NOHUT PROJESİ DEĞERLENDİRİLDİ

NOHUT PROJESİ DEĞERLENDİRİLDİ

Denizli Ticaret Borsası’nın girişimleri ile 2016 yılında başlayan “Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı” projesi kapsamında projenin ilerleyişi ve değerlendirilmesi toplantısı yapıldı.

Denizli Ticaret Borsası’nın girişimleri, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (TAEK – SANEM), Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü ve Denizli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün iş birliği ile hayata geçirilen “Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı” projesi kapsamında, projenin ilerleyişi ve değerlendirilmesi toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Denizli Ticaret Borsası Meclis Başkanı İbrahim Yayan, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili, TAEK – SANEM yetkilisi Zafer Sağel, Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Sabri Çakır, Denizli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

NOHUT TOHUMLARININ KALİTESİ ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR
2016 yılında başlayan, 8 yıl sürecek ve 160 bin TL bütçeye sahip olan projenin değerlendirildiği toplantıda, ilk yıl yapılan çalışmalar ele alındı. Proje doğrultusunda ilk yıl; Tavas, Yeşilova, Uşak, Sarı-98 tohumları nükleer teknik ile ışınlanarak belirlenen alanlarda tohumların ekimi yapıldı. Nohutların gelişimi yakından takip edilirken, gelişim esnasında karşılaşılan hastalıklar incelendi. Hasat sonrası elde edilen nohut tohumları tekrar ışınlandı. Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda ışınlanma – ekim – kontrol – hasat süreci ile devam edecek. Böylece, sektörün ihtiyacı olan leblebilik nohut tohumlarının kalitesi her yıl arttırılması hedefleniyor.

“TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN LEBLEBİNİN ÇOK BÜYÜK KISMI İLİMİZDE ÜRETİLMEKTEDİR”
Projeyi değerlendiren Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili; “Türkiye’de üretilen leblebinin çok büyük kısmı ilimizde üretilmektedir. Leblebi sektörü son yıllarda leblebinin hammaddesi olan nohutun tedarikinde ciddi sıkıntılar yaşıyordu. İlimiz ve çevre illerde üretilen nohut miktarı hastalık ve başka nedenler ile azaldı. Sektör mecburen yurtdışından ithal nohut getirmeye başladı. Nohut ithalatını azaltmak, sektörün ihtiyacı olan iri taneli, kolay soyulabilen, işlem görmeye dayanıklı, yüksek verimli ve antraknoz hastalığına dayanıklı leblebilik nohut çeşitlerinin geliştirilmesi için Denizli Ticaret Borsası olarak elimizi taşın altına koyduk ve konuyla ilgili kurumları bir araya getirerek sorunun çözümü için bir girişim başlattık. Bu süreç 7-8 seneyi bulabilecek bir süreç. Sürecin sonunda leblebi sektörünün aradığı kaliteli, leblebiye uygun nohut tohumlarının geliştirileceğini umut ediyorum” dedi.

“EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Toplantıda konuşan TAEK – SANEM yetkilisi Zafer Sağel, “Biz Türkiye Atom enerjisi kurumu olarak nükleer teknolojinin tarımda uygulanması çalışmalarını başarıyla yürüten bir kuruluşuz. Bölgeye uygun çeşitli uygulamaları yapmak için çalışmalara başladık. Projeyi de birlikte yürütüyoruz. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bölgeye uygun bir çeşit geliştirdiğimiz gün en mutlu günümüz olacak” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER