'OHAL'İ 1 AYDA KALDIRACAĞIZ'

'OHAL'İ 1 AYDA KALDIRACAĞIZ'

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçimi Denizli’de Denizli’de sivil toplum kuruluşları temsilcileri, iş adamları ve muhtarlarla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Özgür bir ülke olacağız. 1 ay içinde OHAL’i kaldıracağız. Bütün dünyaya ilan edeceğiz” dedi.

CHP Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli Dedeman Park Otel’de sivil toplum kuruluşları temsilcileri, iş adamları ve muhtarlarla bir araya geldi. “Dünyanın en güzel ülkesiyiz” diyen Kılıçdaroğlu, “Mutlu olmak istiyoruz. Bunu nasıl yapacağımızı biliyoruz. Sandıkta üzerimize düşeni yapacağız. Demokrasi yoksa büyüme, kalkınma, medya özgürlüğü olmaz. Sözüm söz demokratik özgürlükleri getireceğiz. Özgür bir ülke olacağız. 1 ay içinde OHAL’i kaldıracağız. Bütün dünyaya ilan edeceğiz. Gönlüm isterdi ki bugün TOBB konuşsun. Enflasyon 16 yıl sonra taht kurdu. Çiftçi derdini anlatmaktan korkuyor, kendini yakmaya kalkıyor” dedi.

“BİZ GELİRSEK ÖNCE 0 FAİZLİ KREDİLER İLE ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ”

Şimdiye kadar bir çok mali af çıktığının altını çizen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Vatandaş vergisini ödeyemiyor. Vergisini ödeyen ceza, ödemeyenin ödül aldığı bir sistem var. Biz 0 faizli kredi vereceğiz. Devletin 100 Milyarlarca alacağı var ama tahsil edemiyor. Sonra Londra’ya para istemeye gidiyorlar. Önce Erdoğan, sonra Mehmet Şimşek ardından kurmaylar dolar istiyorlar. Onlar da ‘faizleri yükseltmezseniz dolar yok’ diyor. Para geliyor, sonra Merkez Bankası faizleri yükseltiyor. Geldiğimiz noktada borç olmasa kapılar çalınmayacak. Bu adamlar bugüne kadar 151 Milyar Dolar faiz ödediler. Dünyanın en yüksek faiziyle borç alan ülkeyiz. Yurt içinde 687 Milyar TL ödeme yapıldı. Biz gelirsek önce 0 faizli krediler ile çözüm üreteceğiz” diye konuştu.

“BULDAN’I DÜNYA BİLİYOR AMA… ”
Denizli’ye has olan Buldan tekstil ve kumaşlarında da bahseden Kılıçdaroğlu, “Buldan’ın tekstil ürünlerini iyi biliyoruz. Dünya biliyor. Ama burada ihanet var. İhanet ederseniz bu işler olmaz, yanlış. Elin oğlu 50-100 yıl sonrasının planlarını yapıyor. Adamlar plan yapıyor, kendi ülkemi düşüneyim diyor. Biz yarın sabah ne olacak bilmiyoruz. Böyle olunca ekonomide gelişme olmaz. Eskisi gibi planlama yapılmıyor. 2013’te Güney Kore’de bir şirketin aldığı patent sayısı Türkiye’nin bütün tarih boyunca aldığı patent sayısından 15 kat fazla patent almış. Bir firma yaptıklarına bakar mısınız? Dünya hızlı değişiyor, gelişiyor. Sandığa giderken bunları düşüneceğiz” dedi.

“YA DEMOKRASI YA TEK ADAM REJİMİ”
“Bu ülkenin insanı 3. Demokrasi ülkesi değildir” diyerek sözlerine devam eden Kılıçdaroğlu, “ Sandıkta iki tercih hakkınız var. Ya demokrasi ya da tek adam rejimi. Tek adamı tercih edenler bunun sonucuna katlanır. Biz demokrasiden yana oyumuzu kullandığımızda ileride çocuklarımıza ‘senin için demokrasiden yana oy kullanmıştık’ diyeceğiz” diye konuştu.

“HER ŞEYDEN SÖZ EDİYOR EKONOMİDEN BAHSETMİYOR”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi hakkında konuşmadığını iddia eden Genel Başkan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “25 Haziran’dan sonra ekonomi ile ilgili konuşacağız diyor. Sen zaten o zaman olmayacaksın. Neden şimdiden açıklamıyorsun? Deniz bitti de ondan. İşsizliği, üretimi, yoksulluğu çoğalttın. Ne diyecek? 16 yıldır ülkeyi yöneten kişi ekonomiye ve geleceğe yönelik cümle kurmuyor. Biz onlar gibi betonlaşma yapmayacağız.” 

KILIÇDAROĞLU’NDAN DENİZLİ’YE ÖVGÜ
Konuşmasında Denizli ve Denizlililere övgüler yağdıran Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Denizli kendi gücüyle bu sistem karşısında baş etmeye çalışıyor. Tekstilin ana vatanı. Ama Denizli’de tıkanma var. Bizim işimiz sanayicinin önünü açmak olacak. Bu ülke hepimizin, hepimizin de sorumlulukları var” şeklinde konuştu.

“TEKNOLOJİ VE TARIM LİSELERİ KURACAĞIZ”
Gittiği illerde Organize Sanayi Bölgeleri’ni (OSB) ziyaret ettiğini belirten Başkan Kılıçdaroğlu, “Gelecek bizim. OSB’lere gidiyorum; ‘ara eleman ihtiyacı var’ diyor. Bu sorunları ortadan kaldıracağız. Teknoloji liseleri kuracağız. Hangi alanda ihtiyaç var ona göre eğitim verilecek. 6 yıl süren bir eğitim olacak. 3 yıl normal eğitim, sonraki 3 yıl ise öğrenme aşamasında olacak. Eğer ben üniversiteye gitmek isteyenler olursa bölüm üzerinde avantajları olacak. Tarım teknoloji liseleri kuracağız. 50 yılda üreten bir ülke haline geleceğiz. Dijital çağı yakalamak zorundayız. Osmanlı sanayi devrimini kaçırdı ve yıkıldı. Bizler bunu yapacağız. Acele etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“CUMHURBAŞKANI TARAFSIZ OLMALI”
CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnci’nin sözlerine de atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, “İnce; ‘81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım’ diyor. İnce’nin anlayışı gibi cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. Parti başkanı yargıya, anayasaya karışmamalı. Türkiye’nin geleceğini düşünmek zorundayız. ‘Eski sisteme döneceksiniz’ diyorlar. Bugün yüzde 10 barajı var. Barajı kaldıracağız. Parlamentonun idaresine ipotek koyuluyor. Bunu da yok edeceğiz. Gençlerin olduğu, kadın erkek eşitliğinin olduğu, demokratik bir parlamenter sistem getireceğiz” dedi.

“ORTADOĞU BARIŞ VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATINI KURACAĞIZ”
“Dış politika konusunda bizim dışımızda projesi olan bir parti yok” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Proje üreten bir partiyiz. Ortadoğu 50 yıldır kan ağlıyor. Burayı barış havzasına döndürmek istiyoruz. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatını kuracağız. Kısa adı; ‘OBİD’. İran, Suriye ve Irak’ın olduğu bir projeden bahsediyorum. Bugün 5 ülkede büyükelçimiz yok. Bunları çözeceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Müslümanların kanı9 akıyor. Silah ABD’den geliyor. Neden burada kavga var” diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE DOLAR YAĞDIRACAĞIZ”
Türkiye’ye Dolar yağdıracaklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’ye Dolar yağdıracağız. Düşünün ön yargıyla sandığa gitmeyin. Esnafların dertlerini çözeceğiz. Stopajlar var, bunlar kalkacak. Çiftçinin faizli borçları silinecek. ‘Nasıl olacak?’ demeyin. Bu ülkede para var efendim, var. Rakamlarla bunlar otaya çıkıyor.79 yılda bu ülkeye 713 Milyar Dolarlık bir harcama yapılmış. Bunlar 2003-2017 yılları arasında 2 Trilyon 94 Milyar Dolar harcadılar. Keban Barajı gibi baraj mı yaptılar? Telekom gibi şirket mi kurdular? Yol, köprü yaptılar. İtiraz etmiyoruz. ‘Kaça yaptın?’ deyince; ‘CHP hizmete karşı geliyor’ diyorlar. Böyle herkes yapar. Hesap vereceksin. Cebinden yapıyorsan tamam ancak devletin parasıyla yapıyorsan hesap vereceksin. Türkiye zengin ülke. 4 yıl içerisinde bütün sorunları aşarız. Enkaz edebiyatı yapmayız” şeklinde konuştu.

“180 BİN ÖĞRETMEN 1 YILDA ATANACAK”
Eğitime gelince imam hatipleri kapatacaklar diyorlar. Öyle bir şey yok diyerek sözlerine devam eden Kılıçdaroğlu, “ Sanki İlahiyat Fakültelerini siz açtınız. İmam Hatip Okulları’nı siz açtınız. Çocuklarımız hangi okula gitmek isterse ona gidecek. En iyi eğitimi alacaklar. Yüzde 90  bugün niteliksiz okullara gidiyor. Niye? Bu çocuklarımızın hakları yok mu? Çocuklar sabah aç karnına okula gidiyor. Bundan sonra öğretmenleriyle beraber yiyecekler. Tam günlü sisteme geçeceğiz. Taşımalı eğitime son vereceğiz. Eğitime önem yoksa gelecekte yoktur. 180 bin öğretmen atanmayı bekliyor. 1 yıl içerisinde hepsinin atamasını yapacağız. Çocukları sınav rezaletinden kurtaracağız. Öğretmenlik meslek kanunu çıkacak. Hakimlerin kanunu varsa öğretmenlerinde olacak.  Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak. Öğretmenler günüde 1 maaş ikramiye vereceğiz. Çocuklarımız için her şeyini veren öğretmenler için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu. 

İBRAHİM ALAYONT-MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER