Öğrenciler masal diyarlarına yolculuk yaptı

Ahmet Çalışkan Anaokulu ‘Geçmişin İzinde Masallar Projesi’ kapsamında 2’nci Geleneksel Masal Şenliği düzenledi. Okul bahçesinde oluşturulan 5 farklı istasyonda veliler tarafından Denizli’deki anaokulundan lise dengine yaklaşık bin öğrenciye masallar anlatıldı.

Öğrenciler masal diyarlarına yolculuk yaptı

Ahmet Çalışkan Anaokulu tarafından başlatılan ‘Geçmişin İzinde Masallar Projesi’ kapsamında 2’nci Geleneksel Masal Şenliği düzenlendi. Okul bahçesinde masal konseptleriyle 5 farklı istasyon oluşturuldu. Şenliğe Denizli’de eğitim gören anaokulundan lise düzeyine kadar yaklaşık bin öğrenci katıldı. Okul velileri giydikleri kostümlerle şenliğe katılan öğrencilere masallar anlattı. Her yaş grubuna uygun seçilen masallar öğrenciler tarafından ilgi ve heyecanla dinlendi. Masallarını dinleyen öğrencilere masal kitabı hediye edildi. Şenliğin açılışına Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz da katıldı. Şenliğin Denizli’deki tüm okullarda yaygınlaştırılması için çalışmalar yürüteceklerini belirten Müdür Oğuz; “Şenlik bu yıl çok görkemli bir şekilde gerçekleştirildi. Çocuklarımıza geçmişin izini bir nebze olsa da sürdürebilmek adına bu şölen oluşturulmuştur. Bu proje bizim 2023 eğitim vizyonumuzda da yer almaktadır. Denizli’deki diğer okullarımızda da bu etkinliğimizi gerçekleştirmek adına çalışmalar yürüteceğiz. Ayrıca burada dinlediğimiz masallar ve konsept içerisinde oluşturulan dekorlar bizi çocukluğumuza götürdü. Biz çocukken büyüklerimiz sobanın başında bizlere masallar anlatırlardı ve bizlerde büyük bir heyecanla dinlerdik. Bu anlamda da bizleri geçmişe götüren bir proje olduğunu düşünüyorum. Şöleni düzenleyen ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

VELİLER MASAL ANLATTI, ÇOCUKLAR DİNLEDİ

Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Ahmet Çalışkan Anaokulu Müdürü Münire Kiriş; “Geçen yıldan beri Masal Şenliğimizi düzenliyoruz. Çocuklarımızın ilgisi oldukça güzel. Velilerimizde projemizin içerisinde aktif bir şekilde yer alıyorlar. Onlara da gösterdikleri ilgiden dolayı çok teşekkür ederim. Şenliğimize katılan öğrencilerimiz burada farklı masallar dinleyerek aslında geçmişin izini sürüyorlar. Etkinliğimizi her geçen yıl geliştirerek devam ettirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“HER YERDE MASAL ŞENLİKLERİ OLSUN”

Projenin mimarı olan Ahmet Çalışkan Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Hürriyet Burhan ise şunları aktardı: “Şenliğimizde Türk masalları, dünya masalları ve benim de en çok önemsediğim bu sene Dünya Kültür Mirası’na dahil olan Dede Korkut Hikayeleri de yer alıyor. Herkes masal dinlesin. Her yerde masal şenlikleri olsun. Aileler, öğretmenler çocuklarımıza masal anlatsınlar. Geçmişimizi unutmayalım ve nesilden nesile aktarabilelim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER