ÖĞRENCİLER, 'KALSİYUMUN YOLCULUĞU'NU PAMUKKALE'DE İZLEDİ

ÖĞRENCİLER, 'KALSİYUMUN YOLCULUĞU'NU PAMUKKALE'DE İZLEDİ

‘Kalsiyumun Yolculuğu’ projesi yöneticisi, PAÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz’un girişimleriyle hayata geçirilen ve TÜBİTAK tarafından kabul gören ‘Kalsiyumun Yolculuğu’ projesi kapsamında öğrenciler, Pamukkale’deki travertenler üzerinde inceleme yaptı.
‘Kalsiyumun Yolculuğu’ projesi yöneticisi, PAÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz’un girişimleriyle hayata geçirilen ‘Kalsiyumun Yolculuğu’ projesi, TÜBİTAK tarafından kabul gördü. Projesinin startı Pamukkale’den verildi. Proje kapsamında; Artı Koleji ve Korucuk İlköğretim Okulu’ndan 108 öğrenci, traverten ve mermer ocakları gibi kalsiyum zengini yerleri görme fırsatı yakalayacak. 40 kişilik ilk grup Pamukkale’yi ziyaret etti. Öğretmenleri eşliğinde gezen öğrenciler, konu hakkında hem bilgi aldı hem de laboratuvar ortamında inceleme yapmak için travertenlerden örnek aldı.  Ardından Kömürcüoğlu Mermer Kolonisi’ni ziyaret eden çocuklar, bol bol fotoğraf çektirdi. 

“PAMUKKALE’NİN ASLI KALSİYUMDUR”

Proje hakkında bilgi veren ‘Kalsiyumun Yolculuğu’ projesi yöneticisi, PAÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz; “PISA diye bir kurum araştırma yapıyor. 40 kadar OECD ülkesinde 15 yaş grubundaki çocukların okulda öğrendiklerini yaşadıkları hayatla ne kadar bağlaştırdıkları araştırılıyor. Bu sıralamada bizim çocuklarımız son sıralarda yer alıyor. Bunun tercümesi şu; biz çocuklarımıza bilgiyi yüklüyoruz, onlar bilgiyi biriktiriyorlar. Ancak yaşadıkları hayatta bir ilinti kuramıyorlar. Bir bakıma bilgi hamallığı yapıyorlar. Sonra da öğrendiklerini hızlı bir şekilde unutuyorlar. Bu düşünceden hareketle TÜBİTAK ‘doğa eğitim ve bilim okulları’ şeklinde bir proje başlığına destek vereceğini söylüyor. Ben de buna istinaden Denizli’ de olmanın verdiği durumdan hareket ile düşündüm ve dedim ki; bu çocuklar günlük hayatlarında sabahtan akşama ne ile muhatap olabilirler? Horoz ile ilgili bir şey yapılabilir. Tekstilimiz var, travertenimiz var.  Ben Pamukkale’yi daha çok popüler bulduğum için Pamukkale üzerinden bir proje yapmak istedim. Pamukkale’nin aslı kalsiyumdur. Bildiğimiz kireç. ‘Kalsiyumun Yolculuğu’ diye bir proje hazırladık” dedi. 

“ÖĞRENCİLER BİLGİYİ GÜNLÜK HAYATTA KULLANABİLECEKLER”

“Kalsiyumun eriyik halde sudan çıkması daha sonra çökelmesinin neticesinde de beyaz doğa harikasının oluşmasıdır” diyen Prof. Dr. Topuz sözlerine şöyle devam etti: “Karahayıt’ da aynı hikaye var. Fakat orada demirle ikisi birlikte. Güney Şelalesi, Kaklık Mağarası, Honaz Şelalesi bütün bunlar da aslında kalsiyumum bol olduğu yerler. Bugün burada güncel olanı görüyoruz. Fakat milyonlarca yüzyıldır var olan bu çökelmeyi traverten ocaklarında görüyoruz. Kaklık tarafında oradakileri işliyoruz, ham madde olarak satıyoruz veya inşaat sanayisinde kullanılıyor. Bu işin sanatsal yönü de var; mozaikler yapıyoruz. Bir elementin yolculuğu üzerinden çocuklarımız yaşadıkları, öğrendikleri ile çevresi arasında bir bağlantı kuruyorlar. Yarın onlar buralara geldiklerinde, ailelerine, arkadaşlarına buranın nasıl geliştiğini anlatabilecekler. Bilgiyi kullanabilecekler.”

“KALSİYUM PROJESİ ROL MODEL OLACAK BİR PROJE”

Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi kapsamında projenin rol model olacağını düşündüğünü belirten Prof. Dr. Topuz; “Daha sonrasında demir için ‘Demirin yolculuğu’ veya ‘Pamuğun yolculuğu’ gibi projeler oluşturabiliriz. Elle tutulur, gözle görülür bir şeyin varlığı üzerinden çocuklarımızın bilimi günlük hayatları ile ilintilendirmelerinin yolunu sağlamış olacağız. Eğitim metodolojisinin Milli Eğitim’de, başka illerde, başka konularda da kullanılabileceğini düşünüyorum. Bu konuda iddialıyım. Proje kapsamında 108 öğrenciye ulaşmayı hedefledik. Ancak projede yer almak isteyen bütün öğrenciler başvurabilir. Projemizin gelecek yıllarda da devam etmesi için TÜBİTAK’a öneride bulunmayı düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

“ÖĞRENCİLER ‘KALSİYUMUN YOLCULUĞU’NU YAZACAKLARI OYUNLA ANLATACAK”
Proje kapsamında sanatsal faaliyetlere de imza atacaklarını belirten Artı Koleji Görsel Sanatlar Öğretmeni Ceyda Gökçe; “Bizi projenin sanatsal kısmı ilgilendiriyor. Bir mozaik çalışmamız olacak. Mermer Kolonisi’ndeki çalışmalar da incelenecek. Drama öğretmenimizle de bir oyun çıkarmayı düşünüyoruz. Kalsiyumun nasıl bir yolculuk geçirdiğini hikayeleştirecekler. Çocuklar yaşayarak öğrenmiş olacaklar” diye konuştu. 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER