“Öğretmenlik, insanlık tarihinin en eski mesleğidir”

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında; “öğretmenler tarih boyunca, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, hep bilgilenme, aydınlanma öncüleri, diğer bütün mesleklerin üstünde, bu mesleklerin yapıcısı ve yaratıcısı, nesilleri eğiten, insanlık tarihinin en eski mesleğidir” dedi.

“Öğretmenlik, insanlık tarihinin en eski mesleğidir”

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Müdür Oğzu, mesajında şunları aktardı: “Eğitim, toplumların biçimlenip, yönlenmesinde, kendisine çağdaş dünya içinde onurlu bir yer edinmesinde en önemli unsurdur. Şurası bir gerçektir ki, toplumların gözünde her zaman saygıdeğer olmayı hak etmiş öğretmenler tarih boyunca, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, hep bilgilenme, aydınlanma öncüleri, diğer bütün mesleklerin üstünde, bu mesleklerin yapıcısı ve yaratıcısı, nesilleri eğiten, insanlık tarihinin en eski mesleğidir. Atatürk 1922 yılında bir sözünde ‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve sönmeyen ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz’ diyerek görevinizin önem ve sorumluluğunu ifade etmiştir.”

“ÖĞRETMENLERİMİZE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ"

“Çocuklarımız, iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olmayı sizden öğrenmektedir” diyen Müdür Oğuz, “Ailesi dışında örnek aldığı ilk insan modeli sizlersiniz. Onları Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, ahlaki, insanı, manevi ve kültürel değerlerimizi benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini, bayrağını seven ve daima yüceltmeye çalışan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı kişileri yetiştiren eğitim hizmetlerinin temel taşları olan siz değerli öğretmenlerimize şükran borçluyuz. Unutmamalıdır ki ülkemiz, çocuklarımızı ve gençlerimizi Atatürk ilke ve İnkılâpları doğrultusunda eğiten öğretmenlerimizin onurlu mücadeleleriyle kalkınacaktır. Bu mücadeleyi de öğretmenlerimiz Atasına yakışır bir şekilde sonsuza dek yapacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, mesleklerini icra ederken, şehit olan, vefat eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Siz değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi gönül dolusu sevgi, saygı ve muhabbetle selâmlıyorum” şeklinde ifade etti.

             

  

                       

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211