ÖĞRENCİLER, PAMUKKALE’DEN TOPLADIKLARI NUMUNELERİ İNCELEDİ

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz’un girişimleriyle hayata geçirilen 'Kalsiyumun Yolculuğu' projesi kapsamında öğrencilerin Pamukkale’deki travertenlerden topladıkları numuneler, Nezihe-Derya Baltalı Bilim ve Sanat Merkezi’nde deneye tabi tutuldu.

ÖĞRENCİLER, PAMUKKALE’DEN TOPLADIKLARI NUMUNELERİ İNCELEDİ

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz’un girişimleriyle hayata geçirilen, Pamukkale travertenlerinde start alan ve TÜBİTAK tarafından kabul gören ‘Kalsiyumun Yolculuğu’ projesi, Nezihe-Derya Baltalı Sanat Merkezi’nde devam etti. Proje kapsamında Artı Koleji ve Korucuk İlköğretim Okulu’ndan 108 öğrenci, kalsiyum zengini mermer ocakları ve Pamukkale travertenlerinden aldıkları numuneleri Nezihe-Derya Baltalı Bilim ve Sanat Merkezi’nde deneye tabi tuttu.

 “ÇALIŞMALARA DEVAM EDECEĞİZ”
Projenin meyvelerini vermeye başladığını ifade eden Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz; “Çocuklar Pamukkale’den numune almışlardı. Orası bol seviyede kalsiyum var. Milyonlarca yıldır bunları görebiliyoruz. Günümüzde bu numuneleri sıcakta çökelterek hızlandırmayı sağlıyoruz. Örnekleri görmeye çalışıyoruz. Topladıklarımızı çeşme suyuyla karşılaştırıyoruz. Karahayıt’ta, Güney Şelalasi’nde de çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

“ÇOCUKLAR BU ÇALIŞMALARI ROL MODEL ALABİLİR”
Prof. Dr. Topuz, şunları aktardı: “Bu proje ‘pamuk ve demirin yolculuğu’ da olabilirdi. Doğada ki varlığın nasıl değişebildiği ve rafine olduğunu araştırıyoruz. İnsanlığın yararına projeler nasıl yapılıyor onları da araştırabilirdik. Bilimi, bilimsel olarak, maddenin yolculuğunu takip ediyoruz. İleride bu çalışmaları çocuklar kendilerine rol model bile alabilir. Biz çocuklara neden öğretiyoruz. Çocuklar hayattaki olayları yorumlasınlar ve çözsünler diye. Nerede olacak bunlar,  sınıfta olmaz. Zaten öğretmenler anlatıyor. Sahada deneyerek öğrenecekler. Olması gereken de bu diye düşünüyorum” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER