OKUYAN BİR NESİL OKUYAN BİR DENİZLİ

OKUYAN BİR NESİL OKUYAN BİR DENİZLİ
İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz başkanlığında ilçe milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen ve İl milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürleri ile  19 ilçe milli eğitim müdürü hazır bulundu. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz eğitim çalışmalarını değerlendirdi.
 
2017-2018 eğitim-öğretim yılının değerlendirildiği toplantıda konuşan Müdür Oğuz;“Bakanlığımızın eğitim politikaları doğrultusunda en alt kademelerimizle birlikte çalışmalarımıza tüm hızımız ile devam ediyoruz.  2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında okullaşma oranlarımız; Okul Öncesinde % 82.4, İlkokulda % 96, Ortaokulda %109.4, Ortaöğretimde %88.3, Genel Ortaöğretimde % 43,1 ve Mesleki Ortaöğretimde % 42,8şeklinde gerçekleşti. En büyük hedeflerimizden bir tanesi okullarımızı tam gün eğitime geçmesidir. 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibariyle 12 okulumuz normal eğitime geçti. İkili eğitimde olan okullarımızı da tekli eğitime geçirme çalışmaları devam etmektedir. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında bu sayıları 2 veya 3 okula düşürmeyi hedefliyoruz. İlimizi okul inşaatları ile şantiye alanına dönüştürdük. Okullarımız tamamlandığında ilimizde eğitim öğretim sorunu kalmayacak. 2017-2018 eğitim öğretim yılı başında yenilenen müfredat doğrultusunda okullarımızda eğitim-öğretim gerçekleştirildi. Öğretmenlerimiz kanalıyla yenilenen müfredatın tabana yayılması en iyi şekilde gerçekleşti. Yeni eğitim öğretim yılında da öğretmenlerimizin çok daha güzel çalışmalara imza atacaklarına inanıyorum. Öğretmenlerimizce bireysel olarak eğitimin birçok alanında iyi uygulama örnekleri var. Bu örnekleri tüm ile yaygınlaştırmayı hedeflemekteyiz. Öğrencilerimizin bilgili, donanımlı, soran sorgulayan, bayrak ve ata sevgisi ile yetiştirilmesi için var gücümüz ile mücadele ediyoruz. Değerler eğitimini hep ön planda tutuyoruz. En iyi şekilde sahaya yaymaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yedi olan Değer Tema sayımız bu yıl on üçeçıkardık. 2017-2018 eğitim öğretim yılındaki değer temalarımız “selamlaşma, sevgi, saygı, sorumluluk, demokrasi, adalet, özgüven, sabır, vatanseverlik, çalışkanlık, yardımlaşma, empati ve hoşgörüdür” Her eğitim öğretim yılının mayıs ayında EDEP ile ilgili farklı kategorilerde yarışmalar düzenlenmektedir.” Dedi.
 
OĞUZ, “BAŞARIYI İZLİYORUZ”
Oğuz, “Denizli Eğitiminde Başarı İzleme ve Geliştirme Projesi İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, il genelindeki anaokulu, ilkokul, ortaokul; ortaöğretim ve yaygın eğitim kurumlarındaki öğrencilerin sosyal yeterliliklerini, bilişsel yeterliliklerini, akademik başarılarını, arttırmak; olumlu davranış değişimlerini sağlamak, mesleki farkındalıklarını arttırmak ve istedikleri alanda eğitim almalarını sağlayacak yetenekleri kazandırmak; çevrenin farkına varmalarını sağlamak ve bunu kazanıma dönüştürmek; bireysel yeterliliklerinin, gizil güçlerinin, özel yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla 2008 hayata geçirdiği projesidir.Her ilçemiz ile ilgili yapılan çalışmaların değerlendirme raporlarını oluşturuyoruz. Böylelikle performans değerlemelerini daha sağlıklı hale getiriyoruz.” Şeklinde konuştu.
 
“TELEFONU BIRAK, KİTABI AÇ OKU”
 
İl Milli Eğitim Müdürü Oğuz, “Nesillerimizi okuyan nesiller olarak yetiştirmeliyiz. Başarıya ulaşmak için okuma alışkanlığını çocuklarımıza aşılamamız gerekiyor. Ama ilk önce kitap okuma alışkanlığına ebeveynler olarak kendimizden başlamalıyız.  “Okuyan bir nesil, okuyan bir Denizli” sloganı ile yola çıkarak  “Telefonu bırak, kitabı aç oku” diyoruz.  Önümüzdeki yıllarda il düzeyi yaptığımız tüm yarışmaların hediyeleri kitap olacaktır. En çok kitap okuyan anne-baba, öğretmen ve öğrenci ödüllendireceğiz.  Z-Kütüphane sayımızı 54’lere çıkardık. Bakanlığımız tarafından gönderilen ödenekler, hayırseverlerimizin katkıları ve yerel imkânlar ile bunların sayısını her geçen gün artırıyoruz. Okul öncesi eğitimde gezici öğretmen uygulamasına geçeceğiz. Öğretmenlerimizi öğrencilerimize gidecek. Okul Öncesinde Ege Bölge birincisiyiz, Türkiye üçüncüsüyüz.” Dedi.
 
“HAYAT BOYU ÖĞRENME ÇALIŞMALARINDA BÜYÜK BAŞARI”
İl Milli Eğitim Müdürü Oğuz, “Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak son yıllarda yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda; Denizli’de Hayat Boyu Öğrenmeye katılım anlamında ciddi bir bilincin oluştuğu görülmektedir. Hayat Boyu çalışmalarında Türkiye ikincisiyiz. Tüm eğitimcilerimize buradan teşekkür ediyorum.  Okuryazarlık Seferberliği kapsamında 645 okuma-yazma kursu açılmış olup, 3.846 kursiyer katılmıştır. -2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibariyle; ilimizde 2.387 yabancı uyruklu öğrenci eğitim görmektedir. Bunlardan; Okul Öncesinde127, İlkokulda 1457, Ortaokulda668 ve Lisede135 öğrenci eğitim görmektedir. Ülkeler bazında bakıldığında Suriye 1323, İran 533, Afganistan 157, Irak 150 ve 224 öğrenci ile diğer ülkeler takip etmektedir.” Dedi.
 
“MESLEKİ EĞİTİMİN GÜCÜNE GÜÇ KATTIK”
İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, konuşmasının sonunda şu görüşlere yerverdi:“2017-2018 Eğitim Öğretim yılında 55 mesleki ve teknik eğitim okullarımızda 22,749 öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir. Okullaşma oranımız %42,08 dir. Ortaöğretime Geçiş Modelinde Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtma ve Yönlendirme Faaliyetleri Kapsamında;  İlimiz ortaokullarında görev yapan 105 Rehber Öğretmen ile 222 Ortaokul Müdürlerine toplantılar gerçekleştirildi. İlimizde faaliyet gösteren İşadamları ve Mesleki ve Teknik Eğitim veren okullarımız arasında ilk etapta 60, ikinci etapta 43 olmak üzere toplam 103 adet Okul-Sektör İşbirliği Protokolü İmzalandı. İlimizde bulunan 7 okulumuzun 8 alanına “merkezi sınav sistemi” ile öğrenci alınacaktır. Bu alanlara 240 öğrenci başvuracaktır.  Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak 14.355 öğretmenimizle 187.658 öğrencimize eğitim öğretim hizmeti vermekteyiz. 2023 hedefleri doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz.”
 
 Haber Merkezi
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER