O DA 'TUĞBAY' OLACAK

O DA 'TUĞBAY' OLACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından “general ve amiral” sıkıntısı baş gösterince, TSK geçmişe dönmeye hazırlanıyor. 1938 yılında yapılan düzenlemeyle yeniden şekillenen rütbelerden biri de “Tuğbay”dı. Tugaya komuta eden albaylara verilen bu rütbe, şu anda fiilen uygulanıyor. 30 Ağustos’ta toplanacak olan Yüksek Askeri Şura’da yasal düzenlemenin yapılması ve fiiliyatın resmiyete geçmesi bekleniyor. İlk “Tuğbay”lardan biri de 11. Komando Tugay Komutanı Albay Gültekin Yaralı olacak.

15 Temmuz 2016’da FETÖ/PDY’nin gerçekleştirdiği hain darbe girişimi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ciddi değişime yol açtı. Darbe girişimine katılan ve terör örgütü içinde yer aldıkları iddiasıyla görevlerinden alınan general ve amirallerin sayısının yüksek olması, orduda ciddi açıklara neden oldu. General ve amiral rütbesindeki subayların azalması, bu görevleri daha alt rütbedeki isimlerin yerine getirmesi anlamını da beraberinde getirdi. Albaylar, generallerin görevlerini yapmaya başladı, bu da Kurtuluş Savaşı sonrası ordudaki yapılanmaya benzer bir süreç ortaya çıkardı.

TUĞBAY FİİLEN UYGULANIYOR
1938 yılında çıkarılan yasa ile tugaylara komuta eden albaylara verilen “Tuğbay” rütbesi, 15 Temmuz sonrası süreçte ortaya çıkan görevlendirmeler ile fiilen yürütülmeye başlandı. 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır’ın darbe girişimi sonrası tutuklanması ve askerlikten ihraç edilmesiyle, Tugay Komutanlığı’na Kurmay Albay Gültekin Yaralı getirilmişti. Bir yıldan bu yana 11. Komando Tugay Komutanlığı’nı yürüten Kurmay Albay Gültekin Yaralı da fiilen “Tuğbay” olan isimlerden biri.

30 AĞUSTOS’TA DÜZENLEME BEKLENİYOR
15 Temmuz sürecinden sonra fiilen uygulanmaya başlanan “Tuğbay” rütbesinin, 30 Ağustos’ta toplanacak olan Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) gündeme alınacağı öğrenildi. Burada yapılacak yasal düzenlemeyle “Tuğbay” rütbesinin yeniden resmen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ekleneceği ifade edildi. Yasal düzenlemenin yapılmasıyla birlikte Tugay’a komuta eden albayların da generallerin elde ettiği haklara kavuşabileceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221