'ÖĞRENCİLER, TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDAN ÜCRETSİZ YARARLANSIN'

'ÖĞRENCİLER, TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDAN ÜCRETSİZ YARARLANSIN'

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, öğrencilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilmesi için kanun teklifi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Melike Basmacı, TBMM Başkanlığı’na milyonlarca öğrenci ve ailelerini yakından ilgilendiren bir kanun teklifi sundu. Basmacı, öğrencilerin ‘indirimli ücret’ uygulamasından faydalandığı otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarını tamamen ‘ücretsiz’ olarak kullanmalarına olanak sağlamasını öngören kanun teklifinde, toplu taşıma araçlarını ücret ödemeden kullanan 65 yaş üstü vatandaşlar ve engelli bireyleri örnek gösterdi. 

“MİLYONLARCA AİLE GEÇİM SIKINTISI ÇEKİYOR
Türkiye’de geçim sıkıntısı yaşayan milyonlarca ailenin, çocuklarının okula gidip ve gelişlerindeki yol parasını bile karşılayamayacak durumda olduğuna dikkat çeken Basmacı, kanun teklifinin yasalaşmasının, bu durumda olan aileler ve öğrenciler için yerinde bir uygulama olacağını vurguladı. Öğrencilerin Basmacı, en azından okullarına gidiş ve gelişlerindeki toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilmeleri halinde, geçim sıkıntısı çekerken çocuklarını okutmaya çalışan ailelerin de bir nebze olsun rahatlamalarını sağlayacağını ifade etti.

 “BU BİR KAMU GÖREVİDİR”
Hükümetin 2018 yılı için belirlediği bin 616 lira tutarındaki asgari ücretin, trajikomik olduğu kadar yoksulluk ve açlık sınırının altında bir rakam olduğuna da işaret eden eden Basmacı, böylesine vahim bir ekonomik tablo içinde öğrencilerin ulaşım hizmetlerinin ücretsiz hale getirilmesinin bir kamu görevi olarak değerlendirilebileceğini kaydetti.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER