"O İLÇEDE" CEVİZ HASADI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Denizli’nin Çameli İlçesi’nde ceviz hasadı tamamlandı. Çameli İlçesinin cevizi iç piyasada büyük rağbet görüyor. Çameli’de ve mahallelerinde 2.400 dönüm alanda 3 bin ton ton ceviz üretiliyor.

"O İLÇEDE" CEVİZ HASADI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Çameli’de çiftçi Mustafa Akyol, Ceviz ağacını silkelerken dikkatli olunması gerektiğini belirterek, "Bunun dışında, ağacın ıslak olmaması önemli. Özellikle bizim bölgemizde sabahtan öğleye kadar cevizlerimiz nemli olduğu için en erken sabah 10'e kadar ağaca çıkılmamasını öneriyoruz. 10'den sonra güneşli bir günde silkelenmesi ve kullandığımız çubuğun da hafif olması gerekir. Ağaca çıkan şahsın için zor. Düşme tehlikesi var, ağaçtan düşüp önemli şekilde sakat olan, hayatını kaybeden insanlar bile var.

Buna rağmen insanlar cevizden vazgeçmiyor cevizleri güneşli bir günde boş olan yerlere çadırın üstüne sererek kurutuyoruz” diye konuştu.

Çiftçi Akyol daha sonra şunları söyledi: “Hem meyve bahçelerimizde hem de diğer tarım arazilerimizde bulunan ceviz ağaçlarında genelde eski yöntem olan uzun sırıklar yardımı ve ağaca çıkarak cevizleri düşürüyoruz. Daha sonra yere düşen cevizleri tek tek topluyoruz. El birliğiyle kabuğundan ayıklama işini yapıyoruz. Kabuğundan ayrılan cevizler, bir kaç gün güneşte bekletildikten sonra tüketilmeye hazır hale geliyor. Kabuklu cevizin kilosu 35 lira arasında satılmasını bekliyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER