ODTÜ’nün minikleri “Şah-mat” dedi, turnuvayı dünya izledi

Denizli ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nca okul öncesi ve ilkokul öğrencileri arasında satranç turnuvası düzenlendi. Denizli’de ilk defa PAÜSA tarafından yapılan bir yazılım sayesinde turnuva, canlı olarak yayınlandı. Etkinliğe ünlü satranç youtuberı Cem Gündoğan da katıldı.

Denizli ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları, okul öncesi ve ilkokul öğrencileri arasında satranç turnuvası düzenledi. Turnuvaya 75’i ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’ndan olmak üzere kentteki 46 okuldan 180 öğrenci katıldı. Turnuva, Denizli’de bir ilke sahne oldu. Turnuva, PAÜSA tarafından yapılan bir yazılım sayesinde canlı olarak yayınlandı. Ayrıca etkinliğe ünlü satranç youtuberı Cem Gündoğan da katıldı.

“MAÇLARIN CANLI YAYINLANMASINI SAĞLADIK”

Turnuvada konuşan PAÜSA Satranç Ve Akıl Oyunları Derneği Başkanı Ali Özen; “Biz gönüllü olarak bu tarz turnuvalara destek veriyoruz. Burada turnuva 180’nin üzerinde çocuğumuz, okul öncesi ve 1., 2., 3., ve 4. Sınıf öğrencileri arasında gerçekleşti. Öğrenciler, dostluk ve şenlik havasında birbirleriyle satranç maçı yapıyorlar. Bir yandan da biz bu şenlikte 3 yıldır uğraştığımız bir yazılımımız var. Pamukkale Üniversitesi hocalarımızdan Prof. Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu desteğinde, satranç maçlarını tüm Dünya’ya canlı yayınlayıp izleyebilecekleri ayrıca kendisini izleyebileceği bir yazılım geliştirdik. Normalde bu şuanda yurtdışında bir tekel oluşmuş durumda. Fakat onların maliyetleri çok yüksek. Biz onlardan çok düşük bir maliyetle yerli yazılımcılarımızla, yerli ekibimizle çığır aştık. Onların onda bir maliyetine maçların canlı yayınlanmasını sağladık. Buradaki şenlikte de her tur bir maçı canlı yayınladık. Önümüzdeki dönemlerde yapacağımız Denizli Büyükşehir Belediyesi ile olan turnuvamızda tüm maçları yayınlayacağız. ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nın geleneksel satranç turnuvasında da canlı yayınlayacağız. Türkiye’nin dört bir yanında maçları canlı yayınlayacağız” dedi.

“SATRANÇ, KARAR VERMEYİ, ANALİTİK DÜŞÜNMEYİ SAĞLIYOR”

Satranç TV adlı Youtube kanalının sahibi Cem Gündoğan; “Ben satrancı 8 yaşımdan beri oynuyorum. Aslında artık günümüzde 4 ya da 5 yaşından itibaren oynamaya başlıyor. Ben geç başladım diyebilirim. Ama hızlı bir şekilde ilerledim. Satranç en çok insana sabrı öğrettiği için bence yapılması gereken bir spor. Hayatın neresinde olursanız olun sabırlı değilseniz başarıya ulaşamıyorsunuz. Sabır küçük çocuklara ve tüm insanlara aşılanması gereken bir durum. Satranç, karar vermeyi, analitik düşünmeyi sağlıyor. Burada da çok güzel bir organizasyon yapılıyor. Beni de davet ettiler. Çok teşekkür ediyorum. Bu organizasyonun farklı önemleri de var. İlk defa Türk Yazılımı ile tüm masalar canlı bir şekilde yayınlanmaya çalışılıyor. Normalde yurt dışına ihraç edilen masalarda yapılırken artık Türk yazılımla yayınlar yapılacak. Hatta bu sistem ihraç bile edilmek isteniyor. Ben de Youtube’de yaklaşık 1 buçuk sene içerisinde bir serüvenim var. İlk zamanlar küçüktü ama birden büyüdük. Şimdi 91 bin kişiye ulaşıyoruz. Bu ay sonunda 100 bin kişiye ulaşacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

İŞTE ŞAMPİYONLAR

Erkekler ve kızlar olmak iki kategoride yapılan turnuvada şampiyonlar belli oldu.

Erkekler 1 sınıflarda; Şehit Burak Erten İlkokulu’ndan Ozan Ağıt birinci, Reform Koleji’nden Çağan Doruk Ersoy ikinci, Üçler İlkokulu’ndan Rıfat Doruk Giresun üçüncü oldu. Kızlarda ise Şehit Burak Erten İlkokulu Herdem Çiftçi birinci, Elit Grup Koleji’nden Ece Doğan ikinci, ODTÜ Gelişim Vakfı Okulları’ndan Neris Özsoy üçüncü oldu.

Erkekler 2’nci sınıflarda ilk üç şöyle şekillendi: Doğan Demirci Emsan İlkokulu’ndan Ege Sarıca birinci, Atatürk İlkokulu’ndan Mehmet Emir Avcı ikinci, Hacı İbrahim Demireren Cumhuriyet İlkokulu’ndan Osman Mirza Aslan üçüncü. Kızlarda; ODTÜ Gelişim Vakfı Okulları’ndan Zeynep Gerelioğlu birinci, ODTÜ Gelişim Vakfı Okulları’ndan Ece Bayram ikinci, ODTÜ Gelişim Vakfı Okulları’ndan Naz Başkan üçüncü oldu.

3’üncü sınıf erkeklerde; Osman Özgür İlkokulu’ndan Ege Çoban birinci, Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulu’ndan Ali Kaan Genç ikinci, ODTÜ Gelişim Vakfı Okulları’ndan Koralp Kayra Tan üçüncü olurken; kızlarda ise ilk üç şöyle şekillendi: Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulu’ndan Elif Eryeğen birinci, Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulu’ndan Gülce Kaçar ikinci, ODTÜ Gelişim Vakfı Okulları’ndan Damla Torun üçüncü.

4’üncü sınıf erkeklerde ODTÜ Gelişim Vakfı Okulları’ndan Ramazan Boran İlhan birinci, Müftü Ahmet Hulusi İlkokulu’ndan Tuna Güler ikinci, ODTÜ Gelişim Vakfı Okulları’ndan Halit Ege Şirin üçüncü oldu. Kızlarda; Müftü Ahmet Hulusi İlkokulu’ndan Ayşe Ecem Balcı birinci, Doğan Demirci Emsan İlkokulu’ndan İlay Onaç ikinci ve ODTÜ Gelişim Vakfı Okulları’ndan Mina Yazıcıoğlu üçüncü oldu.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER