ODTÜ OKULLARI'NDAN ÖRNEK SEMİNER

ODTÜ OKULLARI'NDAN ÖRNEK SEMİNER

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğrul, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nda ‘Bu Çocuklar Neden Böyle’  adlı okul öncesi velilerine yönelik seminer düzenledi.

ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları, okul öncesi velilerine yönelik ‘Bu Çocuklar Neden Böyle’  adlı seminer organize etti. İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğrul’un konuşmacı olarak katıldığı seminere; okul idaresi ve veliler büyük katılım gösterdi.

“BÜYÜK BİR AİLEYİZ”
Etkinlikte konuşan ODTÜ İlkokul Müdür Yardımcısı Havacan Berke, “1998 yılından bu yana eğitim öğretime devam ediyoruz. Her geçen gün başarılarımıza bir yenisini ekliyoruz. Büyük bir aileyiz. Bu süreçte bize güvenen veli ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Okul öncesi ve ilkokul bir bireyin en temel becerilerini edinebildiği, öğrendiği bir süreçtir. Sosyalleşme, dayanışma ve birliktelik bu yaşta çocuklarımıza aktarılır. O yüzden bu etkinliği önemsiyoruz” dedi.

“TECRÜBELERİMİ AKTARACAĞIM”
Seminer hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğrul, “Sürprizlerle baş etme mücadelesini konu alacağız. Anne ve babalar çocuklarının gelişmesi içine ellerinden yapıyorlar. Bende burada tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım. Kendimizi sorgulayacağız. Ebeveynler çocukları için güzel şeyler düşlerler. Yapılması gerekenleri konuşacağız. Daha güzel bir gelecek nasıl gelir onu tartışacağız, anlatacağız” diye konuştu.

“ÇOCUKLARLA GÜVEN ORTAMI SAĞLAMAK GEREKİYOR”
“Ailelerin çocuklarını tanıması gerekiyor” diyen Prof. Dr. Tuğrul, şunları söyledi: “Her çocuk farklı. Herkesi farklı kılan ayrı özellikler var. Hangi yaşta ne yapacaklar bu konuda çocuklara destek gerekir. Çocukları izlemek ve oyuncularına dahil olmak, çocuklarımızdaki sıra dışı şeyleri tespit edip çocukları güçlendirmeye çalışmak gerekiyor. Yeni kaynaklar bulmak, en önemli ise güven ortamı sağlamak. Çocukları çok sıkmak gerekmiyor. Yeterince ilgi sağlamak v beraber oyunlar oynamak lazım. Yeni sorular soracak meraklı çocuklar yetiştirmemiz gerekiyor. Kısacası onlarla büyümek gerekiyor.”

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER