'OHAL İSTİSNAİ AMA MEŞRU BİR YÖNETİM BİÇİMİDİR'

'OHAL İSTİSNAİ AMA MEŞRU BİR YÖNETİM BİÇİMİDİR'

OHAL’in 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi’nin, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından basın açıklamasında bulunan AK Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi Av. Cahit Özkan, “OHAL istisnai ama meşru bir yönetim biçimidir. Bizim icat ettiğimiz bir durum değildir” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi Av. Cahit Özkan, OHAL’in 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi’nin, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından basın açıklamasında bulundu. Türkiye'nin terörle mücadele konusunda normalleşme sürecinin şu an için ancak OHAL'in sağladığı imkanlarla oluşturulabileceğini belirten Özkan, sürecin vatandaşların günlük yaşamlarında olumsuz bir etkisinin olmayacağını vurguladı. Özkan; "OHAL kararının alınmasının nedeni bellidir. Alınan bu kararla beraber, FETÖ' ye karşı başlatılmış olan mücadele hız kesmeden devam edecek, felaket tellallığı yapanların elleri yine boş kalacaktır. OHAL istisnai ama meşru bir yönetim biçimidir. Bizim icat ettiğimiz bir durum değildir. Anayasal bir müessesedir ve uygulamadır. Anayasadaki bu imkan, devletin varlığına, birliğine ve milletin egemenliğine yönelen tehlikelerin ortadan kaldırılması için vardır” dedi.

“HİÇBİR HÜKÜMET, ÜLKEYİ OHAL İÇİNDE YÖNETMEK İSTEMEZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında OHAL'in 6. kez uzatma kararı alındığına işaret eden Özkan, “Hiçbir hükümet, hiçbir siyaset ülkeyi OHAL içinde yönetmek istemez, iş olsun diye devreye sokulmuş bir şey değil. OHAL anayasal bir kurumdur. Ülkemizin üzerinde karanlık emelleri olan dahili ve harici düşmanlarımızın yarım asır boyunca bu ülke üzerinde ihanetini kusmak için büyüttüğü terör örgütünün, elbette ki bu kadar kısa süre içerisinde temizlenmesi mümkün olmayabilir, olamaz. Bu bağlamda, Dünyada hiçbir devletin yapamayacağı şekilde demokratik hukuk devleti sınırları içerisinde kalarak anayasal kurumları işletmek suretiyle, 15 Temmuz hain FETÖ darbe, işgal girişimi püskürtme ve bu ihanetin faillerinden hesap sorma başarısını ortaya koyabilmek her ülkenin yapabileceği bir iş değildir. Bu karar hukuk devletine saygı içerisinde demokratik hukuk devletinin kuralları çerçevesinde; bu vatana, bu bayrağa, bu millete sevdalı hiçbir vatandaşımızın endişe etmemesi gereken bir karardır. Olağanüstü hal kararından endişe etmesi gereken varsa o da bu değerlere, bu milletin bağımsızlığın kast etmiş hainlerdir. Bu mücadelenin rutin çalışma tarzıyla mümkün olmadığı görülmüş ve bununla beraber Türkiye, OHAL'i üç ay süreyle uzatmıştır. Bu ülke için her birimiz canımız pahasına üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ÖZKAN ŞEHİTLERİ UNUTMADI
Açılamada Isparta’nın Yalvaç İlçesi’nde askerî eğitim amacıyla kullanılan CASA tipi eğitim uçağının düşmesi sonucu şehit olan 3 askeri personel hakkında da konuşan Özkan, “Şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER