“Öngörülemezlik, alışık olduğumuz bir durum”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Denizli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı İbrahim Şenel; “Biz zaten çok uzun süredir kötü senaryolara karşı hazırlık diye kavramı bir kenara bıraktık. Hep söylediğimiz, bu öngörülemezlik meselesi alışık olduğumuz bir durum” diye konuştu.

“Öngörülemezlik, alışık olduğumuz bir durum”

Denizli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı İbrahim Şenel, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programında gündemi değerlendirdi. Başkan Şenel, şunları söyledi: “Biz zaten çok uzun süredir kötü senaryolara karşı ‘hazırlık’ diye kavramı bir kenara bıraktık. Hep söylediğimiz, bu öngörülemezlik meselesi alışık olduğumuz bir durum. Biz zaten uzun süredir öngörülemez bir piyasada iş yapıyoruz. Ukrayna krizi de buna tuz biber ekti. Türk iş dünyası efsunlu gibiyiz, her duruma karşı pozisyon alabiliyoruz. Bunun bir noktada takatimizin kalmadığı noktaya sürüklendiğimizi görüyoruz. Savaş sanıyorum 25. gününde, savaş bütün tedarik zincirlerinde, üretimde, turizmde, tarımda bize neye mal olacağına dair hepsine dair bir fikrimiz var. Bunun kötü senaryolarına dair pek çok şeyi de biliyoruz ama bu bilmek bize net rakamlar haline dönüştürme kavramını sağlamıyor. Biz sadece bir sorun olduğunu biliyoruz, kendimizi en kötüsüne doğru konumlandırmaya çalışıyoruz ama en kötüsü nerede bitecek işte bunu bilemiyoruz. Savaş bugün bitse, biz bundan nasıl etkileneceğiz bilmiyoruz. ‘Ne yapıyorsunuz?’ sorusunun cevabı bizde değil.”

“BU ÜLKENİN ÇOK CİDDİ YAPISAL REFORMLARA İHTİYACI VAR”

Ülkenin yapısal anlamda pek çok politikada revizyon ve değişikliğe ihtiyacı olduğunu ifade eden Başkan Şenel, “Biz artık en kötüsünü gördüğümüzde hazırlığımızın ne olacağına dair bilgi sahibi olabilmeliyiz. Türkiye’nin tarım, enerji politikasında, üretiminde bizim yeniden yapılanma anlamında mesafe kat etmemiz lazım. Bu krizlerde biz her seferinde en kötü etkilenen taraf oluyoruz. Biz kendi Merkez Bankamızın ne yapacağı hakkında hiçbir fikre sahip değiliz. Faizi artıracak mı azaltacak mı, sabit mi tutacak sadece beklentiden ibaret bir sonuç. Ne olursa herkes için sürpriz olmuyor. Bu iş yapabileceğiniz bir alan değil. Bunu hep söylüyoruz. Ben iş insanı olarak işime mi odaklanayım yoksa televizyondaki kurlara bakarak mı iş yapmalıyım. Bunlar olabilecek şeyler değil. Bir noktada bitmesi lazım. Bu ülkenin bu anlamda çok ciddi yapısal reformlara ihtiyacı var. Çok ciddi uzun vadeli tarım, enerji politikasına ihtiyacı var. Ukrayna krizinden sonra Avrupa’nın enerji ihtiyacının yeni tedarik noktalarının temini noktasında Türkiye en önemli geçiş güzergahlarından birisi. Türkiye burada nasıl bir pozisyon alacak, bunların konuşulması lazım. Belirsizlik, belirsizlik, belirsizlik. Maalesef bu durumdan kurtulamadık” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER