“ÖĞRENCİLER, ÖNCELİĞİNİZ İSTEKLERİNİZ OLSUN”

Denizli Sınav Koleji Rehber Öğretmen Sıdıka Çağlak, 7-14 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek YKS tercihleri hakkında öğrencilere tavsiyelerde bulunarak; “Öğrenciler tercih yaparken istedikleri meslek ve üniversitelere öncelik vermelidir” dedi.

“ÖĞRENCİLER, ÖNCELİĞİNİZ İSTEKLERİNİZ OLSUN”

Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci, 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde ÖSYM tarafından bu yıl ilk kez Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) adıyla oluşturulan sınava girdi. Öğrenciler 31 Temmuz’da açıklanacak sınav sonuçlarını merakla bekliyor. Sonuçların açıklanmasının ardından ise tercih süreci başlayacak. 7-14 Ağustos tarihleri arası olarak belirlenen süreçte öğrencilerin tercih yaparken dikkat etmesi gereken noktaları aktaran Denizli Sınav Koleji Rehber Öğretmen Sıdıka Çağlak; “Öğrenciler tercih yaparken öncelikle istediği bölüm ve üniversiteleri yazmalılar. Çünkü istemediği bir bölümü kazandığında ve gitmediğinde ÖSYM kuralları gereğince okul puanları yarı yarıya düşüyor” dedi.

“PUANA GÖRE DEĞİL, SIRALAMAYA GÖRE TERCİH YAPIYORUZ”
Rehber Öğretmen Çağlak sözlerinin devamında ise; “Öğrencilerimize tercih döneminde danışmanlık hizmeti veriyoruz. Aileyle öğrenci arasında tercih döneminde çatışmalar gözlemlenebiliyor. Biz bu konuyla ilgili dönem içerisinde öğrenci ve velilerle sürekli görüşüyoruz. Eğer öğrenci farklı bir bölüm istiyorsa, velinin isteği de farklıysa bu noktada onları uzlaştırmaya çalışıyoruz. Tercih dönemi 7 günlük bir süreç.  Öğrencinin yapacağı mesleği 7 günde belirlemesi sağlıklı bir durum değil. Onun için öncesinde çalışmalarımız oluyor. Öğrenci kendini hangi bölüme, mesleğe yakın hissediyorsa tercihte de o önemli. Biz burada puana göre değil, sıralamaya göre tercih yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“24 TERCİH HAKLARI OLACAK”
Öğrencilere 24 tercih hakkı sunulacağını belirten Çağlak; “24 tercihi de doldurmak isteyen öğrencilerde sıralama makasını biraz daha geniş tutmaya çalışıyoruz. Örneğin; öğrencinin sıralaması 50 bin, ilk 10 binde istediği bir bölüm var.  Gelme ihtimali belki çok düşük ama yine de ilk 5 tercihe istediği bölümü yazıyoruz.  Sonrasındaki tercihler daha çok garanti tercihler. Sonlara doğru ise sıralamasının altındaki yerleri yazıyoruz” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTELERİ VE EĞİTİM PROGRAMLARINI ARAŞTIRSINLAR”
Öğrencilerin tercih yaparken gitmek istedikleri üniversiteleri araştırmaları gerektiğini vurgulayan Çağlak şunları aktardı: “Öğrencilerin gitmek istedikleri üniversitelerin Kampüslerine bakmaları gerekiyor. Üniversitenin imkanlarını araştırmaları önemli. Eğitim programlarını incelesinler, gidecekleri üniversitenin kendilerine neler katabileceğini tartsınlar.”

PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER