Odağımız Sürdürülebilirlik Zirvesi’nde iklim ve çevre konuşuldu

Denizli Sanayici ve İş İnsanları Derneği ile Türkiye Kalite Derneği İzmir Şubesi iş birliğinde düzenlenen ‘Odağımız Sürdürülebilirlik Zirvesi’nde uzmanlar, iklim ve çevre üzerine konuştu.

Denizli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DESİAD) ile Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi iş birliğinde Merkezefendi Kültür Merkezi Servergazi Salonu’nda ‘Odağımız Sürdürülebilirlik Zirvesi’ gerçekleştirildi.

Zirveye; Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) Başkanı Oktay Mersin, Denizli Genç İş insanları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan, Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Şeref Arpacı, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve iş insanları katıldı. Zirve’de uzmanlar, iklim ve çevre üzerine konuştu.

“UZUN VADELİ DÜŞÜNMELİ, GELECEĞE ÖYLE BAKMALIYIZ”

Zirvenin açılış konuşmasını yapan DESİAD Başkanı İbrahim Şenel; “KalDer ile birlikte çıktığımız bu yolda ortak bir zirve yapmayı planladık. Bu bizim için yerelde büyük bir fırsattı. Uzun vadeli düşünmeli, geleceğe öyle bakmalıyız. Sürdürülebilirlikle; topluma, doğaya ve insana ne kattığımız çok önemli. Bunu önemsemeyenler silinecek. Biz, bugün ‘sürdürülebilirlik’ dediğimiz kavrama bu çerçeveden bakmakla yükümlüyüz. ‘Kalkınma ile büyüme, süreklilik ile sürdürülebilirlik’ dediğimiz şeyin farkını bilmek zorundayız. Bu konunun masaya yatırılması çok önemli. İnsan olma duyarlılığımızın bir parçası sürdürülebilirlik olmalı. Amaçlar için ortaklıklar hedefi ile yola çıktık. Bugünü yaşarken gelecek kuşakların hayatını mahvetme hakkımız yok” ifadelerini kullandı.

“İŞ İNSANLARININ BU DÖNEMDE MATEMATİĞİ BOZULDU”

KALDER İzmir Şube Başkanı Dr. Senem Kılıç; “Dünya olarak nasıl bir değişimin içinden geçiyoruz. Buna bakmamız lazım. Gezegenin önemli bir parçasıyız. Korona virüs bizi başta sevdiklerimiz olmak üzere her şeyden uzaklaştırdı. Birey olarak yalnız olduğumuz bir dönem geçirdik. Safları sıklaştırmalı, işbirliğini arttırmalıyız. İş insanlarının bu dönemde matematiği bozuldu. Teknoloji başka bir yere evrildi ve hayatımızı yönetir hale geldi. Her şey değişti. Her şeyin değiştiği bir dünyada sürdürülebilirlik için bir aradayız. Denizli’yi biliyor olmanın ötesinde Denizli’nin, Denizli iş dünyasının bu tarz vizyon açıcı konulara olan tepkisini ölçüyoruz. Ben katılımdan açıkçası memnunum. Bu konularda anlamlı bir kalabalık çok daha kıymetlidir. Çünkü konu ilgilisine ulaştığında aksiyona dökülür. Bu yüzden ortamın, altyapının ve katılımcıların birleştiği yer bütünüyle başarıyla gidiyor. Biz KalDer olarak DESİAD ile bu iş birliğini yaparak ne kadar doğru bir karar verdiğimizi, ne kadar stratejik bir iş birliği kurduğumuzu anlamış olduk. Bunun sonrası mutlaka gelmeli. Ulaşamadığımız şirketler, iyi projeler, iyi uygulama örnekleri var, yarım kalanlar var. Bunları sonuçlandırıp belki 17 maddenin şirketlere bakan odaklarıyla çeşitli çalışmalar yapmak gerekecek. Bu, iş birliğimizin başlangıcı olsun, buradan biz tohum atarak gidelim” dedi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK HEDEFİMİZ”

KalDer Başkanı Yılmaz Bayraktar; “Gelecekte var olabilmek için sürdürülebilirlik çok önemli. KalDer kurulduğu 1990 yılında kurulduktan sonra ülkemizde sürdürülebilir iş ve yaşam kalitesine her dönem yön verme, değişim ve dönüşüme liderlik etme gibi özelliklerle diğer sivil toplum kuruluşlarından ayrılmış ve ayrışmış durumdadır. Şube ve temsilciliklerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha sürdürülebilir bir gelecek hedefimiz. Kalıcı bir kalite olgusu, çevresel denge, ekonomik tutarlılık ve tüketici dengesi, üretici dengesi gibi geniş bir yelpazede birçok konuyu eş zamanlı olarak gerçekleştirmeyi hedefleyen sürdürülebilirlikle KalDer olarak kaliteyi kuşaklar boyu sürdürmenin çabası içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

 “DENİZLİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ANLAMINDA ALT YAPISI HAZIR OLAN BİR ŞEHİR”

“Denizli, çalışkan insanların olduğu bir şehir, üreten bir şehir” diyen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Denizli, tükettiğinden daha fazla üreten bir şehir. Denizli satın aldığından daha fazlasını satan bir şehir. Dış ticarette fazlalık veren bir şehir. Denizli hem sanayi hem turizm hem de tarım şehri. Üç sektörün güçlü olduğu, seviyede olduğu bir şehirdir. Denizli örnek gösterilecek şehirlerden bir tanesidir. Üretim ve doğa dengesi, üretim ve çevre dengesini iyi kurmak gerekiyor. Ve tabii ki üretime pazar bulma anlamında AR-GE ile sürdürebilmek, o boyuttan da bakmak gerekiyor.  Denizli’de iş insanlarımız çok güzel yatırımlar yaptılar, sağladıkları istihdam ile şehrimizin istihdam oranı ülkemizin altındadır. Biz de Büyükşehir olarak onların yanındayız. Denizli sürdürülebilirlik anlamında antremanlıdır, alt yapısı hazır olan bir şehir” dedi.

ZİRVE 4 OTURUM HALİNDE GERÇEKLEŞTİ

Açılış konuşmalarının ardından zirvenin ilk oturumu gerçekleştirildi. Ekoten A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Hedefler İçin İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk’ün konuşmacı olduğu oturumda, Ünlütürk, Amaçlar için Ortaklıklar başlıklı sunumu ile katılımcılara seslendi.  Zirve Dimes Genel Müdürü Ozan Diren, Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, Global Compact Türkiye Sekreteri Melda Çele, Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Semra Sevinç, İklim Değişiklikleri Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, AYDEM Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, DEGİAD Başkanı Hakan Urhan ve Hugo Boss Genel Müdürü Arif Kaya’nın konuşmacı olarak katıldığı oturumlarla devam etti. Zirve 4 oturum olarak yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2021, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER