ÖMÜR EKE'NİN 'KADINLAR'I İSTANBUL VE İZMİR'DEN SONRA DENİZLİ'DE

ÖMÜR EKE'NİN 'KADINLAR'I İSTANBUL VE İZMİR'DEN SONRA DENİZLİ'DE

Ressam Ömür Eke’nin ‘Kadın’ı konu ettiği 44 eserinden oluşan resim sergisi, İzmir ve İstanbul’un ardından Denizli’de de açıldı. Sergisinde özellikle kadınlara vurgu yapmak istediğini belirten Ressam Eke; “kadınlar bir dönem tanrıçaymış” dedi.

Denizlili Ressam Ömür Eke, ‘Kadınlar ve Kadınlık Halleri’ temalı 44 eserini Denizlili sanatseverlerin beğenisine sundu. İzmir ve İstanbul’un ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sanat Galerisi’nde, sanatsevenlerin beğenisine sunulan sergi, yoğun ilgi gördü. Serginin açılış töreninde konuşan Ressam Eke; “Dünya’nın yarısını oluşturan kadınlar, ama nedense en çok zarar gören, ezilen, sömürülen kesimde kadınlar oluyor. Bu sergimde özellikle kadınlara vurgu yapmak istedim. Çünkü kadınlar bir dönem tanrıçaymış. Bu sergiyi tekrar bu ruhu onlara hatırlatmak için bu konsept üzerine hazırladım. Atölyemde modellerim oldu. Öğrenciler olsun, özel modellik yapanlar olsun. Ama benim çevremde kadınlar o kadar çok ki hepsi birer model. Onlardan da faydalanıyorum. Artık bazılarını hafızama öyle işlemişim ki oturup modelsiz bile çalışabiliyorum. Gezilerimizde, seyahatlerimizde veya bir anı yakaladığımızda tamam yani bu ‘mutlaka olmalı’ diyoruz. Ama o anda tuvalimiz boyamız olmayabiliyor. Dediğim gibi hafızaya atılan birçok şeyler tuvalin başına oturduğunda o anlar çıkabiliyor” dedi.

“EŞİM, EN BÜYÜK DESTEKÇİM”
Çalışmalarda en büyük destekçisinin eşi olduğunu belirten Ressam Eke; “Her zaman için benim resimle ilgili, alakalı olmamı istedi. Her konuda bana yardımcı oldu. O benimle gurur duyuyor. Çocuklarımda aynı şekilde anneleriyle gurur duyuyorlar. Aynı zamanda benimde destekçilerim. Tabii ki annelik görevlerim her zaman için ön plandaydı. Artık büyüdüler kendi yollarına devam ediyorlar. O görevlerimi de ihmal etmedim ama çocuklarımda her zaman benimle gurur duydular yanımda oldular” diye konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER