“Normalleşmeye geçerken uçak seferleri de artmalı”

1 Haziran itibariyle başlaması beklenen yeni normalleşme dönemine ilişkin açıklama yapan Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen; “Pandemi döneminde normalleşmeye geçerken uçak seferleri de artmalı” dedi.

“Normalleşmeye geçerken uçak seferleri de artmalı”

17 günlük tam kapanmanın ardından vaka sayılarının ciddi oranda düşmesi, gözlerin 1 Haziran’a çevrilmesine neden oldu. 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme dönemi başlaması beklenirken; Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, yazılı basın açıklamasında bulundu. Denizli’nin ihracat açısından ilk 10 il arasında yer aldığına dikkat çeken Başkan Şen; “İthalat açısından da ilk 20 il arasında yer almakta olup, gelişmiş tekstil sanayisi, makine imalatı, tarımı, seracılığı ve turizmiyle ülkemizin en gözde illerinden biridir, ülkemize büyük bir katma değer yaratmaktadır. Sadece dünya UNESCO Doğa Ve Kültür Mirası Listesi’nde olan Pamukkale’yi 2019 yılında 2 milyon 650 bin kişi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretçi sayısı ile ülkemizde en çok ziyaret edilen Topkapı Sarayı ve Ayasofya’dan sonra en fazla ziyaret edilen yer hüviyetindedir. Gerek sanayi, gerek turizm, gerekse ithalat ve ihracat rakamlarına bakarak Denizli ile rekabet içinde olan Kayseri, Gaziantep gibi illerin Anadolu’dan ticaretin merkezi İstanbul’a uçak ile ulaşım imkânı pandemi döneminden önce Denizli’nin en az 3 katı idi. Rekabet ettiğimiz bu illerin ayrıca aktarmalı olarak Ankara, İzmir, Antalya ve Avrupa ya uçak ile ulaşım imkânlarını da ilave ettiğimiz zaman Denizli’nin en az 10 katı sayıya sahip uçak ile ulaşım imkanı mevcuttu” şeklinde ifade etti.

“Denizli ticaretine de ciddi katkı sağlayacaktır”

Başkan Şen, şunları aktardı: “Pandemi döneminde normalleşmeye geçerken uçak seferleri de artmalı. Denizli’ye düzenli bir havayolu taşımacılığı olmadan bile bu kadar yerli ve yabancı ziyaretçi elde edilebiliyorsa, düzenli tarifeli seferler ile ziyaretçi sayısının daha da fazla artacağı aşikâr olup, uçak seferlerinin arttırılması Denizli ticaretine de ciddi katkı sağlayacaktır. İlimizde gittikçe daha çok gelişme kaydeden sağlık turizmi ve üçüncü yaş turizmi önümüzdeki yıllarda gelişimini ve sektörel büyümesini ulaşım imkânlarının gelişmesiyle daha da hızlı bir şekilde sürdürebilecektir. Sanayi, turizm–havayolu ilişkisi karşılıklı yarara dayanan ve karşılıklı bağımlılık derecesi çok yüksek olan bir eğilim içerisindedir. Bu sektörlerin de yenilik ve gelişmelere açık olması birbirleriyle olan bağlantısını güçlendirmektedir. İlimizin tüm sektörlerde özellikle sanayi, turizm ve sağlık alanında dünya ile rekabet edebilir hale gelebilmesi ilimize düzenlenen sefer sayılarının pandemi döneminden sonra arttırılması ile daha hızlı ve mümkün olacaktır. Tüm Denizli’nin beklentisi, İstanbul-Denizli arası uçak sefer saatlerinin kullanıma uygun saatlerde belirlenmesi ve en az Gaziantep ve Kayseri gibi Denizli iline uçak sefer sayılarının arttırılmasıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER