Öğrenciler sürücülere araç içi çöp poşeti dağıttı

Denizli’nin önemli eğitim kurumlarından biri olan Özel Ferhatlar Koleji öğrencileri, çevre bilinci ile başlattıkları farkındalık projesini hayata geçirdi. ‘Lütfen Aracınızdan Dışarı Çöp Atmayınız’ sloganıyla gerçekleştirilen proje kapsamında öğrenciler, sürücülere araç içi çöp poşeti dağıttı.

Öğrenciler sürücülere araç içi çöp poşeti dağıttı

Özel Ferhatlar Koleji öğrencileri, çevrenin korunması, doğanın kirletilmemesi, dünya üzerinde yaşayan canlılar için daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak adına bir farkındalık projesini hayata geçirdi. ‘Lütfen Aracınızdan Dışarı Çöp Atmayınız’ sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler; Okul Müdürü Süleyman Demirkol, Ortaokul Müdür Yardımcısı Ali Demiray ile öğretmenlerinin de desteğini aldı. Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği’ne bağlı ekiplerin de dahil olduğu proje kapsamında öğrenciler, Pamukkale İlçesi’na bağlı Çamlık Mahallesi’ndeki Açık Hava Tiyatrosu önündeki ışıklarda araç sürücülerini durdurdu. Her bir sürücüye doğayı korumanın öneminden bahseden öğrenciler, araç içi çöp torbası ve kendi tasarımları olan bez torbalardan hediye etti.

Süleyman Demirkol

“BÜYÜK FELAKETLERİN ÖNÜNE GEÇMEYİ AMAÇLIYORUZ”

Proje hakkında açıklama yapan Ferhatlar Koleji Okul Müdürü Süleyman Demirkol; “Çevre projemizin asıl amacı çocuklarımızı bilinçli yetiştirmek ve bu farkındalığı velilerimiz ve yetişkinlerle de paylaşmak. Biliyorsunuz maalesef çoğu zaman araçtan dışarıya çöp atıyoruz. Bezen bir pet şişe ya da cam şişe ve ya çok önemsiz gibi görünen bir sakız atılabiliyor. Ancak o sakız bir kuşun hayatını kaybetmesine neden olabiliyor. Bu konuyla ilgili Kasım ayından beri özel bir çalışma yapıyoruz ve ‘araçtan dışarıya çöp atılmasının önüne nasıl geçebiliriz?’ diye düşünüyoruz. Sonunda bu konuyla alakalı güzel bir çalışma yaptık ve sürücülere araçtan çöp atmalarının, hem çevre kirliliğinin önüne geçecek hem de bilinç düzeyimizi geliştirecek araç içi çöp torbaları dağıttık. Bu dışarıya atılacak olan çöplerin atılmamasından da öte bir proje. Çevre kirliliğinin önüne geçecek bir duyarlılık. Biz küçük adımlarla aslında daha büyük felaketlere maalesef adım adım yaklaşıyoruz. O nedenle çocukların dışarıya çöp atılmasının önüne geçecek böyle bir projede yer alması biz büyüklere ve yetişkinlere çok büyük bir mesaj. Öğrencilerimizle birlikte dağıttığımız çöp poşetleri ile birlikte inanıyoruz ki doğada binlerce yıla varan sürede kaybolmayan pet ve cam şişelerin, çöp poşetlerin atılmasının önüne geçeceğiz” dedi.

Nilgün Bağcı-Ali Bağcı-Furkan Koparan-Oğuzhan Şen

“ÖĞRENCİLERLE SÜRÜCÜLERİ BULUŞTURDUK”

Proje kapsamında öğrencilerle sürücüleri bir araya getirdiklerinin altını çizen Kolejin Ortaokul Müdür Yardımcısı Ali Demiray; “Yaptığımız etkinlik, bir sosyal sorumluluk projesidir. Bunun için de öğrencilerimiz Kasım Ayı’ndan beri hazırlık yapıyorlar ve çok heyecanlılar. Bu projedeki amacımız; araçlardan dışarıya atılan çöplerin atılmamasını en aza indirmek. Ayrıca Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği’ne bağlı ekiplerimizin desteği olmasaydı, bu projeyi hayata geçirmemiz zor olacaktı. Bu vesile ile kendilerine de çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yasin Ekizler-Muhammet Fatih Taş

“SÜRÜCÜLER DE BİZE DESTEK VERDİLER”

Projede yer almaktan duyduğu heyecanı ve mutluluğu paylaşan 7’inci sınıf öğrencisi Muhammet Fatih Taş; “Doğa ya insanlar tarafından atılan çöpler yüzünden binlerce hayvan ya ölüyor ya da hayatlarını daha kötü şekilde devam ettiriyor. Bizim amacımız bunu bir nebze olsa da durdurabilmek. Araç sürücülerimiz de bugün bizlere çok iyi yaklaştılar ve desteklerinin süreceklerini söylediler” ifadelerini kullandı. 7’inci sınıf öğrencisi Oğuzhan Şen; “Araç sürücülerinin ya da yolcu konumunda bulunanların araçtan dışarıya çöp atmasının önüne geçmek için bir farkındalık projesi hazırladık ve hayata geçirdik. Sürücüler de bu projemizde bizlere oldukça olumlu yaklaştılar. Bizi dinlediler ve dağıtımını yaptığımız araç içi çöp poşetlerini kullanacaklarını söylediler” dedi. Projede yer alan ve yaşı en küçüklerden biri olan 3’üncü sınıf öğrencisi Furkan Koparan; “Bu projeyi kimseyi suçlamak için geliştirmedik. Araç sürücülerimize çöplerini dışarıya atmaması ve bu çöpler nedeniyle canlılara zarar gelmemesi için bu projeyi hazırladık. Çevreyi korumanın önemini anlattığımız sürücüler de bize destek verdiler” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER