmesini unutmuyoruz. Tabii ki 15 Temmuzdaki şehitlerimizi unutmuyoruz. 17 yaşlarındaki Mutlucan Kılıç'ı, Rüstem Resul Perçin’i unutmuyoruz, unutmayacağız. Bu anlamda terörün her türlüsüyle mücadele edeceğiz. İşte bu yapılanları unutmadığımız için, bölgede barışı sağlamak adına, sınırlarımızı ve iç güvenliğimiz tehdit eden güçler karşısında durmak için Türkiye olarak sınırlarımızı aştık. Afrin'de operasyon başlattık, alnımızın akıyla da çıktık. Şimdi huzuru sağlamak adına güvenlik güçlerimiz orada görevini sürdürüyor. Bu anlamda da ben Türk Silahlı Kuvvetlerimizi kutluyorum. Bundan kimse rahatsız olmasın” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER