O' ŞANSLI BİR BEBEKTİ, ANCAK YAŞAMA TUTUNAMADI

O' ŞANSLI BİR BEBEKTİ, ANCAK YAŞAMA TUTUNAMADI

Denizlili Gazeteci Fedai Oruç ile eşi Elif Oruç'un 2 kilo 20 gram olarak dünyaya gelen ve erken doğum kaynaklı kalp rahatsızlığı nedeniyle ambulans uçakla İstanbul’a ameliyata yetiştirilen bebekleri Mustafa Alp Oruç, 30 gün boyunca yaşam mücadelesi verdi, ancak hayata tutunmayı başaramadı.

Bir aydan bu yana ameliyat için uygun kiloya gelmesi umutla beklenen minik bebekten acı haber geçtiğimiz Cuma sabaha karşı geldi. Erken doğan ve 2 kilo 20 gramlık vücuduyla yaşam savaşı veren minik Mustafa Alp’in bedeni daha fazla dayanmadı ve hasta kalbi durdu.  

Denizlili Gazeteci Fedai Oruç ile eşi Elif Oruç'un 2 kilo 20 gram olarak dünyaya gelen ve erken doğum kaynaklı kalp rahatsızlığı nedeniyle ambulans uçakla İstanbul’a ameliyata yetiştirilen bebekleri Mustafa Alp Oruç, 30 gün boyunca yaşam mücadelesi verdi, ancak hayata tutunmayı başaramadı. Bir aydan bu yana ameliyat için uygun kiloya gelmesi umutla beklenen minik bebekten acı haber geçtiğimiz Cuma sabaha karşı geldi. Erken doğan ve 2 kilo 20 gramlık vücuduyla yaşam savaşı veren minik Mustafa Alp’in bedeni daha fazla dayanmadı ve hasta kalbi durdu.  

Gazeteci Fedayi  Oruç’un  erken olarak dünyaya gelen ve bu nedenle ameliyat edilmesi gereken 2 günlük minik bebeği için adeta seferberlik ilan eden Bakan Zeybekci, 10 Ocak Çarşamba günü akşam saatlerinde Denizli’ye ambulans uçak gönderilmesini sağlamıştı. Hayati tehlike riski bulunan Mustafa Alp Oruç isimli bebeğin acil olarak İstanbul’daki VİA Hospital Hastanesi’ne sevkini gerçekleştirten Denizlili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; böylece Gazeteci baba Fedayi Oruç’a da “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün” en anlamlı ve büyük armağanını vermişti. 

Mustafa Alp’in hayatını kaybetmesi 30 gündür İstanbul’da yavrularının başını bekleyen anne babayı perişan ederken,  acılı baba Fedayi Oruç, Facebook hesabından, “Oğlum Mustafa Alp Oruç bir aylık ömrünü tamamladı vefat etti melek oldu” paylaşımında bulundu. Minik Mustafa Alp 10 Şubat Cumartesi günü Asri Mezarlık Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlık’ta toprağa verildi. Cenaze töreninde Fedayi Oruç ile Elif Oruç’un yakınları, akrabaları ve gazeteci arkadaşları hazır bulundu.

Gözyaşları arasında minik yavrusunu toprağa veren Fedayi Oruç, “Bu zorlu süreçte bize destek olan, herkese teşekkür ediyorum. Sayın Bakanıma, Sağlık Müdürüme, doktorlara, sağlık mensuplarına ve arkadaşlarıma müteşekkirim. Elden ne geliyorsa yapıldı. Şanslıydı, ancak kurtaramadık yavrumu, o artık bir melek olarak hep kalbimizde yaşayacak” dedi. 

MİNİK BEDENİ İLE 30 GÜN YAŞAM SAVAŞI VERDİ
DRT Denizli çalışanı Fedayi Oruç’un geçtiğimiz ay, 8 Ocak tarihinde 1 ay erken dünyaya gelen minik bebeği Mustafa Alp Oruç önce küveze alındı. Bir süre müşahade altında tutulması gereken bebek ardından fenalaştı. Bu kez hastanede devreye, Çocuk Doktoru Hazal Tancer Elçi girdi. İlk muayene ve tahliller sonucu Mustafa Alp bebeğin aort damarında 7 milimetrelik darlık olduğu tespit edildi. Bebek, yenidoğan yoğun bakım servisinde müşahede altına alındı. Oruç çiftinin 2 günlük bebeği Mustafa Alp Oruç'un ortaya çıkan kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olması kararlaştırıldı. Ancak bu tür bebek kardiyoloji ameliyatının Denizli'de yapılamayacağı ve bunun için bebeğin uzman bir hastaneye sevk edilmesi gerektiği ortaya çıktı.  Denizli Sağlık Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi Uzman Doktoru Kazım Küçüktaşçı, ameliyat için görüşmeler yaptı. Bu arada Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk de devreye girerek 112 Acil'in genel ağı ve Sağlık Bakanlığı'nın Ankara Kriz Koordinasyon Birimi'ni harekete geçirdi. İzmir, İstanbul ve Ankara'da bebeği kabul edecek ve ameliyata alabilecek uzman hastane ve hekimler araştırılmaya başlandı. Ancak bu kez de boş yer ve yatak sorunu ile karşılaşıldı. Ameliyat ve hastane araştırmaları sürerken, Denizlili gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarken sıkıntıdan haberdar olan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci devreye girdi. Zeybekci'nin girişimleri ile Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçaklarından biri, bebeğin bulunan ilk hastaneye taşınması için hazır hale getirildi. İzmir, Ankara, Kayseri ve İstanbul'da çocuk kardiyoloji operasyonu yapabilecek tüm sağlık merkezleri tarandı. Bu arada İstanbul'da bir özel hastane bebeği kabul edeceğini bildirdi. Ameliyatın yapılacağı hastanenin bulunmasının ardından ambulans uçak, Denizli'nin Çardak Havaalanı'na gönderildi. Mustafa Alp bebek ile anne babası Elif-Fedai Oruç, uzman doktor eşliğinde ambulans uçakla İstanbul'a götürüldü. İstanbul VİA Hospital’da tedaviye alınan Mustafa Alp Bebek, 30 gün süren ömrünü burada, adeta Sağlık Bakanlığı’nın gözetimi altında geçirdi. Ancak minik yavru, yaşam savaşını kazanamadı. Minik kalbi 9 Şubat’ta durdu. 

MUSTAFA KAYA-PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221