OKULLARDA BU AY 'DEMOKRASİ VE ADALET' TEMASI İŞLENECEK

OKULLARDA BU AY 'DEMOKRASİ VE ADALET' TEMASI İŞLENECEK

‘Eğitimde Değerler Eğitimi Programı’ (EDEP) kapsamında Denizlili velilere mektup gönderen İl Milli Eğim Müdürü Mahmut Oğuz, Aralık ayında Denizli geneli tüm okullarda ‘Demokrasi ve Adalet’ temasının işleneceğini bildirdi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Eğitimde Değerler Eğitimi Programı’ (EDEP) kapsamında; aileleri bilgilendirmek ve onları da sürece dahil etmek için,  her ayın başında işlenecek olan tema hakkında velilere ‘Veli Mektubu’ gönderiliyor.  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz tarafından gönderilen mektupta, ‘Değer Teması’nın açıklaması, okullarda neler yapılacağı, evde neler yapılması gerektiği gibi bilgiler yer alıyor. EDEP kapsamında Aralık ayında da velilere mektup gönderen Oğuz, “Çalışmalarımız sizin katkılarınızla devam etmektedir. Programa verdiğiniz destekten ötürü teşekkür ederiz. Eğitim alanında yapılan çalışmalar, velilerimizin desteği olmadan bir ayağı aksak olacak çalışmalardır. Bu yüzden sizlerin programa verdiği destek, hayati önemdedir. EDEP’in Aralık 2017 değer temaları ‘Demokrasi ve Adalet’tir. Çocuklara öğretilen bilgiler taşlara kazınan yazılar gibidir. Fakat çocukların genel olarak anlatılanları değil, gördüklerini ve yaşadıklarını daha fazla benimsedikleri bilinmektedir. Bu noktada, demokrasi ve adalet değerlerinin kazandırılması anne-baba, eğitimci ve sürece katılan diğer öğelerin sunacağı tüm girdilerin, çocuk tarafından özümsenmesiyle oluşacaktır” dedi.

“OKULDAN ALDIKLARI EĞİTİMİ EVDE PEKİŞTİRMELERİ GEREKMEKTEDİR”
Oğuz, mektubunda şu ifadelere yer verdi: Bu ay boyunca okullarımızda yapacağımız etkinliklerde öğrencilerimizin demokrasinin temel özellikleri olan ‘seçme seçilme, özgürlük, eşitlik, karar verebilme’ adalet değeri için ‘haklarını bilmek, başkalarına karşı adil olmak, hakkını savunmak, haksızlıklara karşı durabilme’ gibi özellikleri kazanmaları amaçlanmaktadır. Öğrencilerimizin okuldan aldıkları eğitimi evde pekiştirmeleri gerekmektedir. Bu anlamda ailenin yapacağı işlerde çocukların da karar alma süreçlerine katılmaları hem onların kendilerini değerli hissetmelerini hem de çocuklarımızda demokrasi bilincinin gelişmesini etkileyecektir. Ailenin alacağı her türlü kararda çocukların düşünceleri alınamasa da onların düşüncelerini ifade edebilecekleri ortamlar oluşturmak değer temasının evde uygulanması açısından imkân doğuracaktır. Adalet; insanı diğer canlılardan ayırt eden bireyi ve toplumu temellendiren başlıca özellik olması sebebiyle toplumu şekillendiren ana damarlardan biridir. Bireylerin adil olması, toplumun ayakta durması için en önemli dayanaktır. Ailesine, çalışanlarına, dostlarına adaletle davranan bireylerin oluşturduğu bir toplum daima kendi öz benliğini koruyarak ilerleyecek ve gelişecektir. Öğrencilerimizin sağlıklı bir kişiliğe ve iyi birer ahlaki temele sahip olmaları için bizlere destek olacağınıza inanıyoruz.”

ZAFER GÜVENÇ-HATİCE DEMİR

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221